Niepołomice. Nasze (bardzo) drogie spółki

Niepołomice. Nasze (bardzo) drogie spółki

Jolanta Białek

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Niepołomicka spółka „odpowiada” m.in. za ulubiony przez mieszkańców i turystów letni „zimny prysznic” na rynku
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©fot. Wodociągi Niepołomice

Raport. Sprawdzamy, jak funkcjonują i ile kosztują gminne spółki w Niepołomicach, Gdowie i Kłaju. Taka forma zarządzania majątkiem komunalnym jest coraz bardziej popularna. W powiecie wielickim tego typu „instytucji” nie ma tylko w Biskupicach. Ale też powstanie.
Niepołomickie spółki były pierwsze, ale to Gdów stał się pod tym względem najsłynniejszy. Przekształcaniu tamtejszego Zakładu Gospodarki Komunalnej w spółkę gminną „Gdowskie Zakłady Komunalne” w 2014 roku, towarzyszyła polityka i wiele emocji. Najwięcej kontrowersji budziła obecność w Radzie Nadzorczej GZK gen. Mariana Janickiego, który kierował Biurem Ochrony Rządu w okresie, kiedy doszło do katastrofy smoleńskiej. Skończyło się rezygnacją gen. Janickiego z pracy w RN, a że podobną decyzję podjęła jeszcze jedna osoba z tego gremium, radę nadzorczą gdowskiej spółki musiano kompletować od nowa.

Dziś GDZ, które pozostają jedyną spółką komunalną w gminie Gdów, zdążyły już trochę okrzepnąć. „Zakłady” zajmują się przede wszystkim dostarczaniem wody i odprowadzaniem ścieków, a także m.in. prowadzeniem strefy płatnego parkowania i szkolnym transportem.

Także Niepołomice mają obecnie jedną spółkę komunalną - „Wodociągi Niepołomice”, która powstała w 2009 roku dla zarządzania infrastrukturą wybudowaną w ramach Funduszu Spójności. Nie zawsze tak było. To w tej gminie powstała w 2005 roku pierwsza spółka komunalna w powiecie wielickim - Ośrodek Sportu, Turystyki i Rekreacji, który zarządzał m.in.salami gimnastycznymi w mieście i krytą pływalnią. Jednak w roku 2013 zdecydowano, że na rynku pozostanie jedna spółka, a przynoszący spore straty finansowe OSTiR postawiono w stan likwidacji.

Prócz administrowania gminną infrastrukturą wodociągowo-kanalizacyjną, „Wodociągi” sprawują także pieczę - od lat 2013-2014 - m.in. nad: krytą pływalnią, miejskim targowiskiem oraz utrzymaniem zieleni i parkingów w Niepołomicach; zajmują się również remontami obiektów komunalnych w gminie. Spółka sporo inwestuje. W 2016 roku wybudowała w gminie Niepołomice infrastrukturę sanitarną za ok. 5 mln zł, a w tym roku ma ruszyć podobna inwestycja, ale o wartości ponad 30 mln zł.

W przypadku „Wodociągów” gmina dopłaca tylko do funkcjonowania miejskiej krytej pływalni. W 2015 roku była to kwota 687,1 tys. zł, w ubiegłym - 414,4 tys. zł, a na rok 2017 zarezerwowano na ten cel w niepołomickim budżecie 500 tys. zł. Jak mówi prezes „Wodociągów Niepołomice” Małgorzata Nescieruk, to że dopłaty do krytej pływalni maleją można uznać za sukces spółki, bo gdy „Wodociągi” przejęły w 2013 roku rekreacyjny obiekt, jego finansowa kondycja była trudna.

Budżet Gdowskich Zakładów Komunalnych zasilają gminne dopłaty dla mieszkańców do cen za wodę oraz odprowadzanie ścieków. W 2016 roku było 172,5 tys. zł, w tym roku kwota ta ma być podobna. Natomiast do Zakładu Gospodarki Komunalnej w Kłaju, który został przekształcony w spółkę w 2013 roku, gmina obecnie nie dopłaca.

Ile kosztują spółki komunalne? Z cyfr wynika, że najdroższa - w kontekście należących do niej zadań i liczby pracowników - jest ta gdowska. Szef GDK zarabia niewiele mniej (brutto 9,5 tys. zł) niż prezes „Wodociągów Niepołomice” (brutto 12,4 tys. zł), które są spółką co najmniej dwa razy większą pod każdym względem. Natomiast obie te spółki (a także ZGK w Kłaju) „wypadają” drogo w porównaniu z ZGK w Wieliczce, którego prezes ma pensję brutto 7,5 tys. zł. A wielicka spółka zatrudnia 136 pracowników i zarządza majątkiem wartym ponad 110 mln zł. Do gminnej spółki przymierzają się Biskupice. - Ale jeszcze nie teraz. Spółkę ZGK powołamy, gdy pozyskamy unijne fundusze na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków i kanalizacji - mówi wójt Biskupic Henryk Gawor.

Pensje, majątek, etaty...
Wodociągi Niepołomice
Wynagrodzenia, na koniec 2015 roku: prezes zarządu - 12,4 tys. zł (wszystkie kwoty brutto), wiceprezes zarządu - 11,5 tys. zł, kadra kierownicza (11 osób) - 4300-8900 zł, zarobki na pozostałych stanowiskach - 2000-4800 zł, rada nadzorcza - po 2069 zł
Zatrudnienie: 96 osób (dwie osoby w zarządzie, 33 pracowników umysłowych, 61 pracowników fizycznych)
Majątek: spółka zarządza mieniem komunalnym o wartości ponad 110 mln zł. To m.in.: sieci wodno-kanalizacyjne, zakłady uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kryta pływalnia, plac targowy, parkingi. Wartość netto środków trwałych majątku spółki wynosiła na koniec 2015 roku - 52,6 mln zł

Gdowskie Zakłady Komunalne
Wynagrodzenia: prezes zarządu - 9,5 tys. zł (wszystkie kwoty brutto), wiceprezes zarządu - 6,7 tys. zł, członek zarządu, główny księgowy - 7,4 tys. zł, pozostali pracownicy - 1953-3793 zł, rada nadzorcza - po 500 zł
Zatrudnienie: 50 pracowników
Majątek: spółka zarządza majątkiem o wartości 30,4 mln zł. To m.in. infrastruktura wodociągowo-kanalizacyjna

ZGK w Kłaju
Wynagrodzenia: prezes zarządu - 7,5 tys. zł (wszystkie kwoty brutto), zarobki kadry kierowniczej - 4-4,5 tys. zł, średnie zarobki na pozostałych stanowiskach - 3400 zł (pracownicy administracji), 2400 zł (pracownicy fizyczni), rada nadzorcza - po 500 zł
Zatrudnienie: 25 osób
Majątek: spółka zarządza infrastrukturą wodociągową i kanalizacyjną o wartości 22 mln zł

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama