Piast - Puszcza. Czas dokończyć ten mecz. W jakich składach? Zdziwicie się

Tomasz Bochenek
Tak było 2 grudnia 2023 w Gliwicach. Taka bezsensowna gra została zakończona przez sędziego po niespelna 15 minutach Lucyna Nenow / Polska Press
Piast Gliwice - Puszcza Niepołomice. W 14. minucie i 30. sekundzie meczu, wyrzutem piłki z autu, rozpoczną grę w Gliwicach zespoły walczące o utrzymanie w ekstraklasie. Termin: wtorek 12 marca, godz. 18.30.

Pierwszy gwizdek piłkarze usłyszeli 2 grudnia. Nad gliwickim stadionem szalała wtedy śnieżyca, boisko momentalnie stało się białe i niezdatne do gry. Po skazanej na niepowodzenie próbie odśnieżenia, gdy wciąż sypało, sędzia podjął decyzję o przerwaniu meczu. Jego dokończenie, przy stanie 0:0, nastąpi po ponad trzech miesiącach.

W międzyczasie była przerwa rozgrywkach, zmiany w kadrach zespołów podczas okna transferowego. Jednak piłkarze, którzy zimą przyszli do Piasta i Puszczy, w tym spotkaniu zagrać nie mogą. W niepołomickiej drużynie w takiej sytuacji są Maciej Firlej, Ioan-Calin Revenco, Jin-hyun Lee i Thiago, w Piaście – Fabian Piasecki i Walerian Gwilia.

Trenerzy Tomasz Tułacz i Aleksandar Vuković mogą we wtorek skorzystać z tych zawodników, którzy byli uprawnieni do gry w ich zespołach na dzień 2 grudnia. Przy czym szkoleniowcy nie są zobligowani do wystawienia identycznych składów co w momencie rozpoczęcia meczu. Teraz możemy być już pewni, że w Puszczy zmieni się przynajmniej zestaw rezerwowych. Zimą odeszli bowiem z klubu Kacper Cichoń, Adam Kramarz i Muris Mesanović, a kontuzjowany jest kolejny człowiek, który 2 grudnia był na ławce w Gliwicach – Mateusz Cholewiak. Z kolei leczący w tamtym okresie uraz Jordan Majchrzak teraz będzie już do dyspozycji szkoleniowca. Dodajmy, że obowiązują też kary zawieszenia za kartki aktywne tamtego dnia. Dlatego przeciwko Piastowi nie mogą grać Artur Craciun, Roman Jakuba i Wojciech Hajda.

Tułacz po sobotnim meczu z Rakowem Częstochowa (1:1), komentując dokonywane przez niego zmiany podczas gry, tłumaczył: - Były też podyktowane tym, żeby dać szansę jak najlepszego zafunkcjonowania, przygotowania do spotkania wtorkowego. Łukasz Sołowiej sygnał o tym, że wejdzie, dostał już przed meczem, taka sytuacja dotyczyła także Huberta Tomalskiego. I obydwaj dali bardzo dobre zmiany.

Wywalczonym rzutem na taśmę remisem z mistrzem Polski „Żubry” podbudowały swoje morale. W pięciu tegorocznych meczach wzbogaciły się jednak tylko o trzy punkty. Ale zaledwie jeden zdobył w tym okresie Piast. W tabeli Puszcza zajmuje 16. miejsce (23 pkt), a gliwiczanie 14. (25 pkt).