Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobieta doznała poporodowego uszkodzenia serca. Z pomocą przyszło ECMO. Krakowski Szpital im. św. Jana Pawła II korzysta z niego od lat

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Szpital im. św. Jana Pawła II korzysta z pomocy ECMO od ponad 20 lat
Szpital im. św. Jana Pawła II korzysta z pomocy ECMO od ponad 20 lat Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II
Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II apeluje - nie lekceważmy objawów infekcji i zachęca do szczepień na infekcje sezonowe - bo może to nam uratować zdrowie i życie! Już od ponad 20 lat I Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii wraz z Oddziałem Klinicznym Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii wspomnianego szpitala prowadzi terapię mechanicznego wspomagania serca i płuc przy użyciu pozaustrojowej oksygenacji membranowej (ECMO) u pacjentów w stanie zagrożenia życia. To bardzo skomplikowana terapia, która wymaga pracy licznego zespołu!

- W ostatnich tygodniach hospitalizowaliśmy 36-letnią kobietę z kardiomiopatią połogową, czyli poporodowym uszkodzeniem serca, która wymagała mechanicznego wspomagania krążenia, gdyż z powodu znacznego upośledzenia kurczliwości serca doszło u niej do zatrzymania krążenia - mówi dr n. med. Hubert Hymczak, Zastępca Kierownika I Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

To jednak nie jest odosobniony przypadek. W ostatnim czasie również w szpitalu hospitalizowano między innymi 34-letnią pacjentkę, u której w wyniku infekcji wirusem grypy doszło do ciężkiego uszkodzenia mięśnia sercowego. Wymagała implantacji ECMO oraz wielu zaawansowanych procedur medycznych. Dzięki wysiłkowi całego zespołu udało się uzyskać znaczącą poprawę z dużą nadzieją na wyzdrowienie.

- Pacjentka do czasu tego zdarzenia była osobą całkowicie zdrową, stąd nasz apel o nielekceważenie objawów infekcji oraz zachęcamy do szczepień na infekcje sezonowe, bo może to nam uratować zdrowie i życie - apeluje Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II.

Skomplikowana terapia ECMO

Szpital podkreśla: - skomplikowana terapia ECMO to praca licznego zespołu począwszy od lekarzy anestezjologów, intensywistów, kardiochirurgów, chirurgów naczyniowych, transplantologów, pielęgniarek, perfuzjonistów, fizjoterapeutów, opiekunów medycznych i salowych.

ECMO znajduje zastosowanie m.in. w terapii ostrej niewydolności serca, przewlekłej niewydolności serca, przypadkowej głębokiej hipotermii, niewydolności oddechowej. Jest to inwazyjna i obarczona powikłaniami procedura, jednakże dzięki kompetencjom wysoko wykwalifikowanego zespołu pracowników Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jana Pawła II jest w stanie ratować ludzkie życie. W szpitalu wykonano przeszło 300 implantacji.

Empatia transmitowana społecznie?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski