Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz "mały Watykan"

GEG
Fot. Piotr Sionko, archiwum Centrum JPII "Nie lękajcie się!"
Fot. Piotr Sionko, archiwum Centrum JPII "Nie lękajcie się!"
Najcenniejsza relikwia - krew błogosławionego Jana Pawła II - już niebawem znajdzie się w powstającym w krakowskich Łagiewnikach kościele pw. nowego polskiego błogosławionego. W kościele już jest zamontowana płyta z Jego grobu. Ma tam być także inna, cenna relikwia - zakrwawiona w czasie zamachu 13 maja 1981 r. papieska koszula. Krakowskie Łagiewniki, gdzie jest znane na świecie sanktuarium Bożego Miłosierdzia i powstaje Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" nazywane "małym Watykanem", może się stać najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Polsce.

Fot. Piotr Sionko, archiwum Centrum JPII "Nie lękajcie się!"

RELIGIA. Krakowskie Łagiewniki mogą się stać najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Polsce

Najcenniejsza relikwia bł. Jana Pawła II - ampułka z krwią przechowana przez kard. Stanisława Dziwisza - zostanie umieszczona w bryle kryształu. Kryształ nie jest łatwym materiałem do obróbki. Jeszcze niedawno zastanawiano się nad inną formą relikwiarza. Dziś wiadomo, że pierwotny zamysł uda się zrealizować. Relikwiarz zostanie wniesiony do dolnego kościoła powstającego w Łagiewnikach 11 czerwca tego roku. Do Łagiewnik przyjadą w tym dniu delegacje diecezji z całej Polski. Przede wszystkim jednak młodzi wolontariusze. Ten dzień będzie ich świętem. W tym dniu na terenie Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" zostanie oddane do użytku Centrum Wolontariatu, a także Instytut Jana Pawła II oraz dolna część kościoła z Kaplicą Relikwii.

Kościół pod wezwaniem nowego polskiego błogosławionego, znajduje się w centralnym punkcie kompleksu budynków Centrum "Nie lękajcie się!". Ośmioboczna świątynia została podzielona na część dolną i górną. W dolnej części będzie Kaplica Relikwii, otoczona przez siedem mniejszych kaplic poświęconych najważniejszym sanktuariom maryjnym na świecie. W Kaplicy Relikwii wykonano już kamienne pokrycie ścian oraz oratoriów. Ułożono marmurową posadzkę. Trwają prace przygotowawcze przed malowaniem sklepienia. Równocześnie z pracami w dolnym kościele trwa budowa górnej części świątyni. Tutaj powstają kolejne słupy konstrukcyjne oraz murowane są ściany budynku.

W kościele pw. bł. Jana Pawła II będzie też Kaplica Kapłańska - nawiązująca wyglądem do krypty św. Leonarda w katedrze wawelskiej, w której w 1946 r. po otrzymaniu świeceń kapłańskich Karol Wojtyła odprawił swoją pierwszą Mszę św. W Kaplicy Kapłańskiej, na specjalnym fundamencie, została już umieszczona płyta z grobu Jana Pawła II w Rzymie. Na poziomie dolnym kościoła znajdą się też miejsca pochówku zmarłych. Będą to specjalnie przygotowane wnęki, w których umieszczone zostaną urny z prochami.

Pielgrzymi, którzy przybędą do Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" 11 czerwca, będą mogli wjechać na teren kompleksu nową drogą prowadzącą wśród porastających ten teren brzóz.

O powstającym w Łagiewnikach Centrum "Nie lękajcie się!" już dziś mówi się "mały Watykan". Wystarczy zobaczyć projekt powstającego tam Muzeum Jana Pawła II, by się przekonać, że ta nazwa jest adekwatna do tego, co powstaje w Łagiewnikach.

(G)

Unijny prezent na urodziny Karola Wojtyły

Ponad 10,3 mln zł wynosi unijna dotacja na przebudowę Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Umowę o dofinansowaniu podpisano wczoraj, w dniu urodzin papieża.

Całkowity koszt prac budowlanych i adaptacyjnych oraz wykonania ekspozycji wyniesie 25 mln zł. Oprócz dotacji z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, pieniądze na ten cel przekaże także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (ok. 10 mln zł) i Urząd Marszałkowski (5 mln zł). Wkład Archidiecezji Krakowskiej to budynek z rodzinnym mieszkaniem Wojtyłów.
Pierwsze prace przy wzmocnieniu fundamentów i odwodnieniu rozpoczęto już w ubiegłym roku, w marcu ruszył drugi etap przebudowy. Wszystkie roboty budowlane mają się zakończyć na początku przyszłego roku, potem w ciągu kilku miesięcy powstanie nowoczesna ekspozycja. Otwarcie muzeum planowane jest na jesień 2012 r. - To nasz obowiązek, by dziedzictwo Jana Pawła II zostało zachowane dla przyszłych pokoleń i by zostało przybliżone także naszemu pokoleniu - mówił tuż przed podpisaniem umowy metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

(GEG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski