Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obfitość

Dominika Wójciak
Fot. Dominika wójciak
Życie ze smakiem. Okres od czerwca do października to dla wszystkich gotujących czas kulinarnej obfitości. Na straganach jest wszystko, czego dusza zapragnie.

Świeże, chrupiące, pyszne, prosto z gruntu. Choć nowalijki raczyły zielenią już od wiosny, na dobrą sprawę dopiero teraz rolnicy dokopali się do młodych ziemniaczków i zbierają pierwsze obfite warzywno-owocowe plony.

Nadmiar szczęścia może powodować zawrót głowy, bo spacerując między skrzynkami upstrzonymi kolorami ciężko się zdecydować. Wybrać truskawki, skorzystać do ostatniej chwili z ustępujących powoli szparagów, kupić kalafiora, kalarepkę, a może kapustę? W tak trudnej sytuacji nie śmiem oczekiwać od nikogo prostego rozwiązania, lato rządzi się swoimi prawami.

Warzywa są lekkostrawne i zdrowe, truskawki tym bardziej, nie ma się co ograniczać, słyszałam co prawda o przypadkach przejedzenia się ziemniakami z koperkiem i mizerią, ale szkodliwość takiego występku prawdopodobnie nie jest zabójcza. Co zrobić zatem z koszykiem ważącym tonę, w którym upchnięte jest wszystko, czym obdarowało nas lato?

Truskawki, wiadomo, najpierw wrzuć do koktajlu, z kefirem albo maślanką, a w roli słodzika użyj zmrożonego banana. Jeśli będzie za słodko, zawsze możesz dorzucić jeszcze kiwi, które z truskawką smakuje świetnie. Ziemniaczki podgotuj w wyszorowanych z piachu mundurkach, a potem upiecz z ziarnami czarnuszki. Do tego oczywiście szklanka kwaśnego mleka albo łyżka tłustej wiejskiej śmietany. Kapustę w pierwszej kolejności koniecznie uduś na maśle z pęczkiem koperku. Kto lubi smaki bardziej zdecydowane, może dodać do dania nieco chudego boczku.

A kiedy już nacieszysz się warzywną klasyką, spróbuj ukisić czerwcową królową. Z chili, czosnkiem i imbirem. Zrób to koniecznie, a jestem pewna, że stanie się to Twoją nową kulinarną obsesją. I jeszcze jedno, ukiś od razu dwie porcje.

Kapusta kiszona po **koreańsku (kimchi)**

Składniki: 1 główka młodej kapusty, 2-3 łyżki soli morskiej drobnoziarnistej lub dobrej soli z minerałami, 1 mała cebula, 3 ząbki czosnku, 1 cm kawałek świeżego imbiru, 2 czerwone papryczki chili, 3 łyżki sosu sojowego, 1 kalarepa, 1 pęczek dymki, 1 łyżeczka słodkiej czerwonej papryki

Przygotowanie: Kapustę pokrój na paski grubości 1 cm. Wymieszaj z solą i odstaw na godzinę, po tym czasie przemieszaj i mocno pougniataj, by puściła sok. Posiekaną cebulkę zmiksuj na pastę z czosnkiem, imbirem, chili i sosem sojowym. Kalarepę obierz i pokrój w słupki, dymkę posiekaj. Kapustę wymieszaj z dymką, kalarepą, słodką papryką i przygotowaną pastą. Przełóż mieszankę do słoja, a jego otwór przykryj gazą. Odstaw w ciepłe miejsce na 5-7 dni, po tym czasie kimchi jest już gotowe. Zakręcony słoik wstaw do lodówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski