Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminny Program Rewitalizacji. Stawiają nie tylko na inwestycje

Magdalena Uchto
Zespół Szkół w Nowym Brzesku będzie rozbudowany
Zespół Szkół w Nowym Brzesku będzie rozbudowany Fot. Aleksander Gąciarz
Społeczeństwo. Władze gminy zrobiły pierwszy krok w kierunku rewitalizacji gminy. Potrzeba na nią kilku milionów złotych.

Rozbudowa budynku szkoły o oddziały przedszkolne wraz z zapleczem i urządzenie międzypokoleniowego podwórka w Nowym Brzesku czy utworzenie obiektu wielofunkcyjnego w Szpitarach - to tylko niektóre z założeń Gminnego Programu Rewitalizacji.

Burmistrz Jan Chojka nie ukrywa, że jednym z priorytetowych zadań ma być to zakładające rozbudowę placówki oświatowej. - Powiększenie jej o pomieszczenia dla przedszkola jest jedną z najważniejszych inwestycji, którą chcielibyśmy zrealizować w ramach programu rewitalizacji - podkreśla burmistrz.

Na liście znalazła się też przebudowa tzw. Starego GOK-u, gdzie obecnie swoją siedzibę ma m.in. Liga Obrony Kraju. Docelowo miałby tu powstać budynek wielofunkcyjny, który byłby miejscem spotkań dla seniorów, organizacji pozarządowych, a także dla osób, które korzystają z biblioteki i ośrodka pomocy społecznej.

Z kolei w Sierosławicach, w budynku dawnej szkoły, przewidziane jest urządzenie miejsca dla oddziałów przedszkolnych, świetlicy środowiskowej oraz zaadaptowanie sali na zebrania wiejskie.

- W Szpitarach planowana jest budowa obiektu wielofunkcyjnego z częścią remizy OSP - informuje Magdalena Kubik z Urzędu Gminy i Miasta w Nowym Brzesku.

W programie rewitalizacji stawia się też na rekreację. A tej ma służyć dostosowanie parku do celów rekreacyjno-kulturalnych. Nowością ma być utworzenie, na placu przy szkole, międzypokoleniowego podwórka. Byłoby doskonałym miejscem do integracji lokalnej społeczności - zarówno dzieci jak i starszych.

Burmistrz Jan Chojka podkreśla, że Gminny Program Rewitalizacji to nie tylko inwestycje. - Uwzględnia on też elementy społeczne - mówi burmistrz. A te, jak wylicza Magdalena Kubik, to wsparcie osób bezrobotnych w powrocie na rynek pracy i stworzenie oferty zajęć pozalekcyjnych dla uczniów szkół podstawowych.

Na realizację gminnych projektów potrzeba około 7 milionów złotych. Ale w programie rewitalizacji znalazło się też zadanie dotyczące obiektu przy klasztorze w Hebdowie. - To jest inwestycja ojców Pijarów zakładająca przebudowę, na cele usługowe, budynku dawnego spichlerza przy klasztorze. Według projektu miałoby tu powstać zaplecze rekreacji i odnowy biologicznej - mówi Magdalena Kubik. Utworzenie nowoczesnego spa z miejscami hotelowymi, według szacunków, ma kosztować ponad 9 mln zł.

Gminny Program Rewitalizacji, po konsultacjach społecznych, został uchwalony przez radnych. Jeśli zostanie pozytywnie oceniony przez Zarząd Województwa zostanie wpisany do wykazu programów rewitalizacji gmin województwa małopolskiego. Dopiero wtedy władze gminy będą mogły się ubiegać o dofinansowanie, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, konkretnych przedsięwzięć rewitalizacyjnych. Władze gminy mają nadzieję, że ostatecznie unijne pieniądze spłyną do Nowego Brzeska. Tak, by gminne obiekty zostały odnowione i służyły mieszkańcom.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 3

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski