Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w Krakowie. Co warto zobaczyć dzisiejszej nocy [ZDJĘCIA]

Aleksandra Suława
„Damę z gronostajem” w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie chciały zobaczyć tłumy
„Damę z gronostajem” w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie chciały zobaczyć tłumy Anna Kaczmarz
Nieznane eksponaty Muzeum Etnograficznego, pierwszy pokaz „Damy z gronostajem” w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, długo oczekiwane otwarcie dawnego hotelu Cracovia - atrakcji nie zabraknie.

Muzeum Narodowe w Krakowie pochwali się swoimi nowymi nabytkami. „Damę z gronostajem ”, która niedawno opuściła Wawel, będzie można teraz oglądać w Gmachu Głównym MNK, gdzie wygospodarowano dla niej osobą „komnatę”. Po sąsiedzku, bo po drugiej stronie ulicy, swe podwoje otworzy dawny hotel Cracovia. W jego wnętrzach na zwiedzających czeka wystawa „Cracovia - więcej niż hotel. Ceramika, szkło, ubiory”, uzupełniona wykładem legendarnego projektanta Mody Polskiej, Jerzego Antkowiaka.

Swój debiut na Nocy Muzeów będzie miało Muzeum Witrażu, gdzie przewodnicy oprowadzą zwiedzających „Szlakiem światła i koloru” po pracowniach i salach wystawowych. Po raz pierwszy nocą otworzą się też: MICET przy Starym Teatrze, zapraszając gości do nagrywania własnych improwizacji aktorskich oraz IPN, instytucja trochę z innej bajki, która szykuje inscenizację historyczną „Za zamkniętymi drzwiami”.

Smutki będzie można utopić w Sukiennicach. I to dosłownie, bo taki właśnie tytuł ma jedna z przygotowywanych przez MNK atrakcji, połączona oczywiście z degustacją trunków. Mniej wyskokowych napojów spróbujemy w Muzeum Farmacji, które zaplanowało pokaz „Zioła i herbaty świata”.

Tegoroczne hasło Nocy Muzeów brzmi „Muzea, a kontrowersje”. Większość krakowskich placówek zgrabnie ominęła jednak temat, stawiając na eksponowanie perełek ze swych kolekcji. Wyzwanie podjęło Muzeum Etnograficzne. Na wystawie „Nie-do-powiedzenia” zobaczymy eksponaty, dokumentujące takie wątki polskiej historii, jak niewolnictwo, bieda, strach, głód, wojna i przemoc. Sporo o wojnie będzie się też mówiło w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przy ul. Pomorskiej, gdzie zaplanowano m.in. zwiedzanie cel gestapo oraz prezentację inskrypcji z dawnych więzień UB. Dzieła sztuki, które polskie muzea utraciły w czasie wojen, będzie można zobaczyć na Wawelu, w ramach multimedialnego pokazu „Muzeum Utracone”.

Najmłodsi w ten wyjątkowy wieczór mogą m.in. stworzyć hologram w Muzeum Inżynierii Miejskiej lub spróbować swoich sił w grze terenowej „Światło-cień”, która o godz. 19 rozpocznie się w MOCAK-u.

W większości placówek zwiedzanie rozpocznie się o godz. 19 i potrwa do północy. Wstęp wolny, choć aby mieć gwarancję wejścia, warto zarezerwować bezpłatną wejściówkę. Można to łatwo zrobić na stronie internetowej krakowskienoce.pl, tam też znajduje się szczegółowy program imprezy. Bilety muzealne i okolicznościowe monety uprawniają do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej dziś od godz. 17 do godz. 2 w nocy z piątku na sobotę.

W ub. roku z Nocy Muzeów skorzystało ok. 100 tys. zwiedzających. Tegoroczny program jest tak bogaty, że istnieje spora szansa na pobicie frekwencyjnego rekordu.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 4

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski