MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lektury nie tylko obowiązkowe

Redakcja
"ENGLAND'S DREAMING - HISTORIA PUNK ROCKA"

Jon Savage, Axis Mundi, Warszawa 2013.

Nareszcie! Tak można podsumować pierwsze polskie wydanie jednej z najsłynniejszych książek muzycznych świata. W ponad 20 lat po premierze dostajemy niezwykle błyskotliwie napisaną historię klasycznego okresu muzyki punk - z wyjątkowo mocno zaakcentowaną rolą grupy Sex Pistols. Brytyjski dziennikarz pisze w szalenie oryginalny sposób, osadzając subkulturowe zjawisko w wielu zaskakujących kontekstach, nie rezygnując jednak przy tym z prezentacji faktów i anegdot. Nikt w Polsce tak nie pisał o muzyce.

PAWEŁ GZYL

"

Pyszne 25"

Anna Starmach, Znak, Kraków 2013.

Jakże ona fantastycznie gotuje! Ma wyrobiony smak, potrafi niezwykle kojarzyć składniki dań, czaruje nas wdziękiem w telewizyjnym programie kulinarnym i wprowadza w świat smaków w dziennikowym "Magnesie", w którym ma swoje felietony. Anna Starmach, córka znanych marszandów i właścicieli najsłynniejszej krakowskiej galerii, bratanica wieloletniej wiceprezydent Krakowa wydała "pyszną" książkę. Zaczynamy od obrazków - pięknych - i już nam ślinka cieknie. Czytamy przepisy i już chcemy zabrać się za gotowanie. Palce lizać!

JOLANTA CIOSEK

"

1453. Upadek Konstantynopola"

Roger Crowley, przeł. Agnieszka Weseli-Ginter, Rebis, Poznań 2013.

Zdobycie Konstantynopola przez Turków w 1453 r. było końcem dziejów Cesarstwa Bizantyjskiego, potężnego niegdyś państwa kontynuującego tradycje imperium rzymskiego. Jak to się stało, że Bizancjum skurczyło się do niewielkiego obszaru wokół swojej stolicy, dlaczego Zachód nie przyszedł mu z pomocą i skąd u sułtana Mehmeda II tak wielkie pragnienie zdobycia Konstantynopola, dowiemy się z tej książki. Roger Crowley fascynująco opisuje koniec pewnej epoki i osobisty pojedynek dwóch władców - cesarza i sułtana.

Paweł Stachnik

"

Mowy przeciw arianom"

Atanazy Wielki, przeł. Przemysław Marek Szewczyk, WAM, Kraków 2013.

Jeden z najważniejszych tekstów patrystycznych, który ze względu na autorytet autora wywarł oromny wpływ na ukształtowanie dogmatów chrześcijaństwa. Św. Atanazy Wielki (295-373), doktor Kościoła, sprawował funkcję biskupa Aleksandrii. Był zwolennikiem tezy o boskości Chrystusa oraz boskiej natury Ducha Świętego jako trzeciej osoby Trójcy Świętej. Starożytni arianie (nie mylić z późniejszymi o kilkanaście wieków Braćmi Polskimi) odrzucali doktrynę o Trójcy, uznając ją za niebiblijną.

Włodzimierz Jurasz

"

Notatnik niespiesznego przechodnia"

Jerzy Stempowski, Instytut Dokumentacji i Studiów nad Literaturą, Warszawa 2012

Teksty, drukowane niegdyś w "Kulturze" Giedroycia pod szyldem "Notatnik nieśpiesznego przechodnia", teraz ukazały się w jednym tomie. I właściwie tyle powinno wystarczyć za rekomendację. Ich autor, Jerzy Stempowski, to dziś wzór inteligenta, który dawno odszedł do przeszłości. Był człowiekiem o rozległych horyzontach i erudycji, jakiej dziś już się nie spotyka. No właśnie... W czasach, gdy w mediach obowiązują obiegowe opinie, skróty myślowe i ślizganie się po powierzchni, to lektura obowiązkowa dla inteligentów.

Łukasz Gazur

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski