Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Schrony czekają na turystów

Monika Jagiełło
Łącznica telefoniczna trafiła do schronu pod budynkiem Z
Łącznica telefoniczna trafiła do schronu pod budynkiem Z Joanna Urbaniec
Nowa Huta. Centrala telefoniczna to kolejny oryginalny sprzęt, który - dzięki Towarzystwu Historycznemu „Rawelin” - trafił do schronu pod Centrum Administracyjnym kombinatu.

Miłośnicy historii zwiedzający schrony pod budynkami S i Z Centrum Administracyjnego nowohuckiego kombinatu będą mogli przetestować łączność telefoniczną w schronie. Nowy nabytek pozwoli zwiedzającym zadzwonić z pomieszczenia do pomieszczenia.

- Na terenie kombinatu istniały rozbudowane struktury - wcześniej terenowej obrony przeciwlotniczej, później powszechnej samoobrony i obrony cywilnej. Wielu pracowników kombinatu było w nią zaangażowanych, odbywały się tam szkolenia - wyjaśnia Tomasz Mierzwa z Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Rawelin”. Od zeszłego roku współpracuje ono ze spółką Nowe Centrum Administracyjne (jej celem jest rewitalizacja dawnego Centrum Administracyjnego Huty Lenina). Historycy wciąż gromadzą eksponaty do nowohuckiego schronu. Najnowszy to właśnie łącznica telefoniczna CB (Central-na Bateria) 20. - Może ona obsługiwać 20 linii wewnętrznych i trzy zewnętrzne. Sprzęt jest w przyzwoitym stanie, wymaga głównie konserwacji - mówi Tomasz Mierzwa.

Łącznicę zamontowano w podziemiach budynku Z. - To obiekt całkowicie inny od udostępnianego przez nas do zwiedzania schronu w budynku S. Ma podobną powierzchnię, ale jest całkiem inaczej zaprojektowany i ma inne przeznaczenie. Był typowym schronem dla pracowników Centrum Administracyjnego - tłumaczy historyk. Powierzchnia schronu pod budynkiem Z podzielona jest na izby schronowe, wydzielone są również toalety i filtrowentylatornie. Schron był częściowo modernizowany w latach 70. ub. wieku, następnie służył jako magazyn i archiwum.

Dziś „Rawelin” stara się przybliżać historię tamtych miejsc, udostępniając je do zwiedzania. Niczego nie chowa się w gablotach, kontakt z historią jest bezpośredni. Zwiedzanie najczęściej odbywa się w sobotnie i niedzielne popołudnia. Bilet wstępu kosztuje 25 zł i jest dostępny u przewodnika po wcześniejszym zarezerwowaniu wejściówki. Dzieci w wieku do lat 7 wchodzą bezpłatnie.

Rezerwacji można dokonywać za pośrednictwem strony www.schronynh.rawelin.org oraz telefonicznie pod numerem 507-006-617.

-Zwiedzanie schronów stowarzyszenie realizuje na zasadach odpłatnej działalności pożytku publicznego. Pobierane od uczestników opłaty są przeznaczane na pokrycie kosztów utrzymania tych obiektów i organizacji zwiedzania - wyjaśnia Mierzwa.

Schrony pod Centrum Administracyjnym kombinatu to jeden z najważniejszych obiektów na planowanej trasie turystycznej po nowohuckich schronach. Przypomnijmy, taka trasa miałaby stać się atrakcją nie tylko dla fanów militariów, ale też promować całą dzielnicę. Zaczną się prace nad studium wykonalności trasy, w budżecie miasta zapewniono na ten cel pół miliona złotych. W dyskusję nad kształtem trasy włączeni zostaną także mieszkańcy dzielnicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski