Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak bezpiecznie usuwać groźne odpady?

Redakcja
Burmistrz Szczucina Jan Sipior uczestniczył w konferencji poświęconej gospodarce odpadami i nowym technologiom usuwania azbestu, która odbyła się w Warszawie w budynku Sejmu. Burmistrz był jednym z czterech głównych prelegentów spotkania. W swoim wystąpieniu omówił doświadczenia gminy Szczucin w usuwaniu odpadów azbestowych.

SZCZUCIN. Burmistrz Szczucina Jan Sipior ekspertem w Warszawie

Konferencja została zorganizowana przez Europejskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych, pod patronatem wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putry. Poświęcona była metodom unieszkodliwiania azbestu, tak, by nie powodować dodatkowego zagrożenia dla mieszkańców i pracowników firm zajmujących się tym.
Jednym z prelegentów był Jan Sipior. W swoim wystąpieniu przybliżył uczestnikom spotkania sytuację gminy Szczucin oraz jej doświadczenia w usuwaniu azbestu. Burmistrz omówił realizowane programy, zwrócił uwagę na to, jak ważne było najpierw rozpoznanie problemu, a następnie jego zneutralizowanie.
Jan Sipior omówił m.in. pierwszy ważny projekt, który zapoczątkował działania zmierzające do unieszkodliwienia toksycznych odpadów, jakim był "Wojewódzki Program Unieszkodliwiania Azbestu na przykładzie Gminy Szczucin", który powstał w latach 2001 - 2002. Zinwentaryzowano w nim miejsca występowania odpadów azbestowych na terenie gminy oraz wskazano sposoby ich zabezpieczenia. Został sfinansowany w 25 proc. przez samorząd i 75 proc. przez województwo małopolskie.
Dotychczas, działając w oparciu o ten program, zabezpieczono odpady azbestowe na ok. 135 km dróg gminnych. W tym roku gmina Szczucin, jako lider przedsięwzięcia, złożyła wniosek do Szwajcarsko - Polskiego Programu Współpracy o dofinansowanie demontażu wyrobów zawierających azbest z 62 gmin w Małopolsce. Obecnie wniosek jest poddany ocenie przez instytucje wdrażające program.
- Gminy Szczucin nie pozostawiono samej sobie z tak dużym problemem. Działania samorządu w walce o czyste, wolne od azbestu środowisko zostały wsparte przez wielu donatorów. Wymienić tu należy: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Fundację EkoFundusz, Województwo Małopolskie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Programy Unii Europejskiej SAPARD i ZPORR, Ministerstwo Gospodarki - podkreśla burmistrz Sipior.
(BAJA)
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski