Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowicka Biblioteka Publiczna jest dużo starsza niż sądzono. Ma już ponad 100 lat!

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Nowa siedziba Biblioteki Publicznej w Proszowicach
Nowa siedziba Biblioteki Publicznej w Proszowicach Aleksander Gąciarz
O Bibliotece Publicznej w Proszowicach bardzo często się ostatnio pisze i mówi. Powodem są przede wszystkim duże inwestycje, polegające na remoncie starej i budowie nowej siedziby placówki. Dzięki zakończeniu prac od kilku dni można już wypożyczać książki w nowym obiekcie. Tymczasem okazuje się, że zupełnie bez echa przeszedł jubileusz… stulecia biblioteki. Dlaczego tak się stało? Odpowiedź na to pytanie jest dość zaskakująca: nikt o nim nie wiedział.

Za datę założenia proszowickiej Biblioteki Publicznej przyjmowano do tej pory rok 1946. Taka informacja znalazła się w okolicznościowej ulotce, wydanej w 1996 roku z okazji półwiecza biblioteki. Taka sama znajduje się też w zakładce „Historia”, znajdującej się na stronie internetowej placówki.

- Historia powstania Miejskiej Biblioteki Publicznej w Proszowicach sięga 1946 r. Wtedy to bowiem powstał zaczątek Biblioteki Powszechnej, która wkrótce uruchomiła swoje usługi dla mieszkańców miasta i okolic. Na mocy wydanego w 1946 r. Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi zobowiązano władze administracji terenowej do zakładania i utrzymywania bibliotek, ale jego realizację opóźniały kłopoty finansowe i lokalowe, a przede wszystkim brak książek. Księgozbiór gromadzony od zakończenia II wojny Światowej składał się głównie z darów. W roku 1948 Biblioteka otrzymała status Gminnej Biblioteki Publicznej w sieci bibliotek powiatu miechowskiego – czytamy na stronie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Proszowicach.

Tymczasem, jak się okazuje, proszowicka biblioteka jest starsza i to aż o 23 lata! Dowód na to znaleźliśmy w Muzeum Ziemi Miechowskiej. W jego zbiorach znajduje się niepozorna brązowa książeczka, zawierająca archiwalne egzemplarze „Ziemi Miechowskiej”, miesięcznika miechowskiego samorządu powiatowego. Są to zszyte w jedną całość (liczącą 160 stron) wydania Ziemi Miechowskiej z 1924 roku. W jednym z nich znajduje się „Korespondencja z Proszowic. Opieka społeczna. Bibljoteka”. Jej fragment brzmi następująco (pisownia oryginalna, pogrubienie nasze):

- Życie społeczne w mieście naszym aczkolwiek powoli ale stale rozwija się i postępuje naprzód. Założona przez Sejmik Powiatowy Miechowski w dniu 21 listopada 1923 roku Bibljoteka publiczna, po oddaniu jej do użytku publicznego, rozwija się znakomicie i liczy już przeszło 120 czytelników”.

Zatem w listopadzie ubiegłego roku proszowicka biblioteka obchodziła setne urodziny! Wiarygodność przedstawionego fragmentu nie może budzić najmniejszych wątpliwości. Po pierwsze znalazł się w oficjalnym biuletynie, a po drugie jego autorem jest Stanisław Łakomski, ówczesny burmistrz Proszowic. Zresztą fakt istnienia biblioteki w Proszowicach w okresie międzywojennym nie jest nowym odkryciem. Pisał o niej – jako o bibliotece szkolnej - prof. Włodzimierz Bernacki w wydanej w 2000 roku monografii „Proszowice. Zarys dziejów do 1939 roku”. Miała ona liczyć około 700 tomów, co jak na tamte czasy było dużą liczbą. Pismo burmistrza Łakomskiego z Ziemi Miechowskiej wskazuje natomiast, że była to Biblioteka Publiczna i jako taka powinna być uznana na protoplastę obecnej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Proszowicach.

Kolejne fragmenty korespondencji Stanisława Łakomskiego zawierają szczegóły, dotyczące funkcjonowania biblioteki. Mieściła się ona w budynku Szkoły Handlowej (obecna przychodnia przy ul. 3 Maja), „zajmując pokaźne miejsce”. Jej zarząd składał się w głównej mierze z członków Macierzy Szkolnej. Z relacji wynika, że placówka funkcjonowała znakomicie:

- Jak potrzebna okazała się Bibljoteka dla tutejszego miasta i okolicy, niech posłuży fakt, że niektórych dzieł trudno jest się doprosić, ponieważ takowe przechodzą z rąk do rąk. Sama Bibljoteka jest prowadzona nadzwyczaj starannie, książki utrzymane są w największym porządku, co zasługą jest Bibljotekarza miejscowego p. Stanisława Wolakiewicza, profesora Szkoły Handlowej, który nie szczędzi sobie trudu i starań o postawienie Biblioteki na coraz wyższym poziomie.

W dalszej części pisma padają pochwały pod adresem inicjatorów powstania biblioteki, zapowiedzi zakupu nowych książek oraz pomysły zakładania kolejnych bibliotek. Na koniec pierwszy burmistrz odrodzonej Polski wyraża nadzieję, że skutki istnienia biblioteki „będą widoczne w rozwoju umysłowym tutejszego społeczeństwa”.

Na najbliższy czwartek, 14 marca, zaplanowano uroczyste otwarcie nowego budynku stuletniej Biblioteki Publicznej w Proszowicach.

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski