18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka chce głosować z Krakowem

Redakcja
Wieliczanie wciąż głosują w okręgu tarnowskim Fot. Anna Kaczmarz
Wieliczanie wciąż głosują w okręgu tarnowskim Fot. Anna Kaczmarz
Od 10 lat w wyborach parlamentarnych powiat wielicki jest przypisany do okręgu tarnowskiego. Samorządowcy i mieszkańcy blisko cztery lata temu walczyli o zmianę. - Kontakty historyczne, kulturowe, gospodarcze, społeczne i międzyludzkie wiążą Wieliczkę z Krakowem - mówią. Przypisanie do sporo oddalonego Tarnowa nazywają absurdem i nieporozumieniem.

Wieliczanie wciąż głosują w okręgu tarnowskim Fot. Anna Kaczmarz

PRZED WYBORAMI. Powiat wielicki wciąż marzy o dołączeniu do krakowskiego okręgu wyborczego. Teraz należy do tarnowskiego. Jedni nazywają to schizofernią, inni dziwolągiem.

Postulaty radnych powiatu wielickiego, gmin przede wszystkim Wieliczki i Niepołomic za włączenie do okręgu krakowskiego podzielał w 2008 r. Sejmik Województwa Małopolskiego i zdecydowaną większością głosów poparł te starania. Ich inicjatorem był Andrzej Masny i klub wielickich radnych "Przyjazny Powiat". Dziś przypomina pisanie rezolucji w tej sprawie. - Powiat wielicki był w okręgu krakowskim do 2001 r. jednak wówczas komuś przyszedł do głowy taki absurd, żeby połączyć nas z okręgiem tarnowskim. To było dziwne działanie na szkodę powiatu, blokowanie jego rozwoju - mówi Masny i wskazuje na związki z Krakowem. - Przecież to w krakowskich szkołach i uczelniach kształcą się nasze dzieci, tam leczą się nasi mieszkańcy i wielu z nich tam pracuje. Jednocześnie u nas osiedlają się mieszkańcy Krakowa. Bezdyskusyjny jest fakt naszej przynależności do Krakowskiego Okręgu Metropolitalnego - podkreśla Masny. Dodaje, że nawet tarnowskie mutacje gazet nie docierają do wielickiego powiatu, więc mieszkańcy nie wiedzą, co tam się dzieje. Natomiast mutacje krakowskie mają codziennie.

Radny powiatowy przypomina, że wszystko to przed niespełna czterema laty poparł wicepremier Grzegorz Schetyna i obiecał wieliczanom dołączenie do okręgu krakowskiego. - W następnych wyborach parlamentarnych mieszkańcy powiatu wielickiego będą głosowali w okręgu krakowskim - tak Schetyna deklarował w marcu 2008 r.

Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł mówi wprost: - Nikt nie dotrzymuje obietnic. Szkoda, bo z okręgiem tarnowskim nie łączą nas znaczące więzi, a jako część metropolii krakowskiej mamy wspólną gospodarkę odpadami, kanalizację, wodociągi, komunikację miejską - wskazuje Kozioł.

Wieliczanie nie mają wątpliwości, że ich powiat jest bogaty i silny. Przypominają, że mieli kiedyś dwóch posłów ze swojego terenu, a sztuczne podziały zablokowały im rozwój.

Wojewoda Stanisław Kracik, jako burmistrz Niepołomic, dążył do dołączenia powiatu wielickiego do okręgu krakowskiego. - Połączenie z Tarnowem jest dziwolągiem - przyznaje i dziś Kracik. - Postulaty za zmianą tego powinny się pojawić zaraz po wyborach, żeby mieszkańcy powiatu wielickiego w kolejnych głosowaniach byli w okręgu krakowskim - proponuje wojewoda.

Potwierdza informacje, które krążą po Wieliczce, że to Kazimierz Barczyk będąc doradcą premiera Jerzego Buzka ds. reformy samorządu terytorialnego doprowadził do połączenia Wieliczki z okręgiem tarnowskim. Miał przy tym poparcie posła Bogdana Pęka. Wieliczanie mówią, że obaj panowie bali się silnych kandydatów z Wieliczki i odsunęli ich do Tarnowa.

Kazimierz Barczyk twierdził wczoraj, że nie pamięta jak wyglądało wnioskowanie o zmiany okręgów. Nie pamięta też, czy na początku 2008 r. kiedy Sejmik podejmował rezolucję w sprawie przyłączenia powiatu wielickiego do okręgu krakowskiego był przeciwny. - Gdyby powiat wielicki został połączony z Krakowem, to okręg tarnowski byłby osłabiony. W krakowskim przybyłby jeden mandat, ale tym samym w tarnowskim musiałby ubyć. Zawsze jest coś za coś. Teraz popłakiwania w kącie wielickich samorządowców nie mają wielkiego znaczenia, bo bez względu gdzie jest włączony ich powiat, tam jest mandat - Barczyk tłumaczy mało zdecydowanie. Jednocześnie przyznaje, że nie ma mocnego zdania w tej sprawie, sam nie startuje ani do Sejmu, ani do Senatu.
Wielu radnych sejmiku wojewódzkiego uważa, że zmiany powinny być zrobione już dawno. - To schizofrenia, żeby powiat wielicki łączyć z Tarnowem i w każdych wyborach do Sejmu, Senatu czy Sejmiku Wojewódzkiego przypisywać go do innego okręgu - komentuje radny Sejmiku Kazimierz Czekaj.

Barbara Ciryt

[email protected]

Pomieszane okręgi

Okręgi wyborcze dla mieszkańców powiatu wielickiego są niezrozumiałe i niejasne.

Do Sejmu obejmują powiaty: wielicki, brzeski, bocheński, miasto Tarnów, ziemski tarnowski oraz Dąbrowę Tarnowską

Do Senatu powiaty: brzeski, bocheński, proszowicki i wielicki.

Do Sejmiku Województwa Małopolskiego powiaty: miechowski, proszowicki, wielicki, ziemski krakowski.

Zmiany okręgów

2001 r. - powiat wielicki przechodzi z okręgu krakowskiego do tarnowskiego.

Przełom 2007 - 2008 r. - inicjatywa radnych wielickich w sprawie przyłączenia powiatu wielickiego do okręgu krakowskiego. Popierające te działania rezolucje radnych gmin i samorządu wojewódzkiego.

2008 r. - obietnica wicepremiera Grzegorza Schetyny, że mieszkańcy powiatu wielickiego w obecnych wyborach będą głosować razem z Krakowem.

2011 r. - powiat wielicki wciąż jest w tarnowskich okręgu wyborczym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski