Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Związkowcy zaprotestowali pod bramami kombinatu w Nowej Hucie. Sprzeciwiają się decyzjom ArcelorMittal

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Związkowcy i ich rodziny tłumnie przyszli pod bramy kombinatu w Nowej Hucie. Protestowali przeciwko decyzjom ArcelorMittal Poland związanym z redukcją produkcji. Chodzi o "gorący postój baterii koksowniczej", obietnicę przerzucenia pracowników do innych zakładów i zwolnienia z spółce ArcelorMittal Tubular Products. Według firmy wymusza to sytuacja rynkowa i cykl produkcji. Dla związkowców to zwolnienia, a w przyszłości zamknięcie na stałe części zakładów. Mimo podpisanego wcześniej porozumienia ze związkami hutnicy wyszli na ulice z transparentami i hasłami.

Związkowcy podpisali porozumienie, by cześć załogi znalazła zatrudnienie. Ja widać nie są jednak z niego zadowoleni. Nie wierzą, że przestój koksowni będzie tymczasowy. "Z wielkim smutkiem i oburzeniem dowiedzieliśmy się, że spółka ArcelorMittal Tubular Products Kraków ma zostać zamknięta, a produkcja przeniesiona do Czech. Oznacza to, że pracownicy spółki utracą miejsca pracy, źródło utrzymania i perspektywę rozwoju zawodowego. To także oznacza, że Polska straci ważnego producenta rur, który dostarczał swoje produkty do wielu branż i sektorów gospodarki" - piszą w oświadczeniu.

Choć wcześniej prowadzili rozmowy z ArcelorMittal, które zwieńczyło podpisane 4 grudnia porozumienie zawierające rozwiązania dla 229 pracowników tego zakładu. Firma zakłada, że 129 z 229 pracowników zatrudnionych w krakowskiej koksowni znajdzie zatrudnienie w innych zakładach ArcelorMittal Poland. Około 100 osób będzie wykonywało prace związane z utrzymaniem koksowni podczas jej postoju. Ale to może być oferta pracy poza Krakowem lub wstęp do zwolnień za jakiś czas.

Tuż przed protestem zapytaliśmy ArcelorMittal jak to jest, że we wcześniejszych komunikatach podawano, że doszło do porozumienia, a mimo to pretensje związkowców nie ucichły i do protestu doszło.

- Szanujemy prawo organizacji związkowych do wyrażania opinii - jednak już na początku grudnia podpisaliśmy porozumienie zawierające wypracowane w toku negocjacji rozwiązania dla wszystkich pracowników objętych gorącym postojem baterii koksowniczej. Przypominamy, że decyzja o postoju podyktowana jest sytuacją na rynku koksu: niskim popytem i niekorzystną relacją ceny surowca w postaci węgla koksującego do produktu, czyli koksu - odpowiada Marzena Rogozik z biura prasowego ArcelorMittal Poland. - Wartość inwestycji w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland tylko w tym roku wyniosła blisko 200 mln zł. To pokazuje, że nadal chcemy produkować tutaj wyroby stalowe. Należy jednak pamiętać, że przemysł stalowy jest branżą cykliczną - oznacza to, że okresy koniunktury i dekoniunktury przeplatają się ze sobą. Dodatkowo w ostatnich latach musimy się mierzyć także z konsekwencjami zupełnie nieprzewidywalnych zdarzeń, jak choćby pandemia czy wojna na Ukrainie, które mocno wpływają na naszą działalność. Nie możemy produkować tego, czego nie jesteśmy w stanie sprzedać - w ostatnich latach na polski rynek trafiają ogromne ilości wyrobów stalowych, głównie z krajów trzecich. Mimo tych trudności i konieczności podejmowania niełatwych decyzji troskę o naszych pracowników i ich rodziny stawiamy zawsze na pierwszym miejscu. Robimy, co w naszej mocy, aby konsekwencje naszych działań miały jak najmniejszy wpływ na naszą załogę, dbając o to, aby wszystkim pracownikom dotkniętym postojami zaproponować nowe miejsca pracy. Tak jest także w przypadku pracowników krakowskiej koksowni.

Ale drugą kwestią jest sprawa ArcelorMittal Tubular Products. To spółka z Grupy ArcelorMittal, niezwiązana z ArcelorMittal Poland. Huta przesłała nam ostatni komentarz René Fabika, dyrektora generalnego ArcelorMittal Tubular Products Kraków.

"11 grudnia ArcelorMittal Tubular Products, spółka należąca do grupy ArcelorMittal, podpisała porozumienie ze związkami zawodowymi, które obejmuje rozwiązania dla ich pracowników. Dla 135 pracowników krakowskiego zakładu ArcelorMittal Tubular Products objętych tym porozumieniem uzgodniono ze związkami zawodowymi najlepsze możliwe rozwiązania. Większość pracowników otrzyma korzystne odprawy. Ponadto ci, którzy w tym roku zadeklarują skorzystanie z uzgodnionego ze związkami zawodowymi programu, otrzymają dodatkową odprawę. Kolejną korzyścią uzgodnioną z partnerami społecznymi jest dodatek na zdobycie kwalifikacji potrzebnych do znalezienia nowej pracy. Nieco ponad 20 proc. pracowników ma prawo do emerytury lub wcześniejszej emerytury i otrzyma korzystne świadczenie emerytalne. Warto podkreślić, że rozwiązania zawarte w umowie są korzystniejsze od rozwiązań wynikających z polskich przepisów prawa pracy. ArcelorMital Tubular Products uzgodnił także ze związkami zawodowymi, że pracownicy będą na bieżąco informowani o stanie realizacji porozumienia i pozostaną w kontakcie".

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski