MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Park to największy atut

Barbara Ciryt
Brama wjazdowa prowadząca do ruin zamku w Ojcowie
Brama wjazdowa prowadząca do ruin zamku w Ojcowie FOT. BARBARA CIRYT
Skała. Gmina opracowała strategię. Okazuje się, że chce intensywnie rozwijać turystykę, a pomocny w tym będzie Ojcowski Park Narodowy.

Główne założenia strategii gminy dotyczą: tworzenia nowej oferty spędzania wolnego czasu dla mieszkańców i turystów, zachęcania przedsiębiorców do zakładania firm, współpracy z mieszkańcami i stowarzyszeniami, działań na rzecz środowiska, poprawy komunikacji z uwzględnieniem problemów ruchu w centrum Skały.

Dlaczego głównym polem rozwoju gminy Skała jest turystyka? – Nie ma wątpliwości, że Ojcowski Park Narodowy jest największym atutem tej gminy. Podczas pytań ankietowych o szanse, zagrożenia, zalety i wady gminy– park był wymieniany przy każdej okazji – mówi Tomasz Bogdan, ekspert strategiczny Skały, który przez kilka miesięcy pracował z grupami mieszkańców, przedsiębiorców, urzędników, oraz przedstawicieli instytucji i organizacji pozarządowych.

– Dane wojewódzkie wskazują, że na 1,2 mln turystów odwiedzających Kraków, wielka grupa – od 400 do 500 tys. turystów rocznie – odwiedza też gminę Skała, a właściwie Ojców. Teraz trzeba ich tutaj zatrzymać. Wiadomo, że obecnie przyjeżdżają na chwilę, dlatego należy pracować na tym, by zostali na dzień, dwa, na weekend – mówi Tomasz Bogdan.

Jednak park w strategii gminy jest wskazywany także jako ograniczenie. – W rozwoju gospodarczym jest wskazywany jako przeszkoda, stwarza ograniczenia związane z zabudową, lokowaniem bardziej uciążliwych firm. Jednak musimy mieć świadomość, że taka jest rola parku – ochrona przyrody, środowiska naturalnego – mówi Tadeusz Durłak, burmistrz Skały. Podkreśla, że wielu mieszkańców gminy rozumie, że nie chodzi o to, by budować domy, osiedla w otulinie parku, jak najbliżej Ojcowa. Chcą, by te tereny zostały nienaruszone, dziewicze, stanowiły prawdziwą otulinę.

Zarówno eksperci, jak i władze miasta podkreślają wiele innych atutów Skały. – W gminie przybywa 20 do 30 firm rocznie, głównie są to mini-przed­się­biorstwa. W porównaniu z innymi gminami powiatu krakowskiego nie ma tu oszałamiająco dużo firm, ale przyrost jest duży – ocenia Tomasz Bogdan.

Wśród zadań, których realizacji mieszkańcy domagają się jak najszybciej, jest budowa obwodnicy, parkingów, chodników, poboczy oraz strefy gospodarczej. – Budowa obwodnicy jest przygotowywana, to zadanie wojewódzkie, nie gminne, ale dla nas tak ważne, że ujmujemy je w swojej strategii. Jednocześnie organizujemy strefę gospodarczą, przygotowujemy miejsce dla inwestorów. Prace są mocno zaawansowane – mówi burmistrz Durłak.

Napisz do autora
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski