Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władysław Bartoszewski spocznie na Powązkach, w Alei Zasłużonych [WIDEO]

(GEG, AIP)
Żałoba. Pogrzeb profesora Władysława Bartoszewskiego odbędzie się 4 maja. W Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie zostanie odprawiona msza św. żałobna. Natomiast na Powązkach Wojskowych odbędzie się ceremonia pogrzebowa. Prof. Bartoszewski zostanie pochowany w Alei Zasłużonych.

Dzisiaj w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w gabinecie profesora Bartoszewskiego, zostanie wystawiona księga kondolencyjna. To niejedyny znak żałoby po śmierci wybitnego Polaka. Do połowy masztu opuszczono flagi Pałacu Prezydenckiego, Sejmu i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

WIDEO: Jerzy Buzek wspomina Władysława Bartoszewskiego: Niezwykły człowiek. Nie da się go zastąpić

Źródło: TVN24/x-news

Podobne gesty mają miejsce nie tylko w Warszawie. W Trójmieście wystawiono księgi kondolencyjne, do których mogą wpisywać się mieszkańcy, natomiast flagi przed urzędami zostały opuszczone. Z kolei na Ka- tolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie profesor wykładał historię najnowszą w latach 1973-1985, została odprawiona msza żałobna.

Jeszcze w piątek rano prof. Bartoszewski jak zwykle pojawił się w Kancelarii Premiera, by dopiąć przygotowania do dzisiejszych konsultacji międzyrządowych z Niemcami. Po południu źle się poczuł i został odwieziony do szpitala MSW. Po kilku godzinach zmarł.

- Odszedł tak, jak żył: w dużym pędzie, w ogromnej aktywności do samego końca - powiedział prezydent Bronisław Komorowski na wieść o śmierci Władysława Bartoszewskiego.

Jego przemówienie miało zakończyć dzisiejszy szczyt polsko-niemiecki, profesor zdążył je przygotować. Odczyta je premier Ewa Kopacz.

- W minioną środę jechaliśmy na obchody 25. rocznicy odnowienia stosunków polsko-izraelskich. Wtedy przez całą drogę mówił o przygotowaniach do poniedziałkowych konsultacji polsko-niemieckich. Mówił o swoim wystąpieniu i nawet żartował: "Gdybym mówił zbyt długo, to proszę dać mi znać pani Ewo, żebym nie zanudził". Ale ja wiem, że podczas tych konsultacji Pan Profesor będzie z nami. Odczytam jego wystąpienie - mówiła w sobotę wzruszona Ewa Kopacz.

Władysław Bartoszewski miał być też jednym z najważniejszych uczestników uroczystości zakończenia II wojny światowej na Westerplatte, które mają się odbyć 8 maja.

- Śmierć Władysława Bartoszewskiego ma wymiar symboliczny - odchodzą ostatni ludzie, którzy byli łącznikami między II RP a III RP. Należał do ludzi, którzy przenieśli depozyt polskiej wolności przez cały czas II wojny światowej i czas komunizmu aż do wywalczonej, wolnej Polski - oświadczył prezydent Bronisław Komorowski.

- Był dla nas, dla następnego pokolenia przykładem, jak należy postępować - wspomina marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. - Robił to poprzez swój przykład i swoją wiedzą, którą nam dawał i która była nam potrzebna w działalności opozycyjnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski