Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szambo skaziło ujęcie wody?

Redakcja
Liczące ponad 700 mieszkańców Węgrzce Wielkie, były pierwszą miejscowością, gdzie podstawiono beczkowóz Fot. Jolanta Białek
Liczące ponad 700 mieszkańców Węgrzce Wielkie, były pierwszą miejscowością, gdzie podstawiono beczkowóz Fot. Jolanta Białek
- Nie ma zagrożenia masowym zatruciem - uspokaja Elżbieta Suchanik, ,dyrektorka Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Wieliczce. Tłumaczy, że znalezione w ujęciu wody w Małej Wsi bakterie należą do grupy coli, nie jest to jednak ich najgroźniejsza odmiana tzw. kałowa, zwana też ludzką.

Liczące ponad 700 mieszkańców Węgrzce Wielkie, były pierwszą miejscowością, gdzie podstawiono beczkowóz Fot. Jolanta Białek

GMINA WIELICZKA. W studni głębinowej w Małej Wsi, skąd woda płynie także do mieszkańców Węgrzc Wielkich, Grabia, Brzegów i części Kokotowa - wykryto bakterie coli

- Wykryte bakterie coli są z grupy wstępujących w glebie, na gnijących roślinach itp. Ich obecność w studni głębinowej oznacza, że woda z tego ujęcia nadaje się do spożycia tylko po uprzednim gotowaniu jej przez 3-5 minut. Lepiej zrezygnować też z używania wody do celów higienicznych, a na pewno - w przypadku małych dzieci, szczególnie narażonych na zakażenia. Zakaz używania surowej wody dotyczy także pojenia, mycia itp. zwierząt domowych - informuje Elżbieta Suchanik. Zaznacza, że spożywanie nieprzygotowanej wody może spowodować wymioty, biegunkę i inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Komunikaty o skażeniu wody oraz rygorach dotyczących jej używania pojawiały się wczoraj we wszystkich miejscowościach, gdzie płynie woda z ujęcia w Małej Wsi. Informacje o tym rozesłano też sms-ami do tych mieszkańców, którzy zalogowali się do gminnego systemu ostrzegania o zagrożeniach. Wieść o "złej wodzie" szybko rozeszła się wśród ludzi. Telefonów do Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz urzędu z pytaniami w tej sprawie było setki. Dzwonili nie tylko mieszkańcy zagrożonych wsi, ale całej gminy, dopytując się, czy w innych miejscowościach na pewno można bezpiecznie korzystać z wodociągu.

Najszybciej beczkowóz z dobrą wodą pojawił się w Węgrzcach Wielkich, a krótko potem - w Brzegach. Kilka godzin potem takie zbiorniki - konieczne było pożyczenie ich z Krakowa - mieli do dyspozycji także mieszkańcy Grabia oraz Kokotowa (w rejonie nazywanym Kolonią).

- Ilość bakterii coli nie jest duża - wykryto ich 6 (na 100 mililitrów wody - przyp. Jol.). Początkowo na liście wsi, gdzie dociera skażona woda były też Strumiany, ale udało się je przełączyć na krakowskie ujęcie wody - informował wczoraj wczesnym popołudniem Andrzej Masny, wiceprezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Wieliczce. Tłumaczył, że ZGK musi teraz nie tylko wykonać dezynfekcję ujęcia wody w Małej Wsi oraz przepłukać wodociąg, ale także ustalić, jak doszło do skażenia. - Mogło to spowodować wylanie podczas ostatnich deszczy potoku Zabawka, znajdującego się sąsiedztwie ujęcia wody, przez co do studni mogły dostać się bakterie. Inna możliwość to skażenie ujęcia przez szambo któregoś z okolicznych domów - mówił wiceszef ZGK.

Po południu znano już prawdopodobną przyczynę skażenia. - Na nieruchomości znajdującej się niespełna 30 metrów od studni głębinowej przelewa się szambo. Można przypuścić, że stąd bakterie dostały się do wody - poinformował Kazimierz Hankus, komendant Straży Miejskiej w Wieliczce. Feralne szambo zostało wczoraj opróżniane, ale nim to nastąpiło, funkcjonariusze Straży Miejskiej zrobili fotograficzną dokumentację tego miejsca. Sprawę przekazano policji. Dzisiaj powinno być wiadomo na 100 procent, czy rzeczywiście przepełnione szambo skaziło ujęcia wody.

Szefowa wielickiego sanepidu powiedziała nam, że dzisiaj rano wyda decyzję o zamknięciu ujęcia wody w Małej Wsi. Studnia będzie mogła wznowić pracę, jeśli wykonane po odkażeniu wodociągu badania wykażą, że płynie nim woda wolna od bakterii.
Na razie rygor ostrożnego korzystania z wody przez mieszkańców pięciu wielickich miejscowości opatrzono klauzulą - do odwołania. - Odkażanie już trwa, w środę wodociąg będzie przepłukany. Sądzę, że w czwartek, a najdalej w piątek z kranów będzie już płynąć dobra woda - mówi Andrzej Masny.

Jolanta Białek

[email protected]

Informacje także w "komórce"

Wszelkie wiadomości dotyczące skażenia wody można uzyskać w wielickim Zakładzie Gospodarki Komunalnej pod nr tel. 12 291-48-06 (do godz. 17) oraz 12 658-51-19 (całodobowo; ujecie wody w Krakowie). Informacje dotyczące tej sprawy przysłane będą także poprzez sms-y. Mieszkańcy korzystający z ujęcia wody, gdzie wykryto bakterie coli mogą rejestrować się do gminnego systemu ostrzegania, wysyłając sms na nr tel. 661 000 112. W treści wiadomości należy wpisać kod rejestrujący.

dla Grabii - Tak.kwi05gr

dla Brzegów - Tak.kwi05br

dla Kokotowa - Tak.kwi05ko

dla Małej Wsi - Tak.kwi05mw

dla Węgrzc Wielkich - Tak.kwi05ww

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski