Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice obchodzą setną rocznicę odzyskania praw miejskich

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Proszowice odzyskały prawa miejskie 100 lat temu
Proszowice odzyskały prawa miejskie 100 lat temu Aleksander Gąciarz
Dokładnie 100 lat temu, 1 marca 1923 roku, Proszowice odzyskały prawa miejskie. Okoliczności, w jakich to nastąpiło, będą jednym z tematów konferencji naukowej, którą zaplanowano na piątek (3 marca) w Centrum Kultury i Wypoczynku.

Średnia cena piwa będzie szła w górę

od 16 lat

Utrata posiadanych od 1358 roku praw miejskich przez Proszowice była w powszechnej opinii jedną z represji nałożonych przez carskiego zaborcę za wybuch powstania styczniowego. Uczestników i sympatyków zrywu niepodległościowego spotkały zsyłki, aresztowania, przepadek majątków itp. Taka „karą” miała być również degradacja miast do roli osad. Dokument, na mocy którego doszło do tego przekształcenia, nie mówi jednak wprost o tym, że jest to forma kary, a jedynie wspomina o zmianie statutu tych miejscowości, które nie mają miejskiego charakteru.

Taki los spotkał nie tylko Proszowice, ale położone w pobliżu Brzesko Nowe, Koszyce, Słomniki, Skalbmierz, czy Książ Wielki. Wszystkie one stały się osadami w styczniu 1870 roku. Co ciekawe, Proszowice i Słomniki stały się siedzibami gmin, natomiast Brzesko Nowe zostało przyłączone do gminy Gruszów.

Proszowice odzyskały prawa miejskie w 1923 roku, czyli po ponad 53 latach. Stało się to zatem już w odrodzonej Polsce, na mocy decyzji ówczesnego ministra spaw wewnętrznych Władysława Sikorskiego. Tego samego dnia status miasta odzyskał Stryków. Koszyce i Nowe Brzesko na powrót stały się miastami już w XXI stuleciu, a Książ Wielki doczekał się przywrócenia miejskości dopiero dwa miesiące temu.

Temat utraty i odzyskania praw miejskich przez Proszowice będzie jednym z tematów, jakie w piątek w CKiW poruszy prof. Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Jego wykład będzie częścią konferencji poświęconej 160. rocznicy powstania styczniowego na ziemi proszowickiej. Podczas spotkania, które rozpocznie się o godz. 14, wystąpią również historyk regionalista Henryk Pomykalski, pasjonaci historii Wojciech Nowiński i Marcin Szwaja, dyrektor Muzeum Ziemi Miechowskiej Marcin Florek, historyk MZM Sylwia Dziuba, proboszcz Proszowic ks. dr Jan Zwierzchowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski