Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny udany przeszczep płuc w Krakowie. Trwająca 14 godzin operacja zakończona wielkim sukcesem

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Zespół podczas przeprowadzania transplantacji płuc
Zespół podczas przeprowadzania transplantacji płuc rat med. Michał Kaleta
W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II przeprowadzono kolejny udany przeszczep płuc, a 62-letni pacjent czuje się po nim bardzo dobrze. Sama operacja trwała ok. 14 godzin, wcześniej pobranie narządu wraz z transportem, w którym pomagali lotnicy z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, to kolejne 6 godzin. Koordynacja pobrania i przeszczepienia, od momentu zgłoszenia dawcy poprzez właściwą logistykę całego procesu, organizację niezbędnych specjalistów i zaplecza bloku operacyjnego w jednym czasie, aż do przekazania pacjenta na oddział intensywnej terapii po operacji to ok. 60 godzin. To druga transplantacja płuc w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II.

Bardzo skomplikowany zabieg

Płuca otrzymał 62-letni mężczyzna z ciężką, przewlekłą niewydolnością oddechową na tle przewlekłej obustronnej choroby płuc.

- Z ogromną satysfakcją patrzę teraz na naszego pacjenta, który jest już kilkanaście dni po przeczepieniu obu płuc i samodzielnie porusza się po oddziale, czuje się doskonale i oddycha „pełną piersią”. Ten zabieg jest ogromnie skomplikowany, zdarza się, że bywa też żmudną chirurgiczną pracą, kiedy trzeba wypreparować mnóstwo zrostów z opłucnych, później precyzyjnie zespolić naczynia. Ogromnie ważna jest ścisła współpraca w trakcie zabiegu z anestezjologiem, konieczne są ciągłe zmiany sposobu i parametrów wentylacji na różnych etapach przeszczepienia. To kilka, kilkanaście godzin skupienia i dokładnej chirurgicznej maestrii. Ale warto i mogę powiedzieć, że te dwie transplantacje to dopiero początek i planujemy zdecydowanie więcej - mówi dr hab. n. med. Jacek Piątek.

Za diagnostykę, leczenie, a następnie kwalifikacje do transplantacji i skomplikowane, wieloprofilowe przygotowanie pacjenta odpowiadał dr n. med. Mirosław Nęcki.

- Diagnostyka pacjenta z zaawansowaną chorobą płuc i wybranie właściwego modelu leczenia to zazwyczaj dopiero początek całego procesu terapeutycznego. Dalej rozważamy równie istotne czynniki ryzyka w przypadku transplantacji płuc, zaangażowanie samego pacjenta w ten proces i przy kwalifikacji oceniamy potencjalne korzyści w przypadku tak poważnej operacji, która niesie ze sobą przecież także ogromne zmiany w późniejszym życiu pacjenta - wyjaśnia dr n. med. Mirosław Nęcki.

Kilkadziesiąt godzin wytężonej pracy

Cały proces przeszczepienia płuc, to zazwyczaj kilkanaście albo jak w tym przypadku kilkadziesiąt godzin wytężonej pracy wielu osób zajmujących się transplantacjami, bo od momentu zgłoszenia potencjalnego dawcy narządu rozpoczyna się bardzo czasochłonna, skomplikowana i wyczerpująca aktywność specjalistów wielu dziedzin – transplantologów, pulmonologów, anestezjologów, pielęgniarek, ratowników medycznych, instrumentariuszek, perfuzjonistów, kierowców, diagnostów laboratoryjnych i koordynatorów transplantologii.

Sama operacja trwała ok. 14 godzin, wcześniej pobranie narządu wraz z transportem, w którym pomagali niezastąpieni lotnicy z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, to kolejne 6 godzin. Koordynacja pobrania i przeszczepienia, od momentu zgłoszenia dawcy poprzez właściwą logistykę całego procesu, organizację niezbędnych specjalistów i zaplecza bloku operacyjnego w jednym czasie, aż do przekazania pacjenta na oddział intensywnej terapii po operacji to ok. 60 godzin.

W drugiej transplantacji płuc w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II brali udział m.in.: pobranie płuc od dawcy: dr n. med. Grzegorz Wasilewski, przeszczepienie płuc: dr hab. n. med. Jacek Piątek, dr n. med. Grzegorz Wasilewski, lek. med. Veranika Baravik, dr n. med. Hubert Hymczak, lek. Karolina Nogal, dr n. med. Mirosław Nęcki. Zespół pielęgniarski (pielęgniarki operacyjne): pobranie płuc od dawcy: lic. piel. Anna Jarosz-Długopolska, mgr piel. Elżbieta Sowa, wszczepienie płuc biorcy: lic. piel. Agnieszka Wątor, mgr piel. Małgorzata Stachura, pielęgniarka anestezjologiczna: lic. piel. Anna Gąsiorek, perfuzjonistka lic. piel. Ewa Dolecka –Antonowa. Opieka psychologiczna: mgr Aleksandra Zembala, kierowca ambulansu: Marek Dudek, Koordynator Transplantologii: rat. med. Michał Kaleta.

Oto najbardziej zanieczyszczone polskie miasta

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kolejny udany przeszczep płuc w Krakowie. Trwająca 14 godzin operacja zakończona wielkim sukcesem - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski