Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzeszowice. Dron ma pomóc strażnikom miejskim w prowadzeniu kontroli palenisk

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Nad Krzeszowicami  wkrótce pojawi się dron, który będzie monitorował okolicę i wskazywał dymiące kominy
Nad Krzeszowicami wkrótce pojawi się dron, który będzie monitorował okolicę i wskazywał dymiące kominy Fot. Joanna Dragon
Wkrótce nad Krzeszowicami może pojawić się dron, który będzie wskazywał, gdzie z kominów dymi się najbardziej. W których miejscach mogą być podejrzenia spalania odpadów lub niewłaściwych materiałów. Dron ma pomóc strażnikom miejskim w prowadzeniu kontroli palenisk.

FLESZ - Masowo kupujemy mieszkania, rynek nieruchomości wciąż nienasycony

Takich kontroli za pomocą obrazu z drona jest w podkrakowskich gminach coraz więcej. Samorządowcy przypominają mieszkańcom o konieczności wymiany starych pieców. Urzędnicy gminni starają się mobilizować mieszkańców do wspólnej troski o jakość powietrza.

- Dron, którego chcemy użyć pozwoli łatwiej obserwować dymiące kominy. Czasem między budynkami trudno dostrzec problemowe miejsca, liczymy, że z góry będzie lepiej je obserwować - mówi Janusz Mitka, komendant Straży Miejskiej w Krzeszowicach.

Zaznacza, że straż podpisuje umowę z firmą posiadającą drona na wypożyczenie urządzenia. - Nie kupujemy drona, bo to bardzo drogi sprzęt. Jego wypożyczenie też jest kosztowane, dlatego opracowujemy plan działania, żeby każdy dzień pracy drona wykorzystać jak najlepiej. Liczę, że około połowy lutego urządzenie zacznie dla nas pracować - mówi komendant.

Podkreśla, że i bez użycia drona kontrole palenisk w gminie Krzeszowice są robione. W ubiegłym roku skontrolowano w całej gminie 156 kotłowni na paliwa stałe. Strażnicy zaznaczają, że prowadzą cykliczne kontrole wyznaczają ich miejsca według własnych obserwacji, ale także kontrole interwencyjne po wskazaniu problemowych palenisk przez mieszkańców.

Prowadzone kontrole mają na celu nie tylko sprawdzanie czym mieszkańcy palą, ale także sprawdzenia klasy użytkowanego kotła w poszczególnych domach i przypomnienia właścicielom kiedy przypada data wymiany takiego pieca. Kontrola dotyczy również rodzaju stosowanego paliwa. Kontrolerzy informują też mieszkańców o sposobie palenia „od góry”, co w efekcie daje mniej dymu. Podczas wizyt w prywatnych domach i kotłowniach strażnicy informują o właściwej segregacji i oddawaniu odpadów komunalnych.

Smog smogowi nierówny. Skąd różnice w pomiarach jakości powietrza?

- Każdorazowo podczas kontroli palenisk domowych strażnicy przekazali właścicielom informacje o przepisach wynikających z uchwały antysmogowej dla małopolski, czyli o zakazie spalania mułów i flotów węglowych - odpadów węglowych oraz drewna o wilgotności powyżej 20 procent. Informowali również o konieczności wymiany kotłów na węgiel lub drewno które nie spełniają żadnych norm emisyjnych do końca 2022 roku. Ale także wymiany kotłów, które spełniają podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3 lub 4 do końca 2026 roku - informuje Janusz Mitka.

Przy okazji kontroli mieszkańcom rozdawane są ulotki informujące o działaniach gminy na rzecz poprawy jakości powietrza m.in o sposobie pozyskania środków na wymianę kotłów.

W gminie Krzeszowice pobrano 6 próbek popiołu z palenisk, które zgodnie z procedurą w szczelnie zapakowanych pojemnikach zostały wysłane do badania w laboratorium. Za spalenie niedozwolonych materiałów oraz odpadów mieszkańcy płacą mandaty. W ubiegłym roku - na podstawie ustawy o odpadach - takich mandatów strażnicy miejscy nałożyli 16 na łączną kwotę 1 900 zł. Maksymalna kwota mandatu wynosi 500 zł. W tym roku także już nakładano mandaty za spalanie odpadów. kolejne mogą być nałożone przy dalszych zapowiadanych kontrolach.

Jak przy klasztorze w Czernej kosy kuli. Widowisko z rekonst...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski