Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą kolejne pozwy za kredyty we frankach

GRZEGORZ SKOWRON
Tomasz Sadlik FOT. ANNA KACZMARZ
Tomasz Sadlik FOT. ANNA KACZMARZ
KONTROWERSJE. W ciągu 10 dni powinien powstać statut stowarzyszenia, którego członkami będą osoby spłacające kredyty we frankach szwajcarskich. Jego inicjator Tomasz Sadlik z Krakowa, który domaga się w sądzie unieważnienia swojej umowy kredytowej, twierdzi, że pozwy złożą kolejni poszkodowani.

Tomasz Sadlik FOT. ANNA KACZMARZ

- Taki zamiar zgłosiło mi około stu osób - powiedział nam Tomasz Sadlik. Po tym, jak zapowiedział założenie Stowarzyszenia Obrony Poszkodowanych Hipotekami PRO FUTURIS skontaktowało się z nim ponad 200 osób w podobnej jak on sytuacji.

Wczoraj miała odbyć się pierwsza manifestacja frankowców mająca pokazać ich siłę. Na ul. Zwierzyniecką w Krakowie, gdzie działa wiele banków, przyszło zaledwie kilka osób. - Było mało czasu, to pora, w której spłacający kredyty pracują. Ważne, że ciągle odbieram kolejne zgłoszenia - tłumaczył organizator. I apelował, by wszyscy mający problemy ze spłatą kredytów we frankach składali pozwy do sądów, bo to wstrzyma egzekucje.

- Chciałabym, aby poszkodowani wystąpili z pozwem zbiorowym - przyznała Jolanta Michalik, która sama spłaca kredyt we frankach. Według niej indywidualne pozwy oznaczają koszty, na które wielu osób nie stać.

Stanisław Adamczyk, doktorant z SGH, który przygląda się systemowi bankowemu w Polsce, przekonywał, że jest szansa wygrania przez frankowców spraw sądowych. Jego zdaniem potrzebne są także zmiany ustawowe i nowe spojrzenie na rolę instytucji finansowych. - Nie może być tak jak w przypadku Amber Gold, że ofiarami byli tylko klienci zupełnie nieświadomi ryzyka. To ryzyko powinno być podzielone między banki i ich klientów - tłumaczył Stanisław Adamczyk.

Stowarzyszenie zakładane przez Tomasza Sadlika ma pomagać w przygotowywaniu pozwów, ale też zabiegać o zmiany ustawowe. Jedna z propozycji dotyczy przewalutowania kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich na złotówki po kursie z dnia udzielenia tej pożyczki. Komisja Nadzoru Finansowego sprzeciwia się takim pomysłom i twierdzi, że ich realizacja negatywnie wpłynie na gospodarkę oraz spowoduje wzrost bezrobocia. Zwolennicy ustawowej pomocy dla fran-kowców podkreślają, że inne kraje, jak Chorwacja czy Węgry, zdecydowały się przeciwdziałać problemom, które mają osoby spłacające kredyty walutowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski