Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Charsznica. Do dzisiaj nie wiadomo, dlaczego musieli zginąć

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Pod tablicą pamiątkową zostały złożone wiązanki kwiatów
Pod tablicą pamiątkową zostały złożone wiązanki kwiatów GOK w Charsznicy
W sąsiedztwie stacji kolejowej w Charsznicy odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą ofiarom niemieckich zbrodni z września 1939 roku. Na tablicy znalazło się blisko 30 nazwisk osób, które zostały zamordowane w wyniku niemieckich represji.

Kryzys energetyczny

od 16 lat

Uroczystość zaczęła się od mszy odprawionej w kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej. Następnie poświęcenia pomnika dokonał ks. proboszcz Mariusz Kwaśniewski. Na tablicy znajduje się 29 nazwisk osób zamordowanych w Charsznicy we wrześniu 1939 roku.

- Tak naprawdę tych ofiar było więcej, ale na tablicy znalazły się nazwiska tych, których śmierć i personalia udało się potwierdzić w dwóch źródłach. Taki był wymóg Instytutu Pamięci Narodowej – mówi Andrzej Pałka, historyk amator, który jako członek Towarzystwa Przyjaciół Charsznicy, był inicjatorem budowy pomnika.

Dwaj z wymienionych – Stanisław Grelak z Charsznicy i Wojciech Kwiecień z Pstroszyc - zginęli 4 września. Pozostali zostali zamordowani 6 września na stacji kolejowej w Charsznicy. Przejeżdżający tamtędy pociąg ewakuacyjny z Górnego Śląska został zatrzymany. Następnie Niemcy wybrali z niego część pasażerów (wielu z nich było kolejarzami), dobrali do nich kilka przypadkowych osób miejscowych i rozstrzelali. Andrzej Pałka przypomina, że z życiem udało się ujść tylko jednemu mężczyźnie, który przeżył mimo odniesionych ran. Po egzekucji udało mu się zbiec i ukryć. Zmarł wiele lat po wojnie.

Powody egzekucji nie zostały nigdy z całą pewnością ustalone. Andrzej Pałka przytacza przekazywaną ustnie teorię, że miała to być zemsta za incydent, do którego doszło rzekomo w tej okolicy. Mianowicie na skutek celowego przeciągnięcia przez drogę sznurka, wypadkowi uległ jadący na motocyklu Niemiec.

- Nie jest to jednak nigdzie potwierdzone, ani udokumentowane – zastrzega.

Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika obecni byli m. in. przedstawiciele rodzin pomordowanych, lokalni samorządowcy oraz naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Krakowie dr Maciej Korkuć. Gminny Ośrodek Kultury w Charsznicy zorganizował koncert "Niepodległa", w którym zaprezentowali się Orkiestra Dęta "Hejnał" z Chodowa pod kierownictwem kapelmistrza Grzegorza Chyca, młodzież ze Szkoły Podstawowej w Charsznicy oraz podopieczni GOK w Charsznicy – zespół "Śpiewające Struny" przygotowany przez Reginę Warską.

Ofiary niemieckiej zbrodni z 1939 roku zostały pochowane w dwóch zbiorowych mogiłach na cmentarzu w Chodowie, gdzie większość leży do dzisiaj.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski