Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miechów. Zrewitalizowany park miejski uroczyście otwarty

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Uroczyste otwarcie parku w Miechowie
Uroczyste otwarcie parku w Miechowie Aleksander Gąciarz
W sobotę było otwarcie głównie z myślą o dzieciach i ich rodzicach, w środę po zrewitalizowanym parku miejskim w Miechowie mogli się przespacerować zaproszeni goście.

- Chcieliśmy stworzyć przestrzeń dla wszystkich, dla dzieci, ale też dla młodzieży, rodziców, seniorów. Mam nadzieje, że nam się to udało. A to, co najbardziej nas cieszy, to uśmiech dzieciaków, którzy korzystają z parkowych urządzeń – mówi burmistrz Dariusz Marczewski.

Przypomniał, że realizacja projektu została poprzedzona konsultacjami z mieszkańcami, którzy uznali, że to właśnie park jest miejscem, które należy poddać rewitalizacji. Liczący 7,25 ha obiekt zyskał nową infrastrukturę sportową (korty do tenisa i boisko treningowe, liczącą ponad 0,5 km trasę dla rowerzystów i rolkarzy, siłownię zewnętrzną oraz dwa place zabaw). Przebudowano dotychczasowe alejki oraz sieć kanalizacji deszczowej. Wybudowano pergole i fontanny parkowe, oświetlenie. Częściowa zagospodarowano wyspę, do której mieszkańcy mają swobodny dostęp po... 53 latach. Jak bowiem przypomina dyrektor Muzeum Ziemi Miechowskiej Włodzimierz Barczyński, stary most, prowadzący na wyspę zawalił się w 1968 roku.

Całkowity koszt robót budowlanych wyniósł prawie 26 mln złotych. Z tej kwoty unijna dotacja, pozyskana za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego, to 12,8 mln zł. Na budowie były zatrudnione trzy firmy. Ta, która miała do zrobienia najwięcej, czyli kielecki Kartel, zaangażowała w tym celu w sumie 600 pracowników. - Nie zapomniano o potrzebach osób starszych i rodzicach przywożących małe dzieci w wózkach spacerowych, którzy bez przeszkód skorzystają z uroków parku. Rewitalizacja była potrzebna również po to, by z funduszy unijnych mogli skorzystać polscy przedsiębiorcy - mówi wicemarszałek Łukasz Smółka i zapowiada, że wkrótce sam odwiedzi to miejsce z rodziną. Na wypróbowanie parkowej zjeżdżalni, według zapewnień jednej z najwyższych w Polsce, jednak się nie zdecydował...

Zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi przebudowano tzw. „Dom ogrodnika”, który przed rewitalizacją był obiektem kompletnie zrujnowanym. Park zyskał nowe ogrodzenie, a jego obszar jest monitorowany. Posadzono 1748 drzew i krzewów, które zastąpiły te, które w związku z rewitalizacją zostały usunięte. - Jeżeli czegoś można w związku z rewitalizacją żałować, to tylko tych wyciętych starych drzew. Ja wiem, że nowe urosną, ale ja już tego nie doczekam – mówi jedna ze starszych osób, odwiedzających park.

Przebudowany park poświecił w środę ks. Wojciech Rutczyński. W uroczystym otwarciu uczestniczyli samorządowcy wszystkich szczebli, szefowie lokalnych instytucji i zakładów pracy, dyrektorzy szkół, pracownicy UGiM w Miechowie, przedstawiciele wykonawców itp.

Z bieżące utrzymanie parku po przebudowie będzie odpowiedzialny Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Miechowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski