Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piece gazowe także do likwidacji? [WIDEO]

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
Archiwum
Radny z Prądnika Czerwonego proponuje: należy zachęcać mieszkańców, aby korzystali z ogrzewania elektrycznego, a nie z gazu.

- Aż 70 procent polskiego gazu pochodzi z Rosji. Warto zachęcić mieszkańców Krakowa do używania pieców elektrycznych, w których wykorzystywana jest energia z polskiego węgla - argumentuje Łukasz Wantuch, radny Dzielnicy III Prądnik Czerwony.

Jego zdaniem jeszcze w tym roku Kraków powinien przeprowadzić pilotażowy program zachęcający właścicieli np. 100 budynków do korzystania z ogrzewania elektrycznego. - Dla nich mogłaby zostać ustalona znacznie bardziej korzystna taryfa, aby koszty były niższe niż ogrzewania gazowego - mówi radny. Według niego mieszkańcy powinni dostawać dopłaty nie tylko na likwidację palenisk węglowych, ale także pieców gazowych.

WIDEO: Witold Śmiałek, doradca prezydenta ds. smogu o pomysłach na przyspieszenie likwidacji niskiej emisji

Autor: Agnieszka Maj

Pieniądze na ten cel są w budżecie miasta: można by na to przeznaczyć ok. 20 mln zł zarezerwowanych na likwidację pieców węglowych, których prawdopodobnie miasto nie zdąży w tym roku wydać.

Miejscy radni są jednak sceptyczni wobec tego pomysłu. - Najpierw trzeba sprawdzić, czy jest to możliwe do realizacji pod względem prawnym - zauważa Bronisław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Zdaniem Kazimierza Czekają, radnego wojewódzkiego, gmina mogłaby jednak wynegocjować korzystne warunki opłat z Tauronem, który jest sponsorem tytularnym hali w Czyżynach.

Według radnego Wantucha powinny zostać także wprowadzone przepisy, które umożliwią gminom powyżej 300 tys. mieszkańców wprowadzanie zakazów palenia węglem na swoim terenie. Teraz takie prawo może uchwalić tylko sejmik wojewódzki.

WIDEO: Łukasz Wantuch, radny Dzielnicy III Prądnik Czerwony o tym, dlaczego warto inwestować w ogrzewanie elektryczne

Autor: Agnieszka Maj

Ta propozycja radnego zainteresowała posła PO Józefa Lassotę. - Przedstawię ją w czasie omawiania zmian w ustawie prawo ochrony środowiska - obiecuje poseł. Problem w tym, że projekt zmian, który umożliwia m.in. wprowadzenie stref z ograniczonym ruchem samochodowym, do tej pory nie zaczął być rozpatrywany.

- Wygląda na to, że do końca tej kadencji nie uda się wprowadzić tych przepisów - przyznaje Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski