Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tropem styczniowych zagadek sprzed lat

JOLANTA BIAŁEK
Górb Seweryna Junoszy Łempickiego odnowiono w 2009 roku Fot. archiwum
Górb Seweryna Junoszy Łempickiego odnowiono w 2009 roku Fot. archiwum
Na wielickiej nekropolii zachowało się siedem grobów powstańców styczniowych, nie widomo natomiast gdzie pochowano innych mieszkańców tego rejonu biorących udział w walkach w 1963 roku.

Górb Seweryna Junoszy Łempickiego odnowiono w 2009 roku Fot. archiwum

HISTORIA. Podczas obchodów w Wieliczce rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego zaprezentowane zostaną nowe informacje o wydarzeniach sprzed półtora wieku.

Ostatnia zachowana powstańcza mogiła pochodzi z 1931 roku. To grób Junoszy Seweryna Łempickiego, zarządcy majątku Larysz-Niedzilskich i miejskiego radnego. Przez wiele lat mogiła niszczała; odnowiono ją przed czterema laty z funduszy zebranych podczas dorocznej kwesty na ratowanie cmentarnych zabytków.

Na tablicy, którą na kaplicy na cmentarzu komunalnym w Wieliczce odsłonięto 22 stycznia 1938 roku - w 75. rocznicę wolnościowego zrywu - widnieją 23 nazwiska powstańców "z Wieliczki". Są to: Tomasz Borzęcki, Stanisław Bączewski, Jan Bogda, Wojciech Chełmecki, Władysław Ciepły, Błażej Chyśko, Kasper Jamroz, Tytus Klemensiewicz, Roman Krupa, Seweryn Łempicki, Jan Ciepły, Kazimierz Sałacki, Ignacy Makomaski, Karol Malinowski, Józef Olesiak, Szczęsny Pachel, Marcin Rembacz, Szymon Rupik, Zygmunt Urasiński, Józef Zieliński, Karol Zięba, Adam Znański, Ludwik Kolasa.

W tym miejscu hołd powstańcom styczniowym oddają każdego roku m.in. uczniowie wielickich gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego, należący do koła Młodych Miłośników Starej Wieliczki oraz członkowie stowarzyszenia Klub Przyjaciół Wieliczki. Właśnie tutaj odbędą się także jutrzejsze główne wielickie uroczystości upamiętniające walki, które zakończyły się śmiercią lub zesłaniem na Syberię kilkudziesięciu tysięcy Polaków.

Ilu było wśród nich wieliczan - nie wiadomo. Ten okres historii Wieliczki jest prawie zupełnie nieznany, informacji o tych wydarzeniach zachowało się bardzo mało. Wiadomo jednak, że nazwiska uczestników Powstania Styczniowego wypisane na tablicy znajdującej się na cmentarzu, nie są pełną listą powstańców z tego obszaru. Są ustne informacje o innych jego uczestnikach, ale brakuje potwierdzających to dokumentów.

Jadwiga Duda, szefowa stowarzyszenia Klub Przyjaciół Wieliczki oraz kierowniczka Działu Regionalnego Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce materiały o wielickich powstańcach gromadzi od prawie trzech lat.Udało się zebrać nieco informacji o tym, kim byli, czym się zajmowali itp. ci, których nazwiska uwieczniono na przedwojennej tablicy. Niektóre z tych "imion" nadal pozostają anonimowe, ale wiadomo już m.in., że zmarły w 1920 roku powstaniec Marcin Rembacz był dyrektorem wielickiej Szkoły Męskiej, miejskim radnym, sekretarzem miejscowego Towarzystwa Ludoznawczego i współ- założycielem Towarzystwa Sadowniczo - Ogrodniczego, a podczas Powstania Styczniowego walczył w pułku Dionizego Czachowskiego. Pojawiły się też nowe informacje o powstańcu Janie Bogdzie.

Odkrycia dotyczące udziału mieszkańców podkrakowskiego miasta i okolic w Powstaniu Styczniowym zostaną zaprezentowane podczas spotkania "Wieliczka-wieliczanie", zaplanowanego w ostatnią środę stycznia.

Hołd dla zrywu

Wydarzenia związane z obchodami rocznicy Powstania Styczniowego rozpoczną się w Wieliczce już dzisiaj i potrwają kilka dni.

21 stycznia, godz. 16 - wykład Michała Kozioła pt. "Kraków w Powstaniu - Powstanie w Krakowie" w "Solnym Mieście"

22 stycznia, godz. 12 - uroczystość przy tablicy na cmentarzu komunalnym z udziałem m.in. Orkiestry Dętej Podstolice

30 stycznia, godz. 16; 182. spotkanie z cyklu "Wieliczka-wieliczanie" pt. "Wieliczanie w Powstaniu Styczniowym" (w sali Magistrat).

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski