Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Chrzanów chce mieć logo. Ale dlaczego takie?

Chrzanów chce mieć logo. Ale dlaczego takie?

Chrzanów. Mieszkańcy z pięciu projektów wybiorą ten, którym gmina będzie się promować. Projekty jednak nie mają wiele wspólnego z miastem.
Wybór nowego logo Chrzanowa wzbudza wiele emocji wśród mieszkańców. Pięć propozycji, które na swojej stronie internetowej opublikowała gmina, wielu uważa za brzydkie, nie rozumieją, co mają przedstawiać.

Kamil Bogusz, historyk z Chrzanowa i radny miejski, mówi wprost o marnotrawieniu publicznych pieniędzy. Opracowanie logo ma kosztować gminę 5 tys. zł. - W dodatku nikt nie sprecyzował, do czego logo ma służyć. Czy ma zastąpić herb, czy ma być używane równocześnie? - zauważa Bogusz.

Przypomina, że sprawa używanego herbu Chrzanowa nie została doprowadzona do końca. Nie jest bowiem zgodny z zasadami heraldyki.

- Najpierw powinniśmy ustalić oficjalne insygnia miejskie - zaznacza Bogusz. Według niego najgorsze jest to, że w proponowanych pięciu projektach logo nie ma żadnego nawiązania do historii miasta.

Anna Kurek z Chrzanowa, oglądając graficzne propozycje, zastanawia się, co autor miał na myśli. - Przypominają jakieś trzciny albo czapkę Stańczyka - komentuje chrzanowianka.

Burmistrz Chrzanowa Marek Niechwiej na stronie internetowej magistratu tłumaczy, że punktem wyjścia do stworzenia znaku graficznego było sięgnięcie do skojarzeń związanych z regionem i próbą przedstawienia ich w zwięzłej formie graficznej. „Typografia nawiązuje do odręcznego pisma, co ma podkreślić bezpośredniość, otwartość i szczerość mieszkańców gminy. Wszystkie znaki czerpią z pojęć: radość, energia, kultura, potencjał, rozwój, tradycja i historia (...)” - czytamy.

Autorem projektów jest Janusz Głowacz, artysta grafik po Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Według Małgorzaty Klamki z Chrzanowa twórca na pewno nigdy nie był w regionie. - U nas łanów pszenicy nie ma. To gmina przemysłowa, a nie rolnicza - komentuje kobieta. - W dodatku skąd pomysł, że nazwa miasta wywodzi się od chrzanu? - wytyka błędy. Podpowiada, że Chrzanów kojarzy się m.in. z lokomotywą i Mikołajem.

Głosowanie na logo

Najlepszy projekt z pięciu propozycji wskaże jury powołane przez chrzanowski magistrat i mieszkańcy, którzy mogli oddawać swoje głosy na stronie internetowej www.chrzanow.pl. Jeśli wybiorą dwa różne znaki graficzne, to ostateczną decyzję podejmie burmistrz Chrzanowa. Po zatwierdzeniu logo będzie wykorzystywane w działaniach promocyjnych gminy.
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

komentarz

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ja (gość)  •

Przecież Chrzanów już wybrał logo !

odpowiedzi (0)

skomentuj