Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chór nawołuje do opamiętania

Redakcja
"Wzywamy do zmiany decyzji likwidującej Chór Polskiego Radia" Fot. ANDRZEJ BANAŚ
"Wzywamy do zmiany decyzji likwidującej Chór Polskiego Radia" Fot. ANDRZEJ BANAŚ
AKCJA. "Przyłącz się do protestu - www.petycje.pl/8524" - czytamy na plakatach Chóru Polskiego Radia w Krakowie

"Wzywamy do zmiany decyzji likwidującej Chór Polskiego Radia" Fot. ANDRZEJ BANAŚ

Kraków został zaklejony plakatami będącymi protestem przeciw likwidacji Chóru Polskiego Radia.

- Wydrukowaliśmy plakaty, by zwrócić uwagę, że cały czas walczymy o istnienie chóru; już nie w strukturze Polskiego Radia, ale w innej konfiguracji. Chcemy, aby o nas pamiętano, aby nasi słuchacze i wszyscy, którzy nas cenią, dołączyli do protestu - mówi Aleksander Małkiewicz p.o. dyrektora Chóru Polskiego Radia w Krakowie.

Plakat jest biały i zwraca uwagę czerwonym napisem "Protest". Czytamy w nim: "Polska zawsze szczyciła się centralną rolą kultury w życiu społecznym. Protestujemy przeciwko niszczeniu kolejnej radiowej instytucji kultury. Chór działał dziesiątki lat. Nie może zniknąć jako ofiara polityki w czasie względnej zasobności Polski i wzrastania kulturowej świadomości Polaków. Nie dajemy na to publicznego przyzwolenia. Wzywamy do zmiany decyzji likwidującej Chór Polskiego Radia, polityków - do działań interwencyjnych, wszystkich do opamiętania! Jest jeszcze możliwe uniknięcie wielkiego błędu i publicznego wstydu".

W odezwie umieszczonej na plakacie autorzy zwracają uwagę na chybione przedsię-wzięcia zarządu Polskiego Radia. Przypominają wydanie w ciągu ostatnich dwóch lat 30 mln zł na "Radio na Wizji" projekt, który obecnie jest w stanie likwidacji.

Czytamy: "Likwidacja Chóru Polskiego Radia obciąża też polską klasę polityczną odwracającą się od wyższych potrzeb i aspiracji istotnej części naszego społeczeństwa, lekceważącą kulturę jako sferę osobistej i społecznej samorealizacji. Bowiem to klasa polityczna jest odpowiedzialna za kojarzenie publicznych mediów wyłącznie z polityką, a nie ich zadaniami kulturowymi i edukacyjnymi; bezmyślne zrujnowanie mechanizmu finansowania publicznych mediów i zaniechania wprowadzania nowych adekwatnych rozwiązań ustawowych oraz za spychanie publicznych mediów w sferę komercji".

Choć plakat informuje, że pod petycją podpisało się już 1300 osób, w internecie można odnaleźć blisko dwa tysiące nazwisk. Wśród protestujących przeciw likwidacji znaleźli się m.in.: Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar, Agnieszka Holland, Paweł Mykietyn, Krzesimir Dębski, Agnieszka Duczmal.

Będący w likwidacji Chór Polskiego Radia jeszcze działa normalnie. Zespół przygotowuje się do koncertów, zaś dyrektor prowadzi rozmowy z radiowym zarządem w sprawie scenariusza likwidacyjnego. Pierwsze zwolnienia nastąpią prawdopodobnie nie wcześniej niż w maju.

AGNIESZKA MALATYŃSKA-STANKIEWICZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski