Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą oświetlać taniej

MAGDALENA UCHTO
Oświetlenie będzie tańsze Fot. Magdalena Uchto
Oświetlenie będzie tańsze Fot. Magdalena Uchto
ENERGIA. Samorządowcy czterech gmin powiatu miechowskiego, szukając oszczędności, postanowili zjednoczyć siły i stworzyli Grupę Zakupową Książ Wielki. Teraz będą płacić mniejsze rachunki za energię.

Oświetlenie będzie tańsze Fot. Magdalena Uchto

Jak już informował "Dziennik Polski", na grupowe zakupy energii elektrycznej postawiły m.in. gminy Książ Wielki, Kozłów, Charsznica i Słaboszów.

Marek Szopa, wójt gminy Książ przyznaje, że spore sumy pochłaniało oświetlenie uliczne oraz opłaty za energię dostarczaną do szkół, oczyszczalni ścieków itp.

Przetarg

- Pojawiła się moda na kupowanie energii z przetargu. Na początku podchodziłem sceptycznie do tego pomysłu, zastanawiając się, skąd nagle mogą się pojawić duże oszczędności. Byłem zaskoczony, kiedy nagle spółka energetyczna obniżyła cenę za kilowatogodzinę o 8 groszy - mówi wójt Szopa.

Sebastian Russer z firmy "New Power" podkreśla, że współpraca z samorządami z powiatu miechowskiego rozpoczęła się od analizy kosztów. W przetargu wystartowały dwie firmy, ale niższą stawkę za 1 kilowatogodzinę zaoferowało PGE.

- Do końca 2014 roku oszczędności w tych czterech gminach sięgną prawie miliona złotych. Przez ten czas samorządy mają gwarancję stałej ceny - informuje Sebastian Russer.

Oszczędności

Jan Żebrak, wójt gminy Charsznica wylicza, że za oświetlenie uliczne zapłacić trzeba 21 gr za kWH i 23 gr w przypadku pozostałych obiektów. - A wcześniej te ceny przekraczały 30 groszy. Teraz nasza gmina zaoszczędzi około 30 procent - zwraca uwagę wójt Jan Żebrak.

Iwona Reisner, skarbnik gminy Słaboszów, nie ma wątpliwości, że najwięcej pieniędzy pochłaniały koszty za oświetlenie uliczne. - Każda zaoszczędzona kwota jest odczuwalna - podkreśla.

Liczby

Sebastian Russer szacuje, ile sięgną oszczędności w poszczególnych gminach. Wylicza, że w Charsznicy wyniosą one prawie 30 proc. (ponad 350 tys. zł), w Słaboszowie - 34 proc. (ponad 118 tys. zł), w Kozłowie - ok. 30 proc. (ponad 225 tys. zł), a w Książu Wielkim - ok. 34 proc. (prawie 268 tys. zł).

Sebastian Russer zwraca uwagę na jeszcze jeden plus wspólnego przetargu - likwidację opłaty handlowej, co pozwala na jeszcze większe oszczędności.Nowe umowy sprzedaży zaczną obowiązywać od 1 maja tego roku. - My je przygotowujemy. Natomiast z czterema gminami z powiatu miechowskiego zostajemy miesiąc dłużej, niż trwa umowa na zakup energii - dodaje.

Iwona Reisner zauważa, że pierwsze opłaty w nowych stawkach gminy zrealizują po podpisaniu umów.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski