Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zabierzowie chcą promować kulturę ludową. Będą tworzyć zespół pieśni i tańca [ZDJĘCIA]

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Spotkanie z kultura ludową - taką zabawę w weekend kończący karnawał zaproponowało mieszkańcom zabierzowskie centrum kultury. Przy okazji były zapisy do folklorystycznych grup tanecznej i śpiewaczej. A wszytko dlatego, że twórcy gminnej kultury mają ambicje założenia tu Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemi Zabierzowska".

Pracownicy centrum kultury w Zabierzowie postanowili zwrócić baczniejszą uwagę na folklor. Żeby zachęcić do śpiewania i tańczenia tańców ludowych zaproszono do Zabierzowa Zespół Pieśni i Tańca „Solny Gościeniec” z Trąbek koło Wieliczki oraz Kapelę Siedlecką z Siedlca koło Bochni.

- Warsztaty śpiewu i tańca ludowego już rozpoczęliśmy. Zajęcia odbywają się w każdy czwartek o godz. 19. Na początek przyszły cztery osób, ale liczymy, że przybędzie chętnych, jeśli pokażemy mieszkańcom przykłady takich grup i ich piękne tańce. Na razie większym zainteresowaniem cieszy się grupa dziecięca - mówi Aleksandra Małek, dyrektor centrum kultury w Zabierzowie.

Podczas "Spotkania z kulturą ludową" pierwsze swoje umiejętności zaprezentowała grupa dziecięca z zabierzowskiego centrum kultury. To 9 dziewczynek i chłopiec - dzieci które ćwiczą kroki taneczne od października. One spotykają się w czwartki o godz. 18 na zajęciach bezpłatnych.

Warsztaty prowadzi Katarzyna Gać, która zachęca dorosłych do udziału w warsztatach. - Pytacie, czy to jest dla was? Tak, jest dla was! Dla każdego, kto chce tańczyć. Nie ma znaczenia wykształcenie, zawód, przeszkodą nie jest wiek - zaprasza Katarzyna Gać.
Sama należy do Zespołu Pieśni i Tańca „Solny Gościeniec” z Trąbek koło Wieliczki. Wraz z nią zabierzowian do tworzenia grupy śpiewaczej i tanecznej "Ziemia Zabierzowska" zachęcał Marcin de Lehenstein Werndl, który w zespole "Solny Gościeniec" zajmuje się strona muzyczną.

Zabierzowskie spotkanie z folklorem było też okazją do zaprezentowania "ludowego" dorobku tutejszego centrum kultury, które w ubiegłym roku realizowało projekt Etno Zabierzów.

Były warsztaty, podczas których wykonywano zabawki z czasów dzieciństwa dziadków i zabawy sprzed lat np. toczenie rafki, czyli koła od roweru, gra w gumę, skoki na skakance, były warsztaty malowania na szkle, warsztaty wikliniarskie i koronki klockowej, a także wspólne przygotowywanie dawnych potraw np. podpłomyków. Finał projektu Etno Zabierzów miał miejsce podczas święta 700-lecia Pisar.

- Zależy nam na tym, żeby przypominać dawną kulturę regionu, zainteresować nią dzieci, ale i dorosłych mieszkańców. Przypomnieć stare stroje, tańce, pieśni - podkreśla Aleksandra Małek. - Traktujemy ten powrót do folkloru jako element promocji - dodaje.

Wichury w powiecie krakowskim. Zerwane dachy, zalany chodnik...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski