Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Budowa dworca autobusowego powoli zmierza do finału. Nowy obiekt budzi ogromne kontrowersje [ZDJĘCIA]

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Dworzec autobusowo-kolejowy, budowany przy ul. Dembowskiego w Wieliczce ma być gotowy w sierpniu 2021 roku. Nowy obiekt nie podoba się większości mieszkańców, ale wzniesienie dworca w takim kształcie i kolorystyce nakazał wojewódzki konserwator zabytków
Dworzec autobusowo-kolejowy, budowany przy ul. Dembowskiego w Wieliczce ma być gotowy w sierpniu 2021 roku. Nowy obiekt nie podoba się większości mieszkańców, ale wzniesienie dworca w takim kształcie i kolorystyce nakazał wojewódzki konserwator zabytków zdjęcia: UMiG Wieliczka
Budynek dworca autobusowo-kolejowego powstaje w centrum Wieliczki, na gminnym parkingu przy ul. Dembowskiego, przy stacji PKP Wieliczka – Rynek – Kopalnia. Obiekt jest już gotowy w stanie surowym, tym samym jasne jest jak będzie wyglądał. W tym względzie opinie większości mieszkańców są jednoznaczne – na razie budowla prezentuje się koszmarnie. Nie wszyscy krytykują obiekt, bo zdaniem niektórych mieszkańców wszystko wskazuje na to, że będzie on oryginalny i kolorowy, ale takich opinii jest zdecydowanie mniej.

FLESZ - Ponad pół miliona za nową bramę pod Sejmem

Dach dworca przykryto dachówką. Ułożono ją w geometryczne wzory, a barwami dominującymi są ostry żółty i zielony (plus czerwony i czarny). Dodatkowo wkomponowano w to herb Wieliczki, wykonany także z dachówek w odpowiednich kolorach (niebieski i żółty). Jak słyszymy od niektórych mieszkańców, gdyby nie ten herb, kolorowy dach byłby jeszcze „do przeżycia”, ale w wersji z symbolem Wieliczki prezentuje się wręcz koszmarnie.

W wielickim magistracie słyszymy, że obiekt powstaje od A do Zet według zaleceń (nie do odrzucenia) wojewódzkiego konserwatora zabytków. Te wymogi trzeba było spełnić także wykonując dach, który zdaniem konserwatora jest „piątą elewacją budynku”.

- Wykonanie takiego dachu, łącznie z herbem, a nawet kątem ułożenia dachówek, zalecił konserwator zabytku. To była opinia konserwatorska bez prawa odwołania, więc nie mieliśmy innego wyjścia, musieliśmy się dostosować do zaleceń. Nie tylko jeśli chodzi o dach, ale cały budynek. Mieliśmy do wyboru tylko dwa warianty: budować dworzec taki jak chce konserwator, albo nie budować go w ogóle

– wyjaśnia wiceburmistrz Wieliczki ds. inwestycji Piotr Krupa, który przyznaje że jemu także nie podoba się dach dworca.

W wersji narzuconej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków wielicki dworzec, o powierzchni blisko 600 mkw., będzie stylizowany na zabytkowy: obiekt ze spadzistym dachem ma przypominać budynek neoklasyczny. Miasto planowało wcześniej dworzec nowoczesny, przeszklony, z płaskim dachem i mniejszy (400 mkw.), ale na taki budynek w tym miejscu nie zgodził się wojewódzki konserwator zabytków.

Dworzec w wersji konserwatorskiej będzie droższy niż zakładano (cena z przetargu - 3,685 mln zł wzrośnie do ok. 5,5 mln zł). „Zabytkowa” bryła nie podobała się od początku większości mieszkańców (a po wykonaniu kolorowego dachu takich opinii jeszcze znacznie przybyło). Nakazany przez konserwatora wygląd dworca krytykowali mocno także radni miejscy, podczas ubiegłorocznej sesji, na której musiano przeznaczyć dodatkowe pieniądze na przedsięwzięcie, prowadzone z pomocą unijną (dofinansowanie z puli na zintegrowane inwestycje terytorialne).

Dworzec powstaje przy ul. Dembowskiego od września 2020 roku. Obiekt ma być gotowy w połowie sierpnia tego roku, a być może budowa zakończy się wcześniej, bo na razie prace idą szybciej niż przewiduje to harmonogram inwestycji.

Obiekt jest zabezpieczony, ogrzewany wewnątrz i obecnie, ze względu na warunki atmosferyczne, wykonywane są głównie instalacje wewnętrzne: elektryczna, wodociągowo-kanalizacyjna oraz centralnego ogrzewania. To już ostatnia zima, gdy pasażerowie czekający na komunikację autobusową i pociągową w głównym wielickim centrum przesiadkowym, muszą oczekiwać na zewnątrz. Zakończenie tej inwestycji pozwoli mieszkańcom korzystać z nowego obiektu

- podaje Urząd Miasta w Wieliczce.

W budynku dworca przewidziano część pasażerską, m.in. z poczekalnią i zapleczem sanitarnym (na parterze) oraz biura dla obsługi dworca, sale dla kierowców autobusów i inne pomieszczenia administracyjne (na wyższych kondygnacjach), a także punkty gastronomiczne i sklepiki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski