Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miechów. Pół tysiąca lat temu zmarł Maciej Miechowita

OPRAC.:
Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Uroczystości w Miechowie
Uroczystości w Miechowie UGiM w Miechowie
W 500. rocznicę śmierci wybitnego uczonego Macieja Miechowity w Krakowie i Miechowie odbyły się uroczystości upamiętniające tę postać. W obchody włączyli się przedstawiciele władzy państwowej i samorządowej, środowisk akademickich, kościoła, instytucji kultury i sztuki, a także mieszkańcy oraz uczniowie.

Dokładanie 500 lat po śmierci Macieja Miechowity w Krakowie miały miejsce centralne uroczystości na jego cześć, które rozpoczęto od złożenia kwiatów w miejscu pochówku historiografa wczesnego renesansu w bazylice archikatedralnej pw. św. Stanisława i św. Wojciecha na Wawelu. Następnie w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego odbył się cykl konferencji naukowych, poświęconych autorowi pierwszej drukowanej kroniki polskiej i pierwszej polskiej drukowanej książki medycznej na temat epidemii.

Tematyka konferencji skupiła się głównie na życiorysie Macieja z Miechowa, jego dorobku naukowym, zamiłowaniu do astrologii, wpływie na współczesność, a także spornej kwestii dokładnego miejsca jego pochówku w Katedrze Wawelskiej. Na zakończenie wyświetlony został film Krzysztofa Noworyty „Maciej Miechowita – odkrywca, lekarz, wychowawca”.

W Miechowie, rodzinnym mieście uczonego, uroczystości rozpoczął występ Chóru Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie, który wykonał hymn „Gaude Mater Polonia” na scenie Domu Kultury. Konferencje naukowa poświęcona Miechowicie rozpoczął dyrektor generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki Sławomir Adamiec.

- O Macieju z Miechowa tak pisano już 100 lat po jego śmierci „Poszukujesz Polaków biegłych w apollińskiej sztuce? Polska ziemia dostarczy takich ludzi bez liku. Miechowita przewyższa wszystkich największych, drugim był on Hipokratesem, drugim Apollinem - przypomniał.

Kolejne punkty programu to wręczenie nagród dla laureatów konkursów poświęconych ośmiokrotnemu rektorowi Akademii Krakowskiej.

Następnie prof. dr hab. Piotr Jedynak, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, rozpoczął cykl wykładów na temat Macieja Miechowity. Wygłosili je ks. Michał Cichoń – autor tłumaczenia na język polski „Kroniki Polskiej” Macieja Miechowity, Maurycy Fojcik – kawaler Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie oraz Marcin Florek – dyrektor Muzeum Ziemi Miechowskiej.

W samo południe mszę św. w 500. rocznicę śmierci Macieja Miechowity odprawił ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski i Wielki Przeor Zwierzchnictwa w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Nabożeństwo poprzedził uroczysty ingres do Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie. Po mszy uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem Macieja Miechowity.

Ostatnią częścią obchodów było otwarcie wystawy jubileuszowej „Maciej Miechowita – wybitny humanista doby jagiellońskiej” zorganizowanej przez Muzeum Ziemi Miechowskiej oraz prezentacja wystawy Maciej Miechowita w malarstwie uczestników XXIV Międzynarodowego Pleneru Malarskiego – Barwy Małopolski” w Biurze Wystaw Artystycznych Galeria „U Jaksy” w Miechowie.

Organizatorami wydarzenia byli: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, parafia Grobu Bożego w Miechowie oraz gmina Miechów.

Czy Polacy boją się Legionelli? - sonda

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski