Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi elektronicy górą

Katarzyna Hołuj
Laureaci konkursu: od prawej – Marta Kawczak i Martyna Zadora, które zajęły III miejsce za pracę „Wiosenny bukiet” (ZSZiO w Sułkowicach), Piotr Pazdur i Dawid Machaczka, zdobywcy I miejsca oraz Michał Maciejewski i Patryk Postawa (ZSZiO w Sułkowicach), którym przyznano II miejsce za pracę „Robot kroczący”
Laureaci konkursu: od prawej – Marta Kawczak i Martyna Zadora, które zajęły III miejsce za pracę „Wiosenny bukiet” (ZSZiO w Sułkowicach), Piotr Pazdur i Dawid Machaczka, zdobywcy I miejsca oraz Michał Maciejewski i Patryk Postawa (ZSZiO w Sułkowicach), którym przyznano II miejsce za pracę „Robot kroczący” FOT. KATARZYNA HOŁUJ
Edukacja. Piotr Pazdur i Dawid Machaczka z Technikum Elektronicznego z Dobczyc wygrali Powiatowy Konkurs „Dyplom 2000”, który odbywał się pod hasłem „Zawodowe pasje“.

Zgromadził prawdziwych pasjonatów, bo kto jeśli nie pasjonat, i to zakochany, przygotuje na walentynkowy prezent dla swojej dziewczyny niespodziankę: elektroniczny gadżet z ułożonych w kształt serca diod LED, które kolejno zapalają się, żeby wreszcie wszystkie wesoło migać? – Zwykły kwiat? To takie banalne – mówi Piotrek, autor tego właśnie serca.

Teraz ten gadżet, za zgodą dziewczyny pożyczony, stał się jednym z elementów pracy, jaką razem z Dawidem zgłosił do konkursu. Całość nosiła tytuł „Elektronika pomaga w pracy i zabawie”, a powstawała pod okiem nauczycieli: Andrzeja Walasa, informatyka i Wiesława Matlaka, elektronika.

Były tam także ledowe choinki, na pomysł których wpadli jeszcze w grudniu, przygotowując się do świątecznego kiermaszu. I choinki i serduszko i – jak zapewniają autorzy – jeszcze wiele innych urządzeń, można włączyć za pomocą innego ich dzieła, czyli „klaskacza”. Bardziej fachowo zwie się ono włącznikiem akustycznym, a pozwala włączyć dowolne urządzenie… klaśnięciem w dłonie. Jeszcze jeden gadżet to „podrasowane”, logo szkoły. Chłopcy, znów wykorzystując diody LED podświetlili znajdującą się logo – błyskawicę. Tak ściągające na siebie uwagę logo powędrowało już m.in. na Targi Edukacyjne do Krakowa.

Ostatni element pracy chłopaków to zestaw do nauki programowania mikrokontrolerów. – Płytka może sterować inteligentnym domem – tłumaczy Dawid – Po dodaniu przekaźników, styczników i czujników można za pomocą komputera lub smartfona sterować np. nawadnianiem ogrodu, zasłanianiem rolet, włączaniem natężeniem oświetlenia w domu.

Ich praca uzyskała najwyższą ocenę konkursowego jury. A pomyśleć, że nagroda mogła ich ominąć, bo na konkurs spóźnili się pół godziny. Dawid musiał… zaliczyć poprawkę z fizyki. Sam przyznaje, że od teorii znacznie bardziej woli praktykę i to ona pozwala mu zrozumieć wiele zawodowych prawideł. Zresztą jako przyszły elektronik zaczynał też od praktyki. – Chyba tak jak każdy, zaczynałem od bateryjki i żarówki. Chodziło o to, żeby się zaświeciła – wspomina. To było jeszcze w podstawówce, a w gimnazjum, kiedy trzeba było na poważnie zacząć myśleć o przyszłym zawodzie postawił na Technikum Elektroniczne. Z elektroniką wiąże swoją przyszłość. Chciałby studiować ten kierunek na Akademii Górniczo–Hutniczej.

Zupełnie inne są plany Piotra. Techniczny kierunek – energetyka w jego przypadku to zaledwie „plan B“. Jego pierwszy i najważniejszy cel, to dostać się do Szkoły Aspirantów Pożarnictwa. Teraz należy do OSP Wierzbanowa, skąd pochodzi. Inną jego pasją jest latanie na paralotniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski