Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozwód prokuratury z polityką skończy się ponownym ślubem?

Marcin Banasik
Małgorzata Wassermann - najważniejszy kandydat na ministra
Małgorzata Wassermann - najważniejszy kandydat na ministra fot. Andrzej Banaś
Prawo. PiS chce połączenia prokuratury i ministerstwa. - To błąd - twierdzi prof. Andrzej Zoll.

6 marca zakończy się kadencja pierwszego i najprawdopodobniej ostatniego prokuratora generalnego, który pełni tę funkcję niezależnie od ministra sprawiedliwości.

Nie zmieni tego nawet fakt, że w ramach konkursu na następcę Andrzeja Seremeta Krajowa Rada Sądownictwa i Krajowa Rada Prokuratorów wyłoniły już swoich kandydatów. Krzysztof Karsznicki i Irena Laura Łozowicka czekają na ostateczną decyzję prezydenta Andrzeja Dudy.

Ta jednak może nie zapaść, ponieważ program PiS przewiduje ponowne połączenie stanowisk szefa resortu sprawiedliwości i PG. Chce tego też Małgorzata Wassermann, wymieniana jako najbardziej pewny kandydat na MS w rządzie PiS.

Zdobywczyni największej liczby głosów w Krakowie podczas wyborów do parlamentu twierdzi, że model dwóch oddzielnych stanowisk nie sprawdził się.

Z taką opinią po części zgadza się prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. - Uważam, że za brakiem sukcesów Prokuratury Generalnej stoi dotychczasowy szef tej instytucji. Andrzej Seremet kompletnie nie nadawał się na tę funkcję. Po ponad 5 latach kadencji nie ma na swoim koncie żadnych spektakularnych sukcesów - twierdzi prof. Andrzej Zoll.

Były prezes TK podkreśla jednak, że ponowne połączenie MS i PG to bardzo poważny błąd. - Głównym powodem oddzielenia tych instytucji było uniezależnienie prokuratury od polityków. Ponowne połączenie zniweczy tę pracę. Minister jako członek rządu będzie szefem prokuratorów. Prawdopodobieństwo upolitycznienia działań prokuratury będzie bardzo wysokie - twierdzi prof. Andrzej Zoll.

Ekspert dodaje, że najlepszym wyjściem z sytuacji byłaby nie likwidacji PG, ale zwiększenie jego niezależności.

- Głównie sprowadza się to do powołania odrębnego budżetu dla prokuratury i wyposażenie jej w inicjatywę ustawodawczą - mówi prok. Krzysztof Wójcik z Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, jeden z kandydatów na PG.

Małgorzata Wassermann twierdzi jednak, że takie warunki będą spełnione tylko wtedy, gdy oba stanowiska zostaną połączone. Nowa posłanka zapewnia, że działania nad wprowadzeniem zmian będą priorytetem jej pracy w nowym rządzie.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski