MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ranking "Perspektyw". Technikum z Zarabia ze Złotą Tarczą. Brązowe tarcze dla ZSTE oraz myślenickich "ogólniaków"

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Uczniowie Technikum Gastronomicznego w Zespole Szkół-Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach w szkolnej pracowni z Sylwią Bałą, finalistką "Bake Off - Ale Ciacho".
Uczniowie Technikum Gastronomicznego w Zespole Szkół-Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach w szkolnej pracowni z Sylwią Bałą, finalistką "Bake Off - Ale Ciacho". Fot. Katarzyna Hołuj
Jak co roku o tej porze poznaliśmy najlepsze szkoły w kraju. W rankingu „Perspektyw” znajdujemy dwa myślenickie licea i pięć techników, przy czym Złotą Tarczę uzyskała tylko jedna szkoła – Technikum Turystyczno-Gastronomiczne w Myślenicach. Brązowe Tarcze otrzymały zaś trzy, a dokładnie: technikum w Zespole Szkól Techniczno-Ekonomicznych oraz I i II Liceum Ogólnokształcące.

WIDEO: Krótki wywiad

Technikum Turystyczno-Gastronomiczne na myślenickim Zarabiu powstało w 2010 roku, w tym roku więc świętuje jubileusz. Od początku kształci ono w trzech zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarz i technik organizacji turystyki.

Od kiedy wypuściło pierwszych maturzystów figuruje w rankingu Perspektyw. Zadebiutowało w nim na 253 miejscu w kraju, a 37 w Małopolsce. Dziś jest 21 w Polsce, a w województwie zajmuje 5 lokatę (dwa lata temu było nawet „oczko” wyżej).
- Co roku, na własne potrzeby, robię również „podranking” obejmujący szkoły branżowe i jeśli weźmiemy pod uwagę tylko je, a nie wszystkie technika, okazuje się, że obecnie jesteśmy ma 3 miejscu w Polsce, a Małopolsce nie mamy konkurencji, bo nawet krakowskie szkoły są w tyle za nami – mówi Jerzy Niedenthal, dyrektor Zespołu Szkół – Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach, w skład której wchodzi to technikum.

Szkoła ta jest też jedną z najbardziej obleganych podczas rekrutacji spośród wszystkich szkół średnich w powiecie myślenickim. - To co cieszy najbardziej to to, że co roku przybywa tych najlepszych uczniów, którzy kiedyś szukali dla siebie miejsca w krakowskich szkołach, a teraz – widząc wyniki naszej, zostają w Myślenicach - mówi dyrektor.

Kilka lat temu technikum gastronomiczne właśnie w ZSP-MSG wybrał Michał Kurek, dziś już absolwent tej szkoły. W trakcie nauki dał się poznać jako talent wygrywając m.in. Międzynarodowy Konkurs Kulinarny „Smak Gościnności” (w parze z Emilem Kasprzyckim).
- To był dobry wybór, m.in. dlatego że jeśli chodzi o wyposażenie szkoła ta góruje nad innymi, również krakowskimi. Głównym argumentem dla mnie były jednak zagraniczne praktyki. Udało mi się je odbyć i jestem z tego powodu zadowolony, ale z tego co wiem, takie praktyki nie są już organizowane.
Faktycznie od dwóch lat praktyki odbywają się tylko w Polsce, a dokładnie w renomowanych hotelach w Małopolsce, Sopocie i Juracie.

Dyrektor ZS-MSG jest przekonany, że jeśli chodzi o ranking to nie wszystko na co stać tę szkołę: jej uczniów i nauczycieli. Za cel stawia sobie, aby znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych techników w Polsce. - Oprócz olimpijczyków, egzaminu zawodowego i matury na poziomie podstawowym, elementem oceny jest także matura rozszerzona. I tu mamy jeszcze sporo do zrobienia. Jeśli jednak i te wyniki poprawimy, cel może zostać osiągnięty – mówi.

Wśród techników z terenu powiatu myślenickiego, w pierwszej 50 najlepszych tego typu szkół w Małopolsce znalazło się jeszcze technikum w Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych im. Mikołaja Reja w Myślenicach. Podczas kiedy techniku z Zarabia jest na początku tej pięćdziesiątki, to popularny „Rej” jest na miejscu 46 (a w kraju na 316). Ta lokata dała mu Brązową Tarczę.

W setce zmieściły się jeszcze: Technikum nr 1 w Zespole Szkół w Dobczycach (83 m. w Małopolsce) i Techniku nr 2 m w Zespole Szkół im. A. Średniawskiego w Myślenicach (89 m. w Małopolsce). Tuż za pierwszą setką, na 102 miejscu znalazło się Technikum w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach.

W pierwszej pięćdziesiątce najlepszych liceów w Małopolsce nie ma żadnego myślenickiego. Znalazły się zaraz za nią, a dokładnie na 55 miejscu (i 613 w Polsce) II LO im. Tytusa Chałubińskiego i na 57 miejscu (650 w Polsce) I LO im. Tadeusza Kościuszki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski