Michałowice. Jest nowa magistrala - koniec kłopotów z wodą

Michałowice. Jest nowa magistrala - koniec kłopotów z wodą

Barbara Ciryt

Dziennik Polski 24

Michałowice. Nowe ujęcie i dwa kilometry zmodernizowanej sieci skutecznym lekiem na suszę.
Kiedyś mieszkańcy robili zapasy wody, teraz nie muszą, mają w kranie

Kiedyś mieszkańcy robili zapasy wody, teraz nie muszą, mają w kranie ©Barbara Ciryt

W gminie Michałowice powstała nowa magistrala wodociągowa prowadząca od przysiółka Prawda w Raciborowicach do centrum Więcławic. To dwukilometrowy odcinek, który pozwoli na zażegnanie dotychczasowych problemów. Pracownicy zakładu wodociągowego uporali się z wpięciem nowej sieci jeszcze przed letnimi upałami.

- Wcześniej istniała tu sieć wodociągowa, ale przekrój rur był za mały, żeby w największe upały dostarczyć wodę do wszystkich domów. Zdarzało się, że w domach na końcówkach sieci brakowało wody w kranach. Teraz zostały położone rury czterokrotnie większe - mówi Antoni Rumian, wójt Michałowic. - Sieć prowadzi od nowego ujęcia wody na Prawdzie w Raciborowicach przez Pielgrzymowice do Więcławic.


Szef gmin zaznacza, że inwestycję, która kosztowała 600 tys. zł udało się przeprowadzić stosunkowo szybko. - Zdecydowaliśmy się na to przedsięwzięcie w ubiegłym roku. Bez zwłoki udało się przygotować projekt, wybrać wykonawcę i sprawnie zrealizować zadanie - mówi Rumian. Podkreśla, że ważny jest również fakt, że przy budowie magistrali nie było zbyt dużych uciążliwości dla mieszkańców. Sieć budowała firma, która robiła przewierty pod zjazdami na posesje, więc nie trzeba było rozkopywać kostki brukowej i demolować chodników.

Z nowej sieci cieszą się mieszkańcy Więcławic. - U nas zdarzały się braki wody w poprzednich latach. Nie było to kilkudniowe problemy, ale chwilowe braki np. w sobotnie popołudnia. Wówczas gmina dostarczała wodę w butelkach. W tym roku nie miałam żadnych zgłoszeń o brakach - mówi Maria Calik, sołtys Więcławic.

W Pielgrzymowicach także skończyły się kłopoty. - Ta nowa sieć znacznie odciążyła nasz wodociąg. Nie mamy problemów z ciśnieniem. Nie miałam tego lata żadnych sygnałów, żeby komuś zabrakło wody - mówi Ewa Krawczyk, sołtys Pielgrzymowic i przewodnicząca Rady Gminy Michałowice.

Władze zadbały też o rozwiązanie powtarzających się problemów z wodą w Górnej Wsi i Kozierowie. - Tam podłączyliśmy naszą sieć z wodociągiem gminy Zielonki i w razie niskiego ciśnienia u nas - kupujemy wodę od sąsiedniej gminy. Ponadto w Kozierowie robimy zbiornik wody, żeby napełniał się nocą, a w ciągu dnia mieszkańcy mogli korzystać ze zgromadzonej wody. Chcieliśmy, żeby był zasilany z nowo powstającego odwiertu na ul. Rzemieślniczej w Michałowicach, ale jest na razie kłopot z ciśnieniem na tym odwiercie - mówi wójt. Jednak z budowy zbiornika gmina nie rezygnuje.
WIDEO: Dlaczego warto dbać o środowisko?

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

Czytaj także

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ....

  kamio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Hej Znalazłem ciekawy serwis z aukcjami komorniczymi Wszystko od 1zl

  www.tyn.ee/bidsp

  Póki co mało znany i łatwo coś wygrać za bezcen ;)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy KTÓRYŚ z redaktorów mógłby sprawdzić cel ....WYMIANY NAWIERZCHNI NA 7-CE?

  Aleks (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Prosze o sprawdzenie ....JAKI JEST CEL WYMIANY NAWIERZCHNI W MICHAŁOWICACH? Nowa była położona ....3 lata temu i znajdowała sie .......W BARDZO DOBRYM STANIE!!!! czy to nie wyrzucanie pieniędzy w...rozwiń całość

  Prosze o sprawdzenie ....JAKI JEST CEL WYMIANY NAWIERZCHNI W MICHAŁOWICACH? Nowa była położona ....3 lata temu i znajdowała sie .......W BARDZO DOBRYM STANIE!!!! czy to nie wyrzucanie pieniędzy w błoto? czy nie lepiej było wyremontować drogę od Widomej do Wesołej? tam to dopiero sa tzw. TOROWISKA. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama