MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Bulinie wybiorą między matką i synem

Katarzyna Hołuj
Gmina Myślenice. W niedzielę dwadzieścia pięć osób w siedemnastu sołectwach będzie się ubiegało o funkcję sołtysa.

Komisje będą pracowały w godzinach 8 -14. W większości wsi lokale będą się mieściły w szkołach (także w Jasienicy, gdzie początkowo miejscem wyborów miała być salka przy kościele). W Łękach głosowanie odbędzie się w świetlicy, w Krzyszkowicach - w bibliotece , w Bulinie - w strażnicy OSP (Bulina), a w Chełmie - w salce przy kościele.

W dziewięciu sołectwach obecni sołtysi są jedynymi kandydatami, jeśli więc otrzymają co najmniej 50 proc. ważnych oddanych głosów będą dalej stać na czele wsi.

Dotyczy to: Bęczarki, Borzęty, Bysiny, Głogoczowa, Jawornika, Łęk, Osieczan, Polanki i Zawady. Urzędujący sołtysi ubiegają się o reelekcję także w Chełmie, Krzyszkowicach, Jasienicy i Zasani, ale tu mają kontrkandydatów. Wygra ten, kto otrzyma większą liczbę głosów, a w razie gdyby otrzymali ich tyle samo zdecyduje ślepy los. W takim wypadku bowiem sołecka komisja wyborcza przeprowadzi losowanie i jego wynik przesądzi o wyborze.

W kolejnych czterech sołectwach - Bulinie, Drogini, Porębie i Trzemeśni - zmiana sołtysa jest pewna, jako że obecni nie startują w wyborach. W Bulinie wśród zarejestrowanych kandydatów nie ma Kazimierza Matogi, obecnego sołtysa, są za to jego żona i syn. W Porębie zaś jedną z kandydatek jest żona obecnego sołtysa.

Sołtysi Poręby i Buliny mają za sobą długi, bo kilkunastoletni staż na tym stanowisku. Józef Nosal kończy właśnie czwartą kadencję, a Kazimierz Matoga jest sołtysem 12 rok, z tym, że miał w międzyczasie przerwę. Szafował wsi przez 8 lat, potem zrezygnował i ponownie "rządzi" od 4 lat. Jak mówi, to praca niełatwa i nie zawsze wdzięczna.

- Nie wszystkim się dogodzi. Ludzie czasem dają popalić, ale nigdy nie narzekałem. Rezygnuję przede wszystkim dlatego, że nie mam czasu, a bycie sołtysem wymaga, aby do gminy podjechać i coś załatwić.

Sołtysów w ich działaniach wspomaga Rada Sołecka. Liczbę jej członków każde sołectwo określa w statucie. Rady także zostaną wybrane w niedzielnym głosowaniu, ale tylko tam, gdzie kandydatów jest więcej niż ustalona w statucie maksymalna liczba. Tak jest w: Borzęcie, Głogoczowie, Krzyszkowicach, Jasienicy, Łękach, Osieczanach, Porębie, Trzemeśni i Zasani. W pozostałych sołectwach głosowań nie będzie, bo jeśli kandydatów jest mniej niż maksymalna liczba członków Rady, wchodzą oni do niej automatycznie.

Członkowie Rady Sołeckiej pracują społecznie. Sołtys za swoją pracę pobiera miesięczną dietę w wysokości 480 zł, która ma mu rekompensować koszty - np. paliwa lub wykonanych w sprawach sołectwa połączeń telefonicznych.

Kandydaci na sołtysów
BĘCZARKA: Izabela Kutrzeba
BORZĘTA: Stanisław Szczepan Cichoń
BULINA: Magdalena Kęsek, Maria Matoga, Radosław Matoga
BYSINA: Katarzyna Czepiel
CHEŁM: Józef Chmiel, Teresa Zięba
DROGINIA: Wojciech Włodarczyk
GŁOGOCZÓW: Jan Kantor
JAWORNIK: Władysław Kurowski
KRZYSZKOWICE: Danuta Burda-Tylko, Władysław Tadeusz Dyduła
JASIENICA: Robert Bylica, Mieczysław Ryś
ŁĘKI: Dorota Wieczorek
OSIECZANY: Józefa Wójtowicz
POLANKA: Józef Jawor
PORĘBA: Andrzej Kamyczura, Maria Nosal, Małgorzata Wojnicka
TRZEMEŚNIA: Wiesław Górka
ZASAŃ: Kazimierz Bielski, Alicja Hajdas
ZAWADA: Irena Chlebda

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski