Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat wielicki. Podchody do nowej kadencji w samorządzie

Jolanta Białek
Jolanta Białek
archiwum
Komitety nie odkryły jeszcze kart, ale na przedwyborczej giełdzie pojawiają się kolejne nazwiska potencjalnych kandydatów na szefów gmin i powiatu. Najbardziej zacięta walka zapowiada się w Wieliczce, gdzie trwa także awantura o okręgi wyborcze

Chęć ubiegania się o reelekcję potwierdza na dziś trzech szefów gmin powiatu wielickiego: burmistrz Niepołomic Roman Ptak oraz wójtowie Gdowa i Kłaja, Zbigniew Wojas oraz Zbigniew Strączek.

Artur Kozioł, który jest burmistrzem Wieliczki od 2006 roku, powiedział nam, że decyzję czy będzie kandydował na kolejną kadencję, ogłosi w sierpniu. Ale z nieoficjalnych informacji wynika, że jego start w jesiennych wyborach można już dziś uznać za pewnik.

Inna sytuacja jest w gminie Biskupice. Rządzący tam od 2010 roku wójt Henryk Gawor przymierzany jest teraz przez PiS do powiatu i fotela starosty. Natomiast sam zainteresowany twierdzi, nie podjął jeszcze decyzji o jakie stanowisko i w samorządzie jakiego szczebla będzie ubiegał się podczas jesiennych wyborów.

Wyborcze przymiarki pokazują, że w każdej gminie ma być tej jesieni co najmniej po dwóch pretendentów do szefowania samorządom. Swych kandydatów na burmistrzów i wójtów we wszystkich wielickich gminach zamierza wystawić PiS. Wielicka posłanka Urszula Rusecka, koordynator okręgowy wyborów samorządowych 2018 z ramienia PiS potwierdza, że taki scenariusz - zapowiadany jeszcze w połowie ubiegłego roku - jest nadal aktualny. - Nazwiska naszych kandydatów ogłosimy w maju - twierdzi Rusecka.

W kontekście potencjalnego kandydata PiS na burmistrza Wieliczki mówiło się w ostatnich miesiącach m.in. o byłym rzeczniku rządu Rafale Bochenku lub prezesie spółki Powiatowy Park Rozwoju - Michale Roehlichu. - Nie było takiej propozycji ani rozmów na ten temat - przekonuje Roehlich. Temu, że miałby ubiegać się o szefowanie Wieliczce zaprzeczał ostatnio także Bochenek.

- Te nazwiska przewijają się już od pewnego czasu, ale to tylko taka „zasłona dymna”. Kandydatem PiS na burmistrza Wieliczki będzie Urszula Rusecka - taką informację usłyszeliśmy w tym tygodniu od kilku naszych rozmówców, znających dobrze lokalne środowisko polityczne.

Jeśli potwierdzi się ta wiadomość, w Wieliczce dojdzie do niecodziennej sytuacji. Nie tylko do walki, którą można zdefiniować jako „PiS kontra PiS” (Artur Kozioł w 2006 roku szedł do wyborów pod szyldem PiS, a w roku 2010 i 2014 z poparciem tej partii), ale także do starcia osób będących jeszcze niedawno, bo w 2016 roku bliskimi współpracownikami.

Urszula Rusecka była wiceburmistrzem Wieliczki (w latach 2010-2014), a potem - pełnomocnikiem burmistrza ds. edukacji i radną małopolskiego sejmiku. Co ciekawe, jest ona formalnie nadal pracownikiem wielickiego urzędu, bo gdy w 2016 roku została posłanką, wzięła tu bezpłatny urlop. Jednak obecnie burmistrz Wieliczki i posłanka pozostają w swoistym konflikcie.

O wystawieniu wspólnego kandydata na burmistrza Wieliczki mówią także PO, PSL i Nowoczesna. Jeśli chodzi o nazwiska, nie ma konkretów. - Na razie to wygląda niestety trochę jak machanie szabelką - tak podsumowuje przygotowania opozycji do jesiennych wyborów samorządowych jedna z osób z wielickiego koła PO.

W Niepołomicach kontrkandydatem z PiS dla burmistrza Ptaka może być były poseł Jan Paweł Ziobro.

W Gdowie - jako osobę, która będzie walczyła z wójtem Wojasem, pod szyldem partii Jarosława Kaczyńskiego - wymienia się Adama Barana, byłego dyrektora Zespołu Szkół w Gdowie.

W Kłaju może dojść do starcia wójta Zbigniewa Strączka z kandydatem PiS - Wojciechem Wilkiem, nauczycielem w szkole w Kłaju.

W Biskupicach zamierza wystartować na wójta - z własnego komitetu - przewodniczący Rady Gminy tej kadencji Artur Chmiela. Natomiast jako potencjalny kandydat PiS jest tu wymieniany dyrektor SP w Łazanach Marcin Maniek. Mówi się też o kandydaturze obecnej wicewójt Biskupic Renaty Gawlik (ale tylko w sytuacji, jeśli Henryk Gawor nie będzie ubiegał się o reelekcję).

Natomiast listy do Rady Powiatu Wielickiego zamierzają wystawić tej jesieni co najmniej cztery ugrupowania. Na dziś zapowiedziały to: PiS, „Porozumienie Samorządowe” (działające w ramach Zjednoczonej Prawicy), a także PO i PSL.

Uchwała o okręgach - „do powtórki”

Komisarz wyborczy w Krakowie wezwał Wieliczkę do podjęcia nowej uchwały o podziale gminy na okręgi wyborcze, mające obowiązywać podczas jesiennych wyborów samorządowych. Chodzi o błędny załącznik graficzny do uchwały, w efekcie czego część opisowa dokumentu jest niezgodna z mapkami.

Przypomnijmy, że „wyborczą” uchwałę zaskarżył do komisarza wielicki klub radnych PiS. Chodziło o błędną grafikę oraz zdaniem skarżących - niesprawiedliwy podział na okręgi wyborcze, skutkiem którego miejskie os. Ogrodowe zostało dołączone do sołectw. Jednocześnie komisarz uznał, że zgodny z prawem jest zarówno podział gminy na trzy okręgi (uchwalony przez radnych), jak i na cztery co proponował klub PiS.

- Uchwała zostanie „poprawiona” na najbliższej sesji. Poza nowym załącznikiem graficznym nie planujemy w niej innych korekt - powiedział nam wczoraj sekretarz gminy Wieliczka Adam Panuś.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 14. "Biber"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski