Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Franciszek Piwowarczyk urodził się w Kornatce, w powiecie myślenickim. Niedawno został komendantem policji w Irvington w stanie New Jersey

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Franciszek Piwowarczyk urodził się w Kornatce, w powiecie myślenickim. Niedawno został komendantem policji w Irvington w stanie New Jersey
Franciszek Piwowarczyk urodził się w Kornatce, w powiecie myślenickim. Niedawno został komendantem policji w Irvington w stanie New Jersey Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
O takich osobach trzeba mówić! Jego historia jest jedną z tych, które napawają dumą całą Małopolskę. Franciszek Piwowarczyk urodził się w Kornatce, w powiecie myślenickim. W 1992 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie wstąpił w szeregi służb mundurowych. 47-latek niedawno został komendantem policji w Irvington w stanie New Jersey. Jest pierwszym Polakiem, który zajmuje tak wysokie stanowisko w szeregach amerykańskiej policji. W tym roku będzie też pełnił honory Wielkiego Marszałka 86. Parady Pułaskiego, która 1 października przejdzie Piąta Aleją nowojorskiego Manhattanu.

W piątek, 28 lipca w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie z Franciszkiem Piwowarczykiem spotkał się wojewoda małopolski Łukasz Kmita, I wicewojewoda Ryszard Pagacz i II wicewojewoda Mateusz Małodziński. W spotkaniu uczestniczył także burmistrz gminy i miasta Dobczyce Tomasz Suś.

- To dla mnie zaszczyt, że mogłem Pana poznać. Jest Pan wielkim ambasadorem Polski i polskości. Widzę, że przywiązanie do polskich korzeni i historii nosi Pan w sercu. Dziękuję za ten wielki szacunek do ziemi ojczystej, do Małopolski, jaki widać w Pana postawie i języku. Życzę wielu sukcesów w policyjnej służbie w Irvington, na znamienitym stanowisku komendanta. Małopolska jest z Pana dumna! Na Pańskie ręce przekazuję serdeczne pozdrowienia dla amerykańskiej Polonii i wszystkich uczestników tego niezwykłego wydarzenia, jakim będzie Parada Pułaskiego – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Pułkownik Franciszek Piwowarczyk opowiadał z kolei, że Parada Pułaskiego odbywa się corocznie od 1936 roku na Piątek Alei w Nowym Jorku.

- Jest wielką manifestacją polskości. Maszerują służby mundurowe, polskie szkoły, cała Polonia... Tegoroczna Parada Pułaskiego przemaszeruje 1 października pod hasłem „Polska i Ameryka w obronie Wolności”. Może wziąć w niej udział nawet 25 tys. osób! Po śniadaniu odbywa się uroczysta msza święta, a następnie uczestnicy w radosnym pochodzie wyruszą Piątą Aleją, na czele z Gwardią Honorową nowojorskiej policji i straży pożarnej. To dla całej amerykańskiej Polonii wydarzenie wyczekiwane i niezwykłe - wyjaśniał.

Dzień Pamięci Generała Pułaskiego to święto obchodzone 11 października w Stanach Zjednoczonych upamiętniające Kazimierza Pułaskiego, polskiego i amerykańskiego generała. Data upamiętnia rocznicę śmierci Pułaskiego w bitwie pod Savannah. Wielka Parada Pułaskiego organizowana jest w pierwszą niedzielę października w Nowym Jorku. Piata Aleja staje się wtedy biało-czerwona, ku chwale generała Pułaskiego – bohatera walk o wolność dwóch narodów, polskiego i amerykańskiego.

Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski