Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kryspinów. Na wałkach tworzą siekanki, pajączki, listki. To dzieła debiutantek ze Stowarzyszenia Kryspinów

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Stowarzyszenie zorganizowało warsztaty koronkarskie. Już widać ich efekt. Panie tworzą piękne sm.in. serwetki, zakładki do książek, bransoletki i kołnierzyki [galeria].

FLESZ - Krótsza kwarantanna, eksperci chwalą decyzję

Pomysłem zorganizowania warsztatów koronkarskich panie ze Stowarzyszenia zaraziła Władysława Kadula, koronczarka od 14 lat. Po przejściu na emeryturę uczestniczyła w Krakowie w zajęciach prowadzonych przez Jadwigę Węgorek, mistrzynię koronki klockowej. Pani Jadwiga od lat prowadzi w Krakowie warsztaty rękodzieła artystycznego „Czar nici” i wraz z innymi pasjonatkami przywraca starą tradycję.

Od czerwca pod jej okiem koronkarstwa uczą się panie ze z gminy Liszki. - Stowarzyszenie dostało z Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego grant na realizację projektu „Mistrz tradycji”. To bezpłatne zajęcia, na które zapraszamy wszystkie panie zainteresowane tworzeniem koronek. W każdej chwili mogą do nas dołączyć – zachęca Magdalena Chyra, prezes Stowarzyszenia.

Projekt koordynuje Władysława Kadula. - Władzia ma zdolności rękodzielnicze. Haftuje, szyje i tworzy piękne koronki – podkreśla Józefa Wyżga, skarbniczka Stowarzyszenia i dodaje, że wykonywanie koronki ma też moc terapeutyczną, gdyż bardzo panie wycisza.

Wszystkie cieszą się, że mogą tworzyć te małe dzieła sztuki, znane od wieków. Do Polski tradycję wykonywania koronki klockowej przywiozła z Włoch królowa Bona.

- To nie jest zwykła koronka wykonywana szydełkiem. W niej stosuje się zupełnie inną technikę. Wykorzystuje się podłużne szpulki, głównie drewniane, zwane klockami. Przeplata się w grupach po cztery nici nawinięte na klocki, a wzór umieszczany jest na specjalnym wałku – tłumaczą koronczarki. I zaznaczają, że klockowa koronka w 2016 roku została wpisana na krajową listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Panie tworzą piękne, delikatne ażurowe dekoracje o różnych splotach jak: płócienko, siekanka, pajączki, kratka czeska, wachlarzyki, listki, warkoczyki.
W krakowskiej koronce wykorzystuje się nici lniane w naturalnych kolorach.

Niektóre panie dopiero debiutują w koronkarstwie, inne mają pewne przygotowanie.

- Mamy podstawy, bo w szkole były prace techniczne i uczono nas robótek ręcznych na przykład na drutach i szydełkowania. Teraz dzieci nie mają takich zajęć – mówi Agnieszka Trybek.

Koronczarki wyczarowują na wałkach przepiękne dekoracje. Np. Zofia Miś z Czułowa wykonała bransoletkę. Janina Marasik m.in. elementy do krakowskiego stroju, a Zofia Boroń-Oksień – serce.

Wśród koronczarek jest też licealistka Magdalena Chyla, która nie żałuje uczestnictwa w warsztatach, do których zachęciła ją ciocia Józefa Wyżga. - Magda jest bardzo zdolna i w mig pojmuje techniki – mówi Władysława Kadula. Magda na ostatnich zajęciach miała gotową zakładkę do książek. Inne panie m.in. serwetki, kołnierzyki i bransoletki.

Ich pasję do koronkarstwa pogłębił wyjazd do Bobowej, gdzie od 20 lat odbywa się Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej, w którym uczestniczą twórczynie z kilkunastu krajów Europy.

W ramach projektu Stowarzyszenie zakupiło niezbędne elementy, m.in. wałki, klocki i stojaki. Wzorniki przygotowała Jadwiga Węgorek.

Warsztaty w czasie wakacji odbywały się dwa razy w tygodniu: w poniedziałki i czwartki w Szkole Podstawowej. Od września, ze względu na pandemię koronawirusa, są organizowane w innych lokalach. W sprawie terminu i miejsca najlepiej kontaktować się z radną Józefą Wyżgą, tel.: 694 057 652.
Warsztaty potrwają do grudnia, a na zakończenie zostanie stworzona wystawa twórczości koronczarek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski