Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt „Dziennika Polskiego”. Siła Kościoła wypływa z parafii

Grażyna Starzak
W seminariach diecezjalnych w 2015 r. przechodziło formację ponad 2,6 tys. alumnów
W seminariach diecezjalnych w 2015 r. przechodziło formację ponad 2,6 tys. alumnów fot. Anna Kaczmarz
Wybieramy Proboszcza, Wikariusza, Siostrę Zakonną 2016 roku oraz najlepszą parafię Małopolski.

Zobacz także: Plebiscyt. Otrzymali dobroć za darmo i teraz ją rozdają. Franciszek byłby dumny

Mimo intensywnych przemian społecznych, polski katolicyzm cechuje stabilność i powszechność. Jego siła jest efektem działalności parafii. Takie wnioski wypływają z opublikowanego w Watykanie dokumentu „Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia AD 2015”.

Autorzy cytowanych badań statystycznych podkreślają, że w ostatnich latach wyraźnie wzrasta aktywność świeckich w parafiach. Dla nas - mam na myśli zespół „Dziennika Polskiego” - dowodem na to jest szeroki odzew ze strony Czytelników na informację, że rozpoczynamy kolejną edycję plebiscytu na proboszcza, wikariusza, siostrę zakonną roku oraz najlepszą parafię Małopolski. Kandydatów można zgłaszać do 13 września br.

Z watykańskiego dokumentu można wyczytać, że w Polsce jest 25 tys. księży diecezjalnych oraz prawie 6 tys. księży zakonnych. Spośród nich zdecydowana większość (21 tys.) zaangażowanych jest duszpastersko w parafiach. Siły apostolskie Kościoła katolickiego uzupełnia ok. 20 tys. sióstr zakonnych oraz około 1 tys. braci zakonnych. Ponadto w seminariach diecezjalnych w 2015 r. przechodziło formację ponad 2,6 tys. alumnów.

Księża w Polsce mają co robić. W parafiach katolickich w ub. roku udzielono sakramentu chrztu 370 tys. osób. Ponad 310 tys. przyjęło sakrament bierzmowania. Prawie 220 tys. dzieci przystąpiło do I Komunii św. Przed ołtarzem udzielono 132 tys. sakramentów małżeństwa. Oznacza to, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat Polacy niemal powszechnie przyjmują sakramenty w Kościele katolickim. Przykładowo w ostatnim roku liczba chrztów i urodzeń w Polsce niemal zrównały się.

Polscy duchowni to także kolejna grupa „zawodowa”, po hydraulikach, kierowcach, lekarzach i pielęgniarkach, która jest naszym „hitem” eksportowym. Biskupi m.in. Irlandii, Islandii, Niemiec i Anglii wysyłają błagalne listy do Episkopatu Polski z prośbą o przysłanie im polskich księży. W Europie z roku na rok ubywa kapłanów. Nad Wisłą, co prawda, też z roku na rok jest mniej powołań, ale na brak duchownych nie narzekamy. W sumie ze wszystkich polskich diecezji za granicę wyjechały już ponad 4 tys. kapłanów. Bodaj najwięcej z diecezji tarnowskiej, która uchodzi za najbardziej pobożną na świecie!

W czterech poprzednich edycjach naszego plebiscytu zgłaszając swoich kandydatów Czytelnicy „Dziennika Polskiego” często podkreślali, że wyróżnienie ich to nagroda za bycie „blisko Boga i ludzi”. Mamy nadzieję, że i w tym roku wytypujecie Drodzy Czytelnicy kapłanów, a także siostry zakonne, którym chcecie podziękować za posługę.

Kandydatów można zgłaszać do 13 września pocztą i e-mailem. Nasz adres: „Dziennik Polski”, al. Pokoju 3, 31-548 Kraków, przy czym na kopercie należy zamieścić dopisek „Proboszcz roku 2016”, „Wikariusz roku 2016”, „Siostra Zakonna roku 2016” lub „Parafia roku 2016”. Adres e-mailowy to [email protected]

Zgłoszenie winno zawierać imię i nazwisko proboszcza i wikariusza oraz nazwę i adres parafii, do której jest przypisany. W przypadku siostry zakonnej prosimy o podanie rodzaju jej posługi oraz instytucji (szkoła, dom opieki, szpital itp.), z którą jest związana. Przedstawiając kandydaturę parafii prosimy podać jej pełną nazwę i adres. Jedna osoba może zgłosić więcej niż jednego kandydata. Lista kandydatów zostanie opublikowana 16 września br. w „Dzienniku Polskim” oraz na stronie www.dziennikpolski24.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski