MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jeden procent rodziców unika szczepienia dzieci

Barbara Ciryt
Powiat krakowski. W ciągu roku były trzy przypadki niepożądanych efektów profilaktyki.

Adam Jędrzejczyk, powiatowy inspektor sanitarny w Krakowie podsumował ostatni rok działalności. Przy okazji zbliżającego się Światowego Dnia Zdrowia, który jest obchodzony 7. kwietnia, samorządowcy z powiatu krakowskiego zwracali uwagę na bezpieczeństwo sanitarne i pytali o ocenę jego stanu w powiecie.

Zainteresowanie wzbudził głośny ostatnio ze względu na działanie ruchów antyszczepionkowych w całym kraju – temat szczepień dzieci.

– W powiecie krakowskim obowiązkowi szczepienia podlega ponad 22 tys. osób. Dotyczy to dzieci i młodzieży od 1. do 19. roku życia – wyliczał inspektor Jędrzejczyk podczas sesji powiatowej. Zaznaczał, że szczepienia są obowiązkowe, bo ich celem jest zapobieganie epidemiom. Radna Wanda Kułaj dopytywała o to, jaki procent osób ulega ruchom antyszcze­pion­kowym lub z innych powodównie dopełnia tego obowiązku. Jak zaznacza inspektor, w powiecie 98,9 proc. osób zostało w minionym roku poddawanych szczepieniom. To wynik podobny do roku poprzedniego.

– Szczepialność dzieci i młodzieży mamy jedną z najlepszych – ocenia Wojciech Kruk, radny powiatowy, a jednocześnie lekarz pediatra.

Jak pisał „Dziennik Polski”, w większych miastach z ruchami antyszczepionkowymi są większe kłopoty. Rodzice małych dzieci domagają, że żeby szczepienia w Polsce były dobrowolne, a nie – jak obecnie – obowiązkowe.

Inspektor Jędrzejczyk informował radnych powiatowych podczas ostatniej sesji, że ruchy antyszczepionkowe są bardzo dobrze zorganizowane, mają swoich prawników.

W prowadzonych akcjach wykorzystują prawo do odmowy niektórych zabiegów medycznych. W przypadku szczepień dzieci wystarczy, że odmówią np. wykonania badań, a bez aktualnych badań lekarze nie mogą szczepić – nawet ukłuć dziecka.

W Krakowie pojawiły się pomysły na przeciwdziałanie tym tendencjom. Jeden z radnych miejskich, Łukasz Wan-tuch zaproponował przegłosowanie uchwał wprowadzających obowiązkowe szczepienia, jako warunek przyjęć dzieci do żłobków i przedszkoli. Projekty pozytywnie ocenił Mirosław Chrapusta, prawnik wojewody małopolskiego.

Pracownicy sanepidu przekonują, że szczepienia są skuteczną metodą zapobiegania zachorowaniom na choroby zakaźne.Co roku specjaliści z dziedziny epidemiologii, pediatrii i wakcynologii opracowują i aktualizują Program Szczepień Ochronnych. Uwzględnia się w nim istniejące i pojawiające się zagrożenia ze strony chorób zakaźnych oraz osiągnięcia nauki, związane z bezpieczeństwem i skutecznością preparatów szczepionkowych.

Profilaktyka w tym zakresie dotyczy takich chorób jak: błonica, tężec, krztusiec, odra, świnka, różyczka, wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW typu B) oraz zachorowania wywołane przez Haemophilus influenzae typu b.

Jednak w powiecie krakowskim zdarzyły się też przypadki niepożądanych efektów szczepienia. – Zgłoszono nam trzy niepożądane odczyny poszczepienne na 22089 przypadków. Wszystkie zgłoszone odczyny miały charakter łagodny. Świadczy to o bezpieczeństwie podawanych preparatów szczepionkowych – mówił Adam Jędrzej­czyk.

Sanepid kontroluje placówki lecznicze, które prowadzą szczepienia (w powiecie krakowskim jest ich 81) . W ubiegłym roku dokonano w nich 76 kontroli. Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny ma też obowiązek upominać osoby unikające szczepień, choć nie może nakładać kar. – Po otrzymaniu listy osób uchylających się od szczepień ochronnych, wystosowaliśmy pisma do rodziców lub opiekunów dzieci na temat ustawowego obowiązku poddania się szczepieniom ochronnym. Informujemy także o konsekwencjach braku zgody na szczepienia dzieci. W ostatnim roku wysłaliśmy 6 takich pism i 12 upomnień – wskazuje inspektor sanepidu.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski