Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Honory dla uczonych z Politechniki Krakowskiej

(MZ)

NAGRODY MINISTRA

Profesor Aleksander Böhm i dr hab. Piotr Michorczyk z Politechniki Krakowskiej znaleźli się w gronie tegorocznych laureatów nagród ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Profesor Aleksander Böhm z Zakładu Kompozycji i Planowania Krajobrazu w Instytucie Architektury Krajobrazu Wydziału Architektury Politechniki Kralowskiej otrzymał nagrodę za całokształt imponującego dorobku.

Jest autorem ponad 250 publikacji naukowych i popularno-naukowych (w tym 12 książek), a także autorem, współautorem lub kierownikiem 145 prac i projektów naukowo-badawczych. związanych przede wszystkim z architekturą krajobrazu.

Z inicjatywy profesora Böhma powołano na PK taki kierunek studiów. Profesor prowadzi również aktywną działalność projektową. Jest autorem lub współautorem licznych opracowań studialnych i projektowych, m.in. planu zagospodarowania przestrzennego Krakowa (1992-1994), planów zagospodarowania terenów Politechniki Krakowskiej w Czyżynach (1998) czy Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Pychowicach (1998).

Dr hab. inż. Piotr Michorczyk z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK otrzymał nagrodę ministra za osiągnięcie naukowe tj. rozprawę habilitacyjną pt: „Nowoczesne materiały katalityczne dla procesów odwodornienia i utleniającego odwodornienia propanu do propenu”. To jeden z priorytetowych tematów w przemyśle chemicznym.

NAGRODA IMIENIA GERARDA CIOŁKA

Profesor Anna Mitkowska z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej została uhonorowana Nagrodą im. Gerarda Ciołka, przyznawaną przez Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków.

Doceniono jej ogromny dorobek w dziedzinie architektury krajobrazu oraz historii sztuki ogrodowej.

Profesor Mitkowska jest kierownikiem Zakładu Sztuki Ogrodowej i Terenów Zielonych PK, ekspertem z zakresu historii architektury, urbanistyki, architektury krajobrazu, sakralnych krajobrazów kalwaryjskich i ochrony krajobrazów kulturowych.

Jest autorką m.in. dokumentacji naukowej wniosku o wpis zabytkowego krajobrazu sakralnego Kalwarii Zebrzydowskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (wpis z 1 grudnia 1999 r.), a także licznych opracowań studialnych i projektowych, ekspertyz konserwatorskich, rozpraw naukowych, w tym 12 książek.

Współtworzyła pierwszą w polskim piśmiennictwie naukowym encyklopedię ogrodową pt. „Tezaurus sztuki ogrodowej”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski