Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka bez perspektyw?

Redakcja
Wieliczka z lotu ptaka Fot. archiwum
Wieliczka z lotu ptaka Fot. archiwum
Prawie 1,3 tys. hektarów, o których odrolnienie starają się władze Wieliczki, to nieco ponad 1/10 całego obszaru gminy, której powierzchnia liczy 9,968 tysięcy hektarów. Negatywna decyzja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odnośnie przekwalifikowania gruntów rolnych na budowlane oznacza, że w tym rejonie powiatu wielickiego za jakiś czas pojawią się trudności, jeśli chodzi o budowę nowych domów.

Wieliczka z lotu ptaka Fot. archiwum

Rozwój gospodarczy gminy zależeć będzie od decyzji Sądu Administracyjnego

Pod znakiem zapytania jest też powstanie Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej, którą planowano ulokować w Węgrzcach Wielkich i Kokotowie. Projektowane pod przemysł grunty nadal jednak mają rolny status.

Jak ministerstwo uzasadniło odmowę wydania zgody przekwalifikowanie wielickich działek? - Minister oparł swą decyzję na przesłance ochrony gruntów rolnych, wynikającej z artykułu 3 ustęp 1, punkt 1 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Przepis ten jedynie bardzo ogólnie stwierdza, że ochrona gruntów rolnych polega między innymi na ograniczaniu ich przeznaczenia na cele nierolnicze.

Na podstawie tej przesłanki minister rolnictwa stwierdził, że w gminie Wieliczka w latach 2000 - 2005, w ramach opracowania kolejnych miejscowych planów zagospodarowania, wyrażona została zgoda na przeznaczenie na cele nierolnicze ogółem na 489,45 hektarów gruntów rolnych klas I - III. Minister stwierdza, że rezerwa gruntów o statusie budowlanym, jakie posiada gmina Wieliczka pozwoli obecnie oraz w najbliższych latach na zaspokojenie potrzeb w zakresie realizacji celów inwestycyjnych gminy. Dlatego zdaniem Ministerstwa Rolnictwa przekwalifikowanie kolejnych rolnych obszarów na budowlane, usługowe itp. - nie ma uzasadnienia - tłumaczy Renta Gawlik, kierująca zespołem ds. informacji wielickiego UMiG.

Jak już informowaliśmy - zdanie władz podkrakowskiej gminy odnośnie zaspokojenia potrzeb budowlanych mieszkańców tego rejonu jest krańcowo odmienne. Gospodarze Wieliczki zaznaczają, że " (...) w żadnym wypadku nie mogą zgodzić się z tak niekompetentną oceną sytuacji przez Ministerstwo Rolnictwa".

- Wnioski o odrolnienie złożone do ministra rolnictwa były odpowiedzią władz gminy na oczekiwania i aspiracje lokalnego społeczeństwa, masowo zgłaszające potrzebę zwiększenia ilości terenów budowlanych. Niestety, negatywne decyzje ministra rolnictwa w sposób odgórny, administracyjny, a nawet biurokratyczny, całkowicie blokują rozwój gminy - twierdzi Renata Gawlik.

Dodaje: - W tej sytuacji pozostaje jedynie złożenie skargi do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Warszawie.

Finał w sądzie

Na zlecenie władz Wieliczki prawnicy przygotowali już listę zarzutów, która trafi do Sądu Administracyjnego. Zaskarżając decyzję Ministerstwa Rolnictwa gospodarze podkrakowskiego rejonu powołają się przede wszystkim na naruszenie:

- władztwa planistycznego gminy (tzw. zasady samodzielności planistycznej) ukształtowanej przepisami ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

- zasady ładu przestrzennego

- zasady współistnienia różnych stref życia społecznego: gmina podejmując działania zmierzające do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego musi wziąć pod uwagę współistnienie różnych sfer życia społecznego poprzez takie ujęcie zagadnień planistycznych, które umożliwią ich koordynowanie i harmonijne egzystowanie.

- zasady racjonalności: zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego powinny być zgodne z wszelkimi impulsami racjonalnego rozwoju gminy tj. je rozwój ekonomicznym, gospodarczym, społecznym, ekologicznym itp.

- sprzeczność decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z zapisami "Planu zagospodarowania przestrzennego dla województwa małopolskiego", przyjętego przez Sejmik Małopolski uchwałą z dnia 22 grudnia 2003 r.

- naruszenie prawa własności gminy Wieliczki, poprzez brak możliwości przekwalifikowania działek przeznaczonych na produkcję rolną, na nieruchomości budowlane z przeznaczeniem pod budowę komunikacji i rozwój gospodarczy gminy, co znacznie wypłynie na ich wartość oraz możliwość zagospodarowania

Stanowisko Ministerstwa Rolnictwa

Małgorzata Książyk, dyrektorka Biura Prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w odpowiedzi na nasze pytania o uzasadnienie dla braku zgody na odrolnienie gruntów w gminie Wieliczka, przesłała nam drogą elektroniczną odpowiedź tej treści: (...) Szerokie uzasadnienie odmowy zmiany przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze w ramach opracowanych projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego gminy Wieliczka zostało przedstawione w uzasadnieniach decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazanych burmistrzowi. Przepisy ustawy z dnia 3 lutego 1995 roku o ochronie gruntów rolnych i leśnych (jedn. tekst Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266 z późn. zm.) wskazują, jakimi przesłankami winien kierować się organ wyrażający zgodę na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze. Art. 6 ust. 1 ustawy stanowi, że na cele nierolnicze i nieleśne powinny być przeznaczane przede wszystkim grunty oznaczone w ewidencji gruntów jako nieużytki, a w razie ich braku, grunty o najniższej przydatności produkcyjnej. Ponadto art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy stanowi, iż ochrona gruntów rolnych polega m.in. na ograniczaniu ich przeznaczenia na cele nierolnicze.

Organy właściwe z zakresu ochrony gruntów rolnych mają przede wszystkim obowiązek ich chronienia. Oznacza to konieczność przeciwdziałania jakimkolwiek nieuzasadnionym czynnościom zmierzającym do zmiany takiego ich przeznaczenia. Tylko w wyjątkowych przypadkach, za zgodą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, mogą być przeznaczone do zainwestowania grunty najlepszej jakości. Taka wyjątkowa sytuacja w ocenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie zaistniała w niniejszej sprawie". Natomiast nasza prośba o ministerialny komentarz do opinii władz Wieliczki, że negatywna decyzja odnośnie odrolnienia blokuje rozwój gospodarczy tego rejonu, pozostała bez odpowiedzi.

Jolanta Białek

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski