Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundacja Wspólnota Nadziei nagrodzona i odznaczona za pracę na rzecz ludzi z autyzmem. Dla swoich placówek organizuje aukcje

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Uroczystości 25-lecia Fundacji Wspólnota Nadziei działającej na rzecz osób ze spektrum autyzmu
Uroczystości 25-lecia Fundacji Wspólnota Nadziei działającej na rzecz osób ze spektrum autyzmu Jacek Maria Stokłosa, Anna Gajewska/ Fundacja Wspólnota Nadziei
Fundacja Wspólnota Nadziei świętuje 25 lat i wciąż szuka funduszy na utrzymanie domów dla swoich podopiecznych. Ta organizacja od 18 lat prowadzi w Więckowicach w gminie Zabierzów Farmę Życia, miejsce w którym mieszkają, pracują i zdobywają nowe umiejętności ludzie z autyzmem.

Organizacja jest doceniana jej szefowie są nagradzani, ale to nie zmienia trudnego położenia Farmy Życia, której brakuje pieniędzy na utrzymanie domów dla osób autystycznych. Nawet przy świętowaniu jubileuszu fundacja prowadziła licytacje na rzecz swoich mieszkańców i wychowanków.

Jubileusz 25-lecie Fundacji Wspólnot Nadziei obchodzono w gronie jej twórców, pracowników, wolontariuszy i przyjaciół. Dzieło, które stworzyli - domu dla dorosłych ludzi z autyzmem jest wciąż jedynym takim ośrodkiem w Polsce. Mieszka tam 10 dorosłych osób, ale kolejnych 25 osób dojeżdża na zajęcia kilka razy w tygodniu. A zapotrzebowanie na miejsca w tej placówce jest ogromne. Nieustannie jest kolejka chętnych na zajęcia. Tu przyjeżdżają osoby z autyzmem głównie z Krakowa, pojedyncze osoby są z innych miejscowości np. z Krzeszowic.

- Zapotrzebowanie na takie placówki jest ogromne. Jako rodzice dzieci z autyzmem 25 lat temu powołaliśmy Fundację Wspólnota Nadziei. Poprzez tę organizację najpierw zaczęliśmy tworzyć struktury ośrodków szkolnych i terapeutycznych, a potem domy dla naszych dzieci. Planowaliśmy pod Krakowem w Więckowicach wybudować pięć domów. 18 lat temu powstał pierwszy, potem drugi. Kolejnych nie udało się zrealizować. O trzecim jeszcze myśleliśmy, ale sytuacja jest coraz trudniejsza, mamy kłopoty z utrzymaniem już istniejących obiektów - mówi Alina Perzanowska, prezes Fundacji Wspólnota Nadziei.

Fundatorami założycielami Fundacji Wspólnota Nadziei są sędzia Witold Dygoń oraz nieżyjący już prof. Jerzy Perzanowski. Przy okazji jubileuszu za działalność i dzieła wspierające osoby w spektrum autyzmu fundacja otrzymała odznaczenia.

Decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego prezes Fundacji Wspólnota Nadziei Alina Perzanowska odznaczona została Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski, natomiast sama fundacja została uhonorowana Nagrodą Województwa Małopolskiego POLONIA MINOR. Odznakę wręczył prof. Jan Tadeusz Duda, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.

To nie wszystko, bo Fundacja Wspólnota Nadziei, jej prezes Alina Perzanowska i dr Leopold Zgoda, wiceprzewodniczący Rady Fundacji otrzymali również odznaczenia HONORIS GRATIA, przyznawane przez prezydenta Krakowa dla osób zasłużonych dla miasta. Wręczył je wiceprezydent Andrzej Kulig.

Uroczystości uświetnił zespół Kroke, który wykonał utwory ze swojej najnowszej płyty Loud Silence, a także dobrze znane kompozycje z pogranicza muzyki klezmerskiej, etnicznej i jazzu.

W przerwie koncertu przeprowadzona została charytatywna aukcja 11 dzieł sztuki krakowskich artystów, w tym najnowszej płyty zespołu KROKE. Cały dochód z aukcji przeznaczony zostanie na działalność Fundacji i Farmy Życia.

Zamek Tenczyn - otwarcie sezonu turystycznego 2023

Zamek Tenczyn z niezwyczajnymi widokami. Bramy okazałej waro...

Wzrósł koszt produkcji wędlin

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski