18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poezja jest sztuką masową

UW
Adam Zagajewski Fot. Wacław Klag
Adam Zagajewski Fot. Wacław Klag
- Kultura masowa - szansa czy zagrożenie dla poetów? Jak podsumowałby Pan wczorajszą debatę na temat poezji i kultury masowej, w której udział wzięli wybitni poeci z Polski i zagranicy?

Adam Zagajewski Fot. Wacław Klag

Rozmowa z ADAMEM ZAGAJEWSKIM, wybitnym polskim poetą, twórcą Krakowskich Spotkań Poetów, które właśnie trwają.

- Rozmowy poetów są w sposób uroczy chaotyczne. Każdy ma trochę inny punkt widzenia. Nie ma tu żadnej jedności poglądów. Jedni widzą w kulturze masowej zagrożenie dla poezji, dla wyższej kultury. Inni widzą w niej natomiast szansę. To diametralnie różne poglądy, ale w finale sprowadzają się one jednak do twierdzenia, że wszyscy poeci korzystają z wytworów kultury masowej, a niektóre ich wiersze stają się jej częścią. Mamy więc do czynienia z osmozą między poezją, która siłą rzeczy należy raczej do kultury wyższej, posiada szlachetną i starą tradycję, a jednocześnie nie może uniknąć dialogu z kulturą masową. Z jednej strony towarzyszy nam lęk przed komercjalizacją kultury, a z drugiej nadzieja, że kultura masowa jest nie tyle narzędziem groźnym, co pożytecznym.

- Jedna z**amerykańskich poetek - Susan Stewart powiedziała, że świadomie odcięła się odkultury masowej. Przestała oglądać telewizję ihollywoodzkie filmy . Czy inni poeci powinni brać z**niej przykład ?

- Susan Stewart powiedziała też jednak, że lubi muzykę popularną, więc nie do końca się odcięła. Nasza debata pokazała różne podejścia poetów do kultury masowej. Bywają twórcy, którzy przez całą dobę są poetami, a także i tacy, którzy spędzają czas na oglądaniu seriali. Znam wielu takich.

- Pan ogląda?

- Nie, ale nie potępiam nikogo, kto to robi. Nie ma między nami zaciekłego sporu. Wszystko można ze sobą pogodzić.

- Poeta uczestniczący w**kulturze masowej to wstyd?**

- Na pewno nie. Poeci mogliby się wstydzić dopiero wtedy, gdyby uczestniczyli w kulturze popularnej w sposób nieudolny, pisząc kiepskie jakościowo teksty, które później wykorzystywane są w różnych mediach. Jednym ta sztuka wychodzi, innym nie. Gdy słucham dziś radia i polskich piosenek, na ogół jednak cierpię.

- Doświadczenie kultury masowej poetów amerykańskich czy brytyjskich różni się jednak od**doświadczenia twórców pochodzących z**Europy Środkowo-Wschodniej, prawda?

- Różnice były znaczące 20 lat temu, gdy Polska wkraczała do obozu demokratycznego. Dziś powoli się to wyrównuje. Problem jest jednak dość złożony, bo polska kultura masowa jest małpiarska i czerpie z zachodnich wzorców, niewolniczo naśladując m.in. schematy różnych programów telewizyjnych. Dostrzegam w tym upadek wynalazczości, brak kreatywności.

- Czy doczekamy chwili, w której poezja stanie się masowa?

- W pewnym sensie jest już masowa. W końcu miliony ludzi piszą wiersze. Tak było od niepamiętnych czasów. Napisanie wiersza jest czymś łatwym w sensie technicznym. Nie trzeba w tym celu kończyć ani Akademii Sztuk Pięknych, ani Akademii Muzycznej. Należy jednak podkreślić, że wiele z tych amatorskich wierszy jest jednak słabych. Mimo to nie widzę w tym nic złego. W jakiś sposób poezja jest ludziom pomocna, komunikują się ze sobą za jej pośrednictwem. Pytanie jednak, jak w tym ocenie poezji amatorskiej ma sobie radzić poezja wyższa - pisana ze świadomością tradycji.
Rozmawiała Urszula Wolak

SPOTKANIA POETÓW

Krakowskie Spotkania Poetów potrwają do piątku.

Dziś mistrzowie poetyckiego słowa wezmą udział w debacie zatytułowanej "Poezja i samotność" (godz. 9.30 Sala im. Michała Bobrzyńskiego Collegium Maius UJ). Także dziś o godz. 14.30 wysłuchamy tam prezentacji Łukasza Tischnera poświęconej polskiej poezji. Więcej: www.poeciwkrakowie.pl

(UW)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski