MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gadżet może też służyć do czytania

Redakcja
Ponad 60 proc. Polaków nie miało w zeszłym roku styczności z ani jedną książką, zaś blisko 40 proc. zadeklarowało jedynie jednokrotny z nią kontakt. Chodzi tu o pozycję byle jaką, choćby był to album lub książka kucharska. Czytelnictwo w Polsce leży.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz: EDYTORIAL

Zaledwie 11 proc. z nas czyta przynajmniej 7 książek rocznie. Dla porównania w 2004 r. tych czytających było niemal 25 proc. Dziś nie czytają już dorośli, nie czytają dzieci i młodzież. Ci ostatni zafascynowani elektroniką, spędzają czas na zabawie gadżetami, które przynosi nam cywilizacja. I właśnie e-booki wydają się znakomitym pomysłem na pokonywanie oporu młodzieży przed czytaniem.

Czytaj także: Książki elektroniczne: tania produkcja i wielkie zyski >>

Jerzy Woź­niakiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie przyznał się, że nie mógł syna nakłonić do przeczytania baśni Andersena. Dopiero, gdy zaproponował mu czytanie książki w wersji elektronicznej, okazało się, że ta czynność może być dla syna przyjemna, a baśń "Królowa śniegu” dość ciekawa. Dzięki e-bookom młodzi mogą się przekonać, że tablet czy smartfon nie służy jedynie do ściągania muzyki, sprawdzania na Facebooku, co znajomi robią; że to doskonałe narzędzia do zapoznania się z literaturą. Mogą stać się pod­ręczną biblioteką z wieloma pozycjami.

W jednym małym urządzeniu zmieści się nie tylko wszystko co sercu bliskie, ale także to, co potrzebne do nauki i zabawy. Ale, aby zachęcić młodzież do czytania e-booków, potrzebny jest ogólnonarodowy plan. Przede wszystkim ceny na nie muszą być niższe. 23-procentowy VAT powinien być zastąpiony 5 proc., tak by e-book był traktowany nie jako usługa dostarczenia treści, tylko jako książka. Ponadto do szkół powinny trafić e-podręczniki. Dzieci nauczyłyby się korzystać z e-booków, przyjmując te zachowania jako część codzienności. Tylko czy nauczyciele przyjęliby taką rewolucję?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski