Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Uczniowie pobiegli partyzanckim szlakiem. Medale dla zwycięzców i organizatorów

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Zwycięska drużyna Zespołu Szkół w Proszowicach z opiekunami Andrzejem Żurkiem i Mateuszem Stopińskim
Zwycięska drużyna Zespołu Szkół w Proszowicach z opiekunami Andrzejem Żurkiem i Mateuszem Stopińskim Aleksander Gąciarz
Na trasie z Koniuszy do Proszowic odbył się we wtorek (26 września) doroczny bieg sztafetowy im. gen. Bolesława Nieczui-Ostrowskiego dla uczczenia 79. rocznicy powstania Rzeczpospolitej Partyzanckiej. Rywalizowały dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i średnich. Na najwyższym podium stanęły drużyny ze Szkoły Podstawowej w Słomnikach oraz Zespołu Szkół w Proszowicach.

Jak co roku, biegacze wystartowali spod budynku poczty w Koniuszy, gdzie w czasie II wojny mieściła się siedziba Urzędu Gminy oraz konspiracyjna siedziba władz miechowskiego Inspektoratu Rejonowego Armii Krajowej. Młodzież pobiegła tym samym szlakiem, który w lipcu 1944 roku pokonali partyzanci, aby na dwa tygodnie zająć uwolnione od okupantów niemieckich Proszowice.

Będzie kolejna tablica?

Gdy biegacze rywalizowali na trasie, przedstawiciele organizacji kombatanckich i lokalnych samorządów złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą, upamiętniającą wydarzenia z 1944 roku na terenie Inspektoratu. Być może wkrótce na tym samym budynku zostanie umieszczona jeszcze jedna tablica, która będzie przypominała, że w tym miejscu swoją siedzibę mieli kolejni inspektorzy AK na teren powiatu miechowskiego Łukasz Grzywacz- Świtalski, Aleksander Mikuła i Bolesław Nieczuja-Ostrowski.

- Dwa i pół roku temu z taką inicjatywą wystąpił nieżyjący już niestety kapitan Antoni Sielecki. Wszyscy trzej inspektorzy w swoich sprawozdaniach wskazywali, że ich miejscem postoju była Koniusza i dawna siedziba gminy. A organizatorami ich pobytu tutaj byli mieszkańcy tego budynku, czyli oficer AK do zadań specjalnych Roman Nowak i jego żona Marta Nowak. Taki wniosek o ufundowanie tablicy został wysłany i Stowarzyszenie Żołnierzy Inspektoratu Rejonowego AK Maria czeka na decyzję w tej sprawie – mówi Włodzimierz Nowak, syn Romana i Marty Nowaków, prezes honorowy Szkolnego Związku Sportowego w Krakowie.

Aktualnie wniosek w sprawie tablicy jest na etapie rozmów pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej a właścicielem budynku, czyli Urzędem Gminy w Koniuszy.

Uczniowie z Ukrainy na najwyższym podium

Na mecie biegu jako pierwszy zameldował się Artem Pleskah z Ukrainy, biegnący na ostatniej zmianie sztafety Zespołu Szkół w Proszowicach. Zwycięska drużyna w większości była zresztą złożona z uczniów ukraińskich, którzy po rosyjskiej napaści na ich kraj zamieszkali i podjęli naukę w Proszowicach. Na mecie wyprzedzili swoich szkolnych kolegów z drugiego zespołu ZS w Proszowicach.

W dwóch pozostałych kategoriach, czyli starszych i młodszych uczniów szkół podstawowych, jako pierwsi linię mety mijali przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Słomnikach. W przypadku powiatu proszowickiego w starszej kategorii najszybsza była drużyna SP nr 2 w Proszowicach (5. miejsce), a w młodszej SP nr 1 w Proszowicach (2. miejsce).

Podczas uroczystości zakończenia zawodów, medale Pro Patria dla osób szczególnie zasłużonych w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny, przyznane na wniosek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej w Krakowie, otrzymali Wojciech Marzec i Wiesław Rudek. Obaj od lat przyczyniają się do tego, że zawody ku czci partyzantów mogą być rozgrywane. Pierwszy jako nauczyciel i przewodniczący Szkolnego Związku Sportowego w Proszowicach, drugi jako wójt gminy Koniusza. Medal w imieniu nieobecnego wójta Rudka odebrał jego zastępca Hubert Wawrzeń.

- Organizujemy te zawody już od 22 lat w różnej formie. Zaczynaliśmy od biegów w parku, potem po łąkach, na działkach, w lesie w Koniuszy. Dopiero bodaj od 2008 roku ta sztafeta odbywa się na trasie z Koniuszy do Proszowic. Dla mnie ten medal na pewno jest jakimś zwieńczeniem wielu lat pracy, natomiast na pewno nie robię tego dla nagród, tylko dla uczniów i dla podtrzymania patriotycznej tradycji. Uważam, że jesteśmy to winni tym, którzy kiedyś walczyli o naszą wolność – mówi Wojciech Marzec, zapowiadając jednocześnie powrót od przyszłego roku do biegu w formule open, który dodawał uczniowskiej imprezie prestiżu, a od dwóch lat został zaniechany z powodów finansowych.

Nagrody dla najlepszych drużyn ufundowało Starostwo Powiatowe w Proszowicach.

Wyniki sztafety:

Szkoły średnie: 1. ZS Proszowice I (Polina Zdebska, Varvara Zdebska, Snizana Koshelenkova, Artem Pleskah, Nikita Pavluk, Nikita Stupachenko, Zuzanna Luty, Oleksandra Uvarova, Artem Varvanin, Kacper Kwiecień, opiekun Andrzej Żurek), 2. ZS Proszowice II, 3. ZS Piotrkowice Małe I, 4. ZS Piotrkowice Małe II

Szkoły podstawowe, klasy VII-VIII: 1. Słomniki, 2. Więcławice Stare, 3. Skalbmierz, 4. Wawrzeńczyce, 5. Proszowice nr 2, 6. Pałecznica, 7. Proszowice nr 1, 8. Niegardów, 9. Ostrów.

Szkoły podstawowe, klasy IV-VI: 1. Słomniki, 2. Proszowice nr 1, 3. Pałecznica, 4. Skalbmierz, 5. Wawrzeńczyce, 6. Proszowice nr 2 I, 7. Więcławice Stare, 8. Koniusza, 9. Książnice Wielkie, 10. Łętkowice, 11. Rzędowice, 12. Ostrów, 13. Proszowice nr 2 II.

Dlaczego komary są pożyteczne?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski