MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tiry niszczą drogę i most

Ewelina Sadko
Mieszkańcy ul. Na Włosień w Bielanach twierdzą, że ich ulica nie była remontowana przez 35 lat.
Mieszkańcy ul. Na Włosień w Bielanach twierdzą, że ich ulica nie była remontowana przez 35 lat. Fot. ewelina sadko
Bielany (powiat oświęcimski). Mieszkańcy ul. Na Włosień twierdzą, że kierowcy ciężarówek skracają sobie drogę jeżdżąc ich wąską uliczką. Przez częste kursy tirów droga popada w ruinę i pęka mostek, który ma nośność do pięciu ton. Na remont nie ma na razie szans.

Mieszkańcy ul. Na Włosień w Bielanach mają już dość tego, że kierowcy ciężarówek nagminnie łamią przepisy i przez ich ulicę skracają sobie trasę z drogi wojewódzkiej nr 948 do Osieka. 500 metrów wąskiej ulicy przez wieś popada w ruinę, a przez wstrząsy aut na koleinach niszczeją domy przy niej stojące.

- Jak przeleci tir z prędkością 80 km na godz., muszę łapać szklanki, bo spadają z półek. Tak wszystkim trzęsie - mówi Małgorzata Korycińska. - Nie dość, że hałas jest nie do wytrzymania to zaczynają nam pękać domy - dodaje.

35 lat bez remontu

Jej słowa potwierdzają inni mieszkańcy. Twierdzą, że ulica powstała 35 lat temu i od tego czasu nie przeszła remontu.

- Kiedyś była tu polna droga, a później nawieźli jakiejś czerwonej podsypki i na to wylali asfalt - wyjaśnia Stanisława Hołda. - Nie było innych utwardzeń, dlatego dziś widać, że pobocza są zapadnięte, a ulica ma przekrój półokrągły, nie płaski - mówi.

Największym problemem są koleiny w poprzek i dziury, które „wybijają” auta w górę, a te spadają z powrotem z potężnym hukiem. Większość domów stoi tu kilka metrów od drogi.

- Na początku września jechała ciężarówka i tak podskoczyła, że wypadły jej z przyczepy jakieś betonowe płyty - mówi Janusz Raj. - Kierowca się zatrzymał i zaczął to zbierać. Bogu dzięki nikt nie szedł poboczem, bo mogło to skończyć się tragedią - dodaje. Takie wypadki są tu na porządku dziennym. W lipcu z przyczepy traktora spadły ogromne bale drewna, które zatarasowały przejazd na kilka godzin. Innym razem z przyczepki, którą ciągnęła osobówka wypadły cegły.

- Przejście poboczem tej ulicy grozi śmiercią - mówi Tomasz Radwan.

- Osobówki jadą tu z ekspresową prędkością, wpadają w dziury i gubią kołpaki, a te strzelają jak z armaty. Kiedyś jeden taki przeleciał mi kilka centymetrów od głowy - dodaje i na dowód swoich słów pokazuje wrośnięte w trawę obok drogi kilka samochodowych zaślepek do kół.

Ograniczenia są
Na wjeździe od głównej ul. Łęckiej obowiązuje ograniczenie ładowności do pięciu ton, jednak mało kto respektuje ten przepis.- Jest tam dopisek, że mogą wjeżdżać cięższe auta, których właściciel dostał pozwolenie od starostwa - wyjaśnia Janusz Raj. - Skąd mamy wiedzieć, którzy to są i kiedy dzwonić na policję? - pyta.

Mieszkańcy kilka tygodni temu postanowili poprosić o pomoc mundurowych, gdy w ciągu godziny przejechało tędy siedem ciężarówek i tirów. Mundurowi przyjechali, czekali i nic.

- Akurat w tym czasie nie jechało żadne duże auto - mówi Czesław Drabek. - Wcześniej jak wezwaliśmy policję, to wlepili mandat jednemu kierowcy. Następni tirowcy byli już bezkarni.

Kolejnym problemem jest mostek, który pęka pod naciskiem samochodów. - Odliczamy dni, kiedy ten mostek runie - mówi Marta Maciąga.

Rozwiązaniem byłoby wyremontowanie drogi i zamontowanie progów zwalniających. Na to nie ma szans. Starostwo przyznaje, że zaplanowało już inwestycje drogowe, ale tej ulicy na liście nie ma.

Powiat remontuje
Wiele dróg powiatu oświęcimskiego wymaga remontu, ale niewiele z nich załapie się w tym roku. Niebawem ruszą prace na ulicach powiatowych w Osieku, Brzeszczach oraz Zatorze. W Osieku do remontu trafi ulica Włosieńska. Jej stan, jak podkreśla wójt, wymaga pilnego remontu. W tragicznym stanie jest też osiecka ul. Starowiejska, ale wciąż brak pieniędzy.

Gmina Zator z powiatem oświęcimskim zainwestuje w przebudowę ulic w okolicach strefy ekonomicznej. Są również drogi, na których remonty się zakończyły. W Brzezince nowy wygląd zyskały ul. Niwa i Sportowa, gdzie dobudowano chodnik z odwodnieniem, wyremontowano pobocza i rowy. Także w Oświęcimiu do użytku oddana została ul. Wyzwolenia od ronda przy dworcu PKP do ronda im. Augusta Kowalczyka. W sumie w tym roku powiat na remonty dróg przeznaczy blisko 5,5 mln złotych. We współpracy z miastem Oświęcim w ciągu najbliższych 4 lat wyremontuje drogi za ponad 12 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski