Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Archeolodzy przy kościele przy ul. Grodzkiej odkryli kolejne tajemnice dawnego Krakowa

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tygle odlewnicze z warsztatu odlewniczego z 1. połowy XVI w.
Tygle odlewnicze z warsztatu odlewniczego z 1. połowy XVI w. J. Nawrot
Dobiegły końca prace archeologiczne w wirydarzu - czyli dziedzińczyku - za kościołem św. św. Piotra i Pawła, związane z tworzeniem Panteonu Narodowego. Wykopaliska prowadził zespół prof. Jacka Poleskiego z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Efekty pracy archeologów znacząco poszerzają wiedzę o dziejach średniowiecznej osady zwanej Okołem, która rozciągała się od dzisiejszych placów Wszystkich Świętych i Dominikańskiego do samego podnóża Wawelu - podsumowuje teraz Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

Przypomnijmy: najważniejsze znalezisko z tych badań stanowią relikty dużego, murowanego domu datowanego na przełom XIII i XIV wieku - zapewne rezydencji możnowładczej. Około początku XVI wieku budynek stracił funkcję rezydencjonalną i objęli go we władanie rzemieślnicy. W jego przyziemiu znaleziono ślady warsztatu ludwisarskiego z tego okresu: pozostałości trzech pieców odlewniczych, tysiące potłuczonych form po wykonywanych naczyniach i przedmiotach użytkowych, bardzo duża seria glinianych tygli, jak też grudy surowca (brązu).

- Badania spektroskopowe wykazały, że poza odlewami z brązu i mosiądzu powstawały w tym miejscu również przedmioty ze srebra i złota. Zakład ludwisarski to zresztą niejedyny wątek "przemysłowy" w historii tego miejsca. Kilka lat temu w kryptach kościoła św. św. Piotra i Pawła natrafiono na pozostałości pieca, który wówczas zidentyfikowano jako piec do wypalania słodu. Dziś - po badaniach w archiwach - wiadomo, że były to raczej relikty cegielni należącej do pobliskiego klasztoru klarysek - relacjonuje SKOZK w mediach społecznościowych.

Kamienica mieszcząca warsztat ludwisarski jeszcze w XVI wieku padła ofiarą pożaru. Z czasem jej pozostałości zostały rozebrane, a na jej miejscu, z fundacji króla Zygmunta III Wazy, wybudowano pierwszą w Krakowie barokową świątynię - kościół św. św. Piotra i Pawła.

Podziemia kościoła św. św. Piotra i Pawła to obecnie kolejne - po Krypcie Zasłużonych na Skałce - miejsce spoczynku najwybitniejszych twórców polskiej kultury. Po złożeniu na Skałce w 2004 roku ciała noblisty Czesława Miłosza okazało się, że w tamtejszej krypcie wkrótce zabraknie miejsca. W 2010 roku zapadła decyzja, aby ideę narodowej nekropolii kontynuować w podziemiach kościoła św. św. Piotra i Pawła, gdzie już znajdował się sarkofag Piotra Skargi (zmarłego w 1612 r.).

- W 2011 roku przy wsparciu Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa zaczęto remont podziemi świątyni oraz badania archeologiczne w wirydarzu, który ma docelowo pomieścić część recepcyjną Panteonu Narodowego z głównym wejściem do krypt - przypomina SKOZK.

W Panteonie Narodowym pod kościołem św. św. Piotra i Pawła pochowani są: Sławomir Mrożek - dramatopisarz, prozaik i rysownik, Karol Olszewski - chemik, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Zygmunt Wróblewski - fizyk, profesor UJ, Adam Zagajewski - poeta, Krzysztof Penderecki - kompozytor, dyrygent. W jednym z sarkofagów w Panteonie złożone są urny z ziemią pochodzącą z miejsc śmierci lub pochówku polskich matematyków, którzy złamali szyfr Enigmy.

Panteon Narodowy ma się docelowo składać z części memorialnej, czyli - gotowych już - krypt kościoła, przeznaczonych na groby wybitnych twórców kultury i uczonych, a także centrum edukacyjnego opowiadającego o wielkich Polakach. Ta druga część powstanie w pawilonie przewidzianym na zakościelnym dziedzińcu. Fundacja Panteon Narodowy zamierza tu odpowiednio wyeksponować i udostępnić zwiedzającym również odkryte relikty najstarszej świeckiej zabudowy murowanej dawnego podgrodzia Okołu, włączonego po 1312 r. do przestrzeni lokacyjnego Krakowa.

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski