MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie Spotkania znów zbliżają artystów i widzów

Łukasz Gazur
Wystawy odbywać się będą m.in. w Pałacu Sztuki
Wystawy odbywać się będą m.in. w Pałacu Sztuki fot. Wojciech Matusik
Sztuka. Powraca wielka tradycja krakowskiego świata sztuki. Krakowskie Spotkania Artystyczne mają być szansą na rozpropagowanie twórczości artystów związanych z miastem

Krakowscy artyści robią desant na... Kraków. Opanują nie tylko najważniejsze przestrzenie wystawiennicze miasta (jak Bunkier Sztuki, MOCAK, Pawilon Czapskiego) oraz komercyjne galerie, ale także ulice i place. Wystarczy wspomnieć, że wystawy odbywać się będą także na Plantach, w Alei Róż oraz na Rynku Podgórskim.

Powrót do korzeni

Pomysł nie jest nowy. To powrót do tradycji: w latach 60., 70. i 80. Krakowskie Spotkania wraz z Rzeźbą Roku, organizowane przez Związek Polskich Artystów Plastyków w krakowskim Pawilonie Wystawowym BWA (obecnie Bunkier Sztuki) oraz w Pałacu Sztuki TPSP, to były przedsięwzięcia, które jednoczyły środowisko, miały pokazywać potencjał artystyczny miasta i popularyzować twórczość artystów oraz samo miasto. Takie też założenia przyświecają organizatorom wznowionych Krakowskich Spotkań Artystycznych KONFIGURACJE 2017 „Malarstwo, Rzeźba, Rysunek”. - To nie jest typowy powrót czy kontynuacja tamtej imprezy. Natomiast nie ukrywamy, że przyświecają nam tamte, bardzo ambitne cele. Bo później nie pojawiały się takie środowiskowe imprezy. Dlatego to skojarzenie i nazwa są punktem wyjścia. Ale - w odróżnieniu od tamtych wydarzeń - to nie konkurs. Chcemy przede wszystkim jednoczyć środowisko, promować twórców, pokazać ich potencjał i możliwości. Ale także to sposób na ukazanie ciągłości sztuki. Stąd różne pokolenia. Co ciekawe, wielu z artystów biorących udział w tamtych wystawach wciąż tworzy - mówi Joanna Warchoł, prezeska okręgu krakowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, który jest odpowiedzialny za tę imprezę.

Miasto żyjące sztuką

W Bunkrze Sztuki czeka nas wystawa „Wydobyte z niepamięci”, czyli prezentacja twórczości artystów, którzy w legendarnych przeglądach ZPAP brali udział, a dziś już są nawet klasykami. Jednocześnie w tym samym miejscu czekają na widzów prace młodego pokolenia artystów (wernisaż 30 czerwca, godz. 17). Na Plantach z kolei pokaz sztuki w przestrzeni publicznej - „Przestrzeń_Otwarta” (30 czerwca, godz. 17.45). W Pałacu Sztuki zaś prezentacje pod hasłem „Pomiędzy...” (30 czerwca, godz. 18.30). W Alei Róż zobaczymy pokaz „Punkt wyjścia. Wystawa street artu, którego nie ma” (3 lipca, godz. 12). Tego samego dnia, o godz. 18 - prezentacja sztuki rysunku w galerii związkowej Pryzmat. Z kolei z 20 latami historii Nagrody Wojtkiewicza zapoznamy się na wystawie w Rynku Podgórskim.

Z wystaw towarzyszących warto wskazać m.in. trwający już pokaz Malwiny Niespodziewanej „Strefa snu” w galerii Jana Fejkla, Andrzeja Bednarczyka „Pułapkę nieskończoności” w Galerii R Wydziału Rzeźby ASP (od dzisiaj), Adama Wsiołkowskiego „Forum Cracoviense” w Galerii ASP w Krakowie (od dziś), Jonasza Sterna „Krajobraz po Zagładzie” w MOCAK-u (wernisaż dziś o 18), Mariana Gołogór-skiego „Rozwijanie i zwijanie kokona”, (performance połączone z wystawą obrazu - wernisaż 1 lipca w autorskiej galerii artysty). Do tego dodać można Otwartą Pracownię z wystawą „Malarstwo. Stankiewicz, Dłużewski, Klimek” (wernisaż 1 lipca godz. 17), Artemis z pokazem twórczości Jacka Sroki (6 lipca, godz. 18), Floriańską 22 z prezentacją sztuki Joanny Warchoł.

W sumie w wystawach bierze udział ok. 300 artystów.

WIDEO: Karol Estreicher - polski obrońca dzieł sztuki

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski