MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sto lat orkiestry dętej "Hejnał" z Sieciechowic

EKT
Fot. Ewa Tyrpa
Fot. Ewa Tyrpa
Skład orkiestry:

Fot. Ewa Tyrpa

Michał Bielach, Mariusz Borówka, Dawid Cupiał, Radosław Cupiał, Andrzej Czekaj, Przemysław Czekaj, Stefan Czekaj, Andrzej Faracik, Jan Faracik, Marcin Faracik, Paweł Faracik, Piotr Faracik, Stanisław Faracik, Tadeusz Faracik, Piotr Filipowski, Stanisław Filipowski, Mateusz Golonka, Tadeusz Kaczmarczyk, Tadeusz Kasperczyk, Grzegorz Kiereś, Adam Kulesza, Karol Lis, Szczepan Lis, Tomasz Lis, Dawid Łojek, Mieczysław Misiak, Krystian Mucha, Andrzej Padło, Marcin Seweryn, Wojciech Siuta, Edward Solarski, Piotr Solarski, Szymon Stachura, Damian Świerk, Michał Świerk, Mateusz Trzaska, Tomasz Wójcik.

Z historii

Orkiestra Dęta "Hejnał" w Sieciechowicach powstała 11 listopada w 1910 r., ale muzycy spotykali się od 1908 r. Jednak datę 1910 przyjęto, bo została zapisana w książce z marszami Jana Kmity - syna założyciela orkiestry, Piotra Kmity, pierwszego kapelmistrza, prowadzącego zespół do roku 1954, kiedy zmarł. Pochodził on z Sieciechowic, a mieszkał w Grzegorzowicach. Ze Stanisławem Etrychem z Celin odbywali służbę wojskową w carskim wojsku, w Moskwie, w latach 1896-1900 i grali w wojskowej orkiestrze. Po powrocie postanowili założyć orkiestrę parafialną. Jeszcze przed jej założeniem, od 1908 r., zaczęli uczyć młodzież gry na instrumentach, które zakupiono ze składek - niektóre w Proszowicach, inne po żydowskiej orkiestrze, istniejącej na tym terenie w drugiej połowie XIX w.

Pierwszym prezesem był Józef Wójcicki. Najpierw orkiestrę tworzyło dziewięciu muzyków, potem stopniowo się rozrastała i do wybuchu II wojny światowej liczyła już 36 osób. Choć w czasie wojny orkiestra zawiesiła oficjalną działalność, poniosła wówczas duże straty. Część instrumentów, przechowywanych u Antoniego Wącławskiego, sołtysa i członka orkiestry, spaliła się podczas pacyfikacji jego gospodarstwa przez hitlerowców. Odwagą i poświęceniem podczas okupacji wykazał się kapelmistrz, ukrywający od 1942 r. do wyzwolenia w swoim domu rodzinę żydowską. Także on przez całą okupację przechowywał sztandar grzegorzowskiej Straży Pożarnej.

Z życia jednostki

Po zakończeniu wojny orkiestra wznowiła działalność. Po śmierci Piotra Kmity batutę przejął jego syn Stefan, a w roku 1960 - Jan Faracik. W tym czasie orkiestra wstąpiła do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr i przyjęła nazwę "Hejnał". Corocznie brała udział w festiwalach, zajmując czołowe miejsca. Był to czas ponownego rozkwitu orkiestry: przybyło członków, wymieniono instrumenty i zakupiono umundurowanie.

Po reorganizacji administracyjnej kraju, orkiestra przeszła pod patronat Gminnego Ośrodka Kultury w Iwanowicach. Po śmierci w 1985 r. dyrygenta Jana Faracika, prowadzenie orkiestry przejął Lucjan Nogieć, który zmarł w 1998 r. Od tego czasu orkiestrę prowadzi Tadeusz Faracik.

Obecnie orkiestra wprowadza do repertuaru nowe utwory, a do ich wykonywania - nowe instrumenty. Bierze udział w uroczystościach kościelnych, państwowych, świeckich, rozrywkowych i rodzinnych. Jej opiekunem i sponsorem jest Gminny Ośrodek Kultury, działający przy Urzędzie Gminy w Iwanowicach.
W minioną niedzielę orkiestra obchodziła jubileusz stulecia. W ciągu wieku przez jej szeregi przewinęło się 112 muzyków. - Poprzez swoją pasję rozjaśniacie naszą codzienność, sprawiacie, że na naszych twarzach pojawia się uśmiech i podziw - mówił Zbigniew Tomaszek, wójt iwanowickiej gminy podczas rocznicowej uroczystości. Wraz z Edwardem Stopińskim, przewodniczącym Rady Gminy i ze Stanisławem Damianem, wiceprezesem krakowskiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, uhonorował on odznakami wyróżniających się muzyków.

W prezencie na setne urodziny ośrodek kultury ufundował dla całej orkiestry mundury. Życzenia - w postaci przyśpiewek - złożył muzykom m.in. zespół śpiewaczy "Grzegorzowianki" z Grzegorzowic, a także inne orkiestry, które wystąpiły w jubileuszowym koncercie.

(EKT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski